Zabrzańskie ulice
/ 1 /
2 /
3 /
4 /
5 /
6 /
7 /
8 /
9 /
10 /
11 /
12 /
13 /
14 /
15 /
16 /
17 /
18 /
19 /
20 /
21 /
22 /
23 /
|
ul. ROOSEVELTA
|
W 1904 r. ukończył Uniwersytet Harvarda, a w 1908 r. uzyskał tytuł doktora praw na Columbia University. W 1905 roku ożenił się ze swoją daleką kuzynką Eleanor Roosevelt.
Karierę polityczną rozpoczął w 1910 roku jako senator ze Stanu Nowy Jork. Od 1928 roku był gubernatorem stanu Nowy Jork. W czasie wielkiego kryzysu zrealizował plan Nowy Ład (New Deal), który polegał głównie na interwencjonizmie państwowym. Nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSRR, a w okresie II wojny światowej był rzecznikiem ścisłej współpracy ze Stalinem. Był uczestnikiem spotkań Wielkiej Trójki w Teheranie (1943) i w Jałcie (1945). Zarzucano mu zbytnią uległość i ufność wobec Stalina, przez co wydał zgodę na hegemonię ZSRR po II wojnie światowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Sądzi się, że był współorganizatorem ONZ i powojennego układu sił na świecie.
Od dzieciństwa cierpiał z powodu następstw polio, starał się nie pokazywać swojego kalectwa, ale niekiedy musiał używać wózka inwalidzkiego. Zmarł z powodu krwotoku mózgowego w trakcie swej czwartej kadencji.
ul. F. Roosevelta, dawniej Kamptbahnallee i Sosnitzaerstr., biegnie od granicy miasta z Gliwicami - Sośnicą do ul. 3-go Maja. Jest to ulica przelotowa o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Znajduje się tu Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, legenda Zabrza - klub i stadion KS "Górnik", wspaniała bryła kościoła św. Józefa, najdłuższy budynek mieszkalny, kompleks uczelniany Politechniki Śląskiej oraz istniejący od zawsze "Czarny Diament". Jest też ciąg pawilonów handlowych i niewielki park z placem zabaw dla dzieci i ogródkiem piwnym dla dorosłych.