Moje Zabrze

Zabrzańskie ulice

/ 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22 / 23 /

Zabrzańskie ulice

ul. Skłodowskiej
Maria Skłodowska-Curie urodziła się dnia 7.11.1867r. w Warszawie. Jej ojciec Władysław Skłodowski był wykładowcą fizyki, matka Bronisława z Boguskich - przełożoną szkoły dla dziewcząt. Ojciec utracił pracę za sprzeciw wobec władzy rosyjskiej, a gdy Maria miała 11 lat zmarła jej matka. Kształciła się początkowo na pensji prywatnej, a następnie w gimnazjum rządowym w Warszawie, które ukończyła w roku 1883 ze złotym medalem.

W tym czasie kobiety w Polsce nie mogły studiować na uniwersytecie, Maria pracowała więc jako guwernantka, aby zaoszczędzić pieniądze na studia w paryskiej Sorbonie. Okazała się niezwykle utalentowaną studentką. W roku 1891 uzyskała licencjat nauk fizycznych, rok później matematycznych. W roku 1895 poślubiła znanego fizyka francuskiego Piotra Curie (1859-1906), z którym łączyło ją uczucie, wspólne zainteresowania i prace naukowe. W roku ich ślubu Wilhelm Roentgen odkrył promienie X, a wkrótce potem francuski uczony Antoine Becqueret stwierdził, że podobny rodzaj promieniowania zawierają substancje zawierające uran.

Maria Skłodowska-Curie spędziła całe życie na badaniu substancji radioaktywnych i zgłębianiu zjawiska promieniotwórczości. Zbudowała ona przyrząd do pomiaru promieniotwórczości. Pracowali bez wytchnienia w nieogrzewanej, zimnej szopie, próbując wydzielić znikomą ilość nieznanego pierwiastka, który nazwali polonem, a następnie wyodrębnili pierwiastek nazwany radem. Za to osiągnięcie otrzymali wspólnie w 1903r. Nagrodę Nobla.

1 kwietnia 1906 roku w wyniku wypadku, wpadając przez nieostrożność pod rozpędzony pojazd, zmarł Piotr Curie. Na opuszczone przez Piotra stanowisko kierownika katedry fizyki Uniwersytetu Paryskiego powołano wówczas Marię. Maria kontynuowała pracę sama, badając własności radu i polonu oraz metody otrzymywania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych . W 1911r. otrzymała Nagrodę Nobla po raz drugi. W latach pierwszej wojny światowej Maria oddała swe siły i wiedzę walczącej armii francuskiej. Mimo że los związał jej życie z Francją, zawsze utrzymywała ścisłe kontakty z krajem ojczystym. Zainicjowała ona budowę Instytutu Radowego w kraju.

Maria Skłodowska-Curie zmarła dnia 4 lipca 1934 roku na skutek choroby wywołanej długoletnią pracą z substancjami promieniotwórczymi.

tekst ze strony
http://prace.sciaga.pl/22230.html

Ulica M. C. Skłodowskiej, dawniej Hilgerstr., biegnie od ul. Mikulczyckiej (brak wjazdu), poprzez ul. Jagiellońską, Al. Korfantego i ul. Franciszkańską do ul. Tatarkiewicza. Znajduje się tutaj Szpital Specjalistyczny oddany do użytku w 1910 roku i nazwany na cześć cesarzowej "Auguste - Viktoria - Krankenhaus". Niedaleko jest Śląskie Centrum Chorób Serca stworzone i rozsławione w świecie przez profesora Religę. Przy ulicy znajduje się duże osiedle mieszkaniowe z infrastrukturą oraz kilka budynków mieszkalnych z poprzedniej epoki.

Zabrzańskie ulice - ul. M. C. Skłodowskiej Zabrzańskie ulice - ul. M. C. Skłodowskiej Zabrzańskie ulice - ul. M. C. Skłodowskiej Zabrzańskie ulice - ul. M. C. Skłodowskiej

Foto - Zbyszek Natorski, informacje - Marian Jędrzejczak

Szukaj

Menu

Zobacz również

Dobrze wiedzieć