Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Lata 60-te, ulica Wolności. Neon z prawej krawędzi kadru zawiera trzy litery MHD. To znaczy że jest to sklep Miejskiego Handlu Detalicznego. Była to wówczas potęga handlowa Zabrza. W połowie 10-ciolatki MHD prowadził w Zabrzu 106 sklepów z artykułami przemysłowymi i 108 spożywczych.
W głębi autobus miejski marki "Ikarus 620" wjeżdża na plac Wolności.

www.zabrze.aplus.pl

2

Kolejne ujęcie wylotu z placu Wolności w kierunku Gliwic, pierwsze lata 60-te. Na wyższym budynku z prawej strony widzimy reklamę "Słodycze, czekolady, cukry". Już od najwcześniejszych lat powojennych można było w tym narożnym sklepie kupić najlepsze słodkości. Na pocztówce z lat 40-tych z Zabrza-Hindenburg O/S. widzimy w tym miejscu sklep firmy Felix Przyszkowski, w którym sprzedawano "słodycze dla dorosłych", takie jak papierosy, cygara oraz wina i wódki. Firmę założono w roku 1872.

www.zabrze.aplus.pl

3

A tak wyglądała główna Zabrzańska ulica pod koniec lat 60-tych nocą. Panujący wówczas szał na neony dodawał jej tych kolorów, których brakowało jej za dnia.

www.zabrze.aplus.pl

4

Ten świeżo pomalowany budynek w kolorze czerwonym mówi dużo o sposobach renowacji zabrzańskich kamienic. Z braku funduszów odnawiano tylko pojedyncze, co podkreślało jedynie zły stan tych sąsiednich. Po takich renowacjach ubywało z nich często wiele architektonicznych szczegółów. Kilka kartek wstecz widzimy wyraźnie, że nad dachowym oknem z lewego krańca budynku znajdował się jeszcze ozdobny element fasady w kształcie szpicy. Zabrze pełne jest starych budynków, z których usunięto ozdobne kopuły, wieżyczki czy balkony.
W głębi widoczny jeszcze nowoczesny zegar. Był bardzo ciekawym elementem zabrzańskiego śródmieścia. Wygrywał chyba nawet czasem jakieś sygnały. Niestety często się psuł i po kilku latach zdjęto go z budynku.

www.zabrze.aplus.pl

5

A oto portret największej zabrzańskiej latarni ulicznej. Historia oświetlenia Zabrza rozpoczęła się w roku 1876, kiedy to nad ulicami wsi rozbłysło 29 gazowych latarni. W roku 1907 było ich już 827. Pierwsze latarnie elektryczne zaświecono w mieście po roku 1900.
W roku 1965 paliło się jeszcze w Zabrzu 146 gazowych latarń. Ostatnie z nich widziałem pod koniec lat 60-tych na ulicy Cmentarnej, wówczas Hanki Sawickiej.

www.zabrze.aplus.pl

6

Spojrzenie na plac Wolności poprzez dzieło powstałego w 1953 roku zabrzańskiego Zarządu Zieleni Miejskiej. Pierwowzorem tej instytucji było założone po wojnie przedsiębiorstwo o nazwie "Plantacje Miejskie", od 1950 r "Miejskie Przedsiębiorstwo Ogrodnicze". "Zieleń Miejska" dbała o utrzymanie i rozbudowę zabrzańskich zieleńców, parków, ogrodu botanicznego i produkcję dla miejskich kwiaciarń.

www.zabrze.aplus.pl

7

Prawdziwi zabrzanie nie mają chyba wątpliwości co to za budowa? Oto jedno z bardzo nielicznych ujęć budynku "Supersamu" w trakcie powstawania. Właściwie nie jest to pocztówka lecz zdjęcie prywatne, jednak ze względu na rzadkość tego motywu postanowiliśmy je tu umieścić.
Proszę zwrócić uwagę na technikę budowlaną tamtych czasów. Przy budynku nie doszukamy się dźwigu. Jest tylko winda dowożąca materiał na kolejne piętra. Zdjęcie pochodzi zapewne z roku 1964 lub 65. No i ten piękny portret jednej z pierwszych ciężarówek marki "Star".

www.zabrze.aplus.pl

8

To pierwsza lub jedna z pierwszych pocztówek ukończonego 1965r. budynku mieszkalno-handlowego na północnej stronie placu Wolności. Na tym ujęciu widać doskonale, że otoczenie budowli nie jest przypadkowe i zostało zaprojektowane tak, aby stanowiło z nią jedną całość. Na stojących na trawniku dziwnych tablicach o trzech skrzydłach podziwiać można było zdjęcia, do których pozowali przodownicy pracy zabrzańskich przedsiębiorstw, czyli zakładów pracy. Takie to były czasy.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć