Moje Zabrze

Zabrze moje miasto
Autor - Rafał Tylenda

www.zabrze.aplus.pl

1

Zabrze - Wieża Ciśnień na terenie byłej huty
Wieża Ciśnień na terenie byłej Huty Donnersmarcka (Huty Zabrze od 1945r.) jest najstarszą i najbardziej zniszczoną wieżą w Zabrzu. Została zbudowana w 1871 roku. Informacje użyte w filmie pochodzą ze strony www.malanowicz.eu. Zdjęcia z serwisu www.mmsilesia.pl, www.panoramio.com oraz www.malanowicz.eu.

www.zabrze.aplus.pl

2

Zabrze - Teatr Nowy
Budynek znany w Zabrzu jako "Teatr Nowy" został wybudowany w 1901 roku jako kasyno dla pracowników Huty Donnersmarcka. Rok później został powiększony o pokoje gościnne, pomieszczenia dla związków i towarzystw. Od 1959 działa w nim zabrzańska scena teatralna. Pocztówki pochodzą ze strony www.zabrze.aplus.pl oraz www.fotopolska.eu. Zdjęcia z www.fotopolska.eu oraz www.teatrzabrze.pl.

www.zabrze.aplus.pl

3Zabrze - os. Zandka (dawn. "Sandkolonie")
To również jedno z moich ulubionych miejsc w mieście, osiedle robotnicze Zandka (dawn. Sandkolonie) zostało zbudowane w latach 1903-1922. Znajduje się w nim ponad 40 wolnostojących domów, wszystkie są podobne do siebie i ozdobione elementami muru pruskiego. Z ciekawszych obiektów znajdujących się na osiedlu można wymienić Cmentarz Żydowski czy dom zbudowany w 1927 ze... stali. W filmie znajdą Państwo zdjęcia z jego budowy, pochodzące z książki księdza Pawła Pyrchały "Ziemia Duchem Znaczona", którą to serdecznie polecam. Zdjęcia pochodzą z serwisu www.panoramio.com (Konta Rafała Bigdy), a także ze strony www.hasiosznup.zabrze.net.

www.zabrze.aplus.pl

4

Zabrze - niemieckie i polskie nazwy ulic Parafii pw. Ducha Świętego w Zabrzu
Do stworzenia tego filmu zainspirowała mnie książka "Ziemia Duchem Znaczona" autorstwa księdza Pawła Pyrchały, z której pochodzą informacje. Myślę, że film można potraktować jako swoistą ciekawostkę. Nazwy ulic obejmują jedynie teren Parafii Ducha Świętego w Zabrzu. Zdjęcia pochodzą z serwisu www.norc.pl

www.zabrze.aplus.pl

5

Zabrze - ulica Krakusa
Film ukazujący ulicę Krakusa, która to jest obsadzona 27 sporych rozmiarów platanami klonistymi. W filmie mamy okazję "zwiedzić" niemalże cała ulicę. Zdjęcia użyte w filmie pochodzą z serwisu www.fotopolska.eu oraz www.norc.pl

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie