Moje Zabrze

Zabrzańskie ulice

/ 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 /

Zabrzańskie ulice

ul. ROOSEVELTA
Franklin Delano Roosevelt (ur. 30.01.1882r. - zm. 12.04.1945r.) - amerykański polityk, 32. prezydent USA. Czterokrotnie wybierany, z ramienia Partii Demokratycznej, w latach 1933-1945. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do uchwalenia w 1947 roku 22 poprawki do konstytucji, ograniczającej liczbę sprawowanych kadencji do dwóch (wcześniej było to tylko prawo zwyczajowe).

W 1904 r. ukończył Uniwersytet Harvarda, a w 1908 r. uzyskał tytuł doktora praw na Columbia University. W 1905 roku ożenił się ze swoją daleką kuzynką Eleanor Roosevelt.

Karierę polityczną rozpoczął w 1910 roku jako senator ze Stanu Nowy Jork. Od 1928 roku był gubernatorem stanu Nowy Jork. W czasie wielkiego kryzysu zrealizował plan Nowy Ład (New Deal), który polegał głównie na interwencjonizmie państwowym. Nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSRR, a w okresie II wojny światowej był rzecznikiem ścisłej współpracy ze Stalinem. Był uczestnikiem spotkań Wielkiej Trójki w Teheranie (1943) i w Jałcie (1945). Zarzucano mu zbytnią uległość i ufność wobec Stalina, przez co wydał zgodę na hegemonię ZSRR po II wojnie światowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Sądzi się, że był współorganizatorem ONZ i powojennego układu sił na świecie.

Od dzieciństwa cierpiał z powodu następstw polio, starał się nie pokazywać swojego kalectwa, ale niekiedy musiał używać wózka inwalidzkiego. Zmarł z powodu krwotoku mózgowego w trakcie swej czwartej kadencji.

tekst ze strony
http://pl.wikipedia.org/wiki/Franklin_Delano_Roosevelt

ul. F. Roosevelta, dawniej Kamptbahnallee i Sosnitzaerstr., biegnie od granicy miasta z Gliwicami - Sośnicą do ul. 3-go Maja. Jest to ulica przelotowa o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Znajduje się tu Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, legenda Zabrza - klub i stadion KS "Górnik", wspaniała bryła kościoła św. Józefa, najdłuższy budynek mieszkalny, kompleks uczelniany Politechniki Śląskiej oraz istniejący od zawsze "Czarny Diament". Jest też ciąg pawilonów handlowych i niewielki park z placem zabaw dla dzieci i ogródkiem piwnym dla dorosłych.

kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie

Zdjęcia i informacje - Marian Jędrzejczak

Szukaj

Menu

Zobacz również