Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

To jeden z najczęstszych motywów zabrzańskich na pocztówkach z naszego miasta. Wybudowany w latach 1924-1928 niezwykły w kształcie i architekturze budynek hotelu, który na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał swą nazwę: Admiralspalast, Prezydent, Przodownik. Na tej pocztówce nazywa się "Prezydent". W reklamie tego jedynego wówczas zabrzańskiego hotelu czytamy: Komfortowe pokoje - bieżąca zimna i gorąca woda - winda elektryczna - centralne ogrzewanie - fachowe kierownictwo - dancing - jazz - atrakcje.

www.zabrze.aplus.pl

2

Spojrzenie od strony dworca na tą niezwykłą zabrzańską budowlę. Przy drzwiach na prawej krawędzi widokówki widoczny jest jeszcze ślad czasów wojny. Namalowane białą farbą grube wskaźniki z literami LSR (Luft-Schutz-Raum) wskazująca wejście do schronu przeciwlotniczego, który znajdował się zapewne w piwnicy hotelu.
Pod piwnicami budynku przebiega chodnik Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wybudowanej w pierwszej połowie XIX wieku w celu odwodnienia kopalń, m. in. kop. "Zabrze".
Ciekawostką uchwyconą na tej fotografii jest przechodzący przez ulicę hotelowy boy w charakterystycznym mundurku.

www.zabrze.aplus.pl

3

To już lata 50-te a hotel nazywa się "Przodownik". Zaprojektowany przez berlińskich architektów Bielenberg i Moser w stylu amerykańskiego modernizmu z elementami Art Deco budynek znajduje się jeszcze w dobrym stanie. Choć jedyna zabrzańska kawiarnia dachowa z kręgiem tanecznym, umiejscowiona za neobarokową kopułą nie jest już wykorzystywana. A po ulicy Wolności można było spacerować i nie być przejechanym przez samochód. W roku obiegu pocztówki 1959, znaczek kosztował 40 groszy, a wydało ją Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze.

www.zabrze.aplus.pl

4

Kolejna widokówka z perłą zabrzańskiej architektury zatytułowana jest "Hotel Miejski". Chyba dlatego, że do lat 70-tych był to jedyny hotel w Zabrzu. Liczył sobie on 52 pokoje i 130 łóżek, a dancingi w restauracji "Fregata" na parterze budynku wielu zabrzan wspomina do dziś. W dniu otwarcia pierwszej części budynku 22 maja 1926r. w znajdującej się tam pierwotnie "Piwiarni bawarskiej" sprzedano 36 tyś. litrów piwa w ciągu 10 dni. Później urządzono tam restauracje i kawiarnię oraz salę balową na 500 osób.
Ci sympatyczni niewątpliwie motocykliści z lewej strony kadru to patrol MO (Milicja Obywatelska), ówcześnie awangarda społeczeństwa.

www.zabrze.aplus.pl

5

Ten widok to już zabrzańskie lata 60-te. Nie ma już na murze strzałki do schronu (LSR), jak na pocztówce nr 2. Nie widać już też wiszących nad ulicą lamp, które zastąpiły charakterystyczne, niewysokie latarnie jak z prawej strony kadru. Na pocztówce tej widać doskonale umieszczone nad trzecim piętrem pięć głów, rzeźb symbolizujących rasy ludzkie zamieszkujące kontynenty naszego globu. Świeżo zasadzone drzewka przed hotelem otoczone są estetyczną metalową ochroną, w oknach przy ulicy ukwiecone klomby, tak niegdyś dbano w Zabrzu o zieleń. W oknach hotelu wiszą wystawione na jakieś PRL-owskie święto narodowe flagi, co było wówczas obowiązkiem, a z budynku osypuje się pierwszy tynk.

www.zabrze.aplus.pl

6

To widok z końca lat 80-tych, schyłkowy okres jednej z najświetniejszych budowli Zabrza. Widoczne na szpicy metalowe elementy fasady w stylu Art Deco przerdzewiały, odpadają kolejne płaty tynku, nie ma już słynnej w Zabrzu restauracji "Fregata". Na miejscu amerykańskiego ogrodu dachowego stoi neon z nazwą hotelu. Dołem mknie kolejny już klon przedwojennej konstrukcji tramwaju typu "N".

www.zabrze.aplus.pl

7

Oto widok na zabrzański zastępczy rynek tzn.: plac Wolności z lat 50-tych XX stulecia. Stanowi on już od ponad stu lat centralny punkt Zabrza. Obecny jego stan zawdzięczamy przebudowie w latach 1933-36 pod kierownictwem radcy budowlanego o imieniu Karl Breuer, oraz niewielkim zniszczeniom wojennym, które zmieniły wygląd północnej części placu. Przed rokiem 1933 było to po prostu duże skrzyżowanie ulic. Do 1945 roku nosił on nazwę Peter-Paul-Platz, czyli plac Piotra i Pawła.

www.zabrze.aplus.pl

8

Na tym ujęciu z 1957 roku w budynku po zachodniej części placu widzimy dwa sklepy, powstałej w grudniu 1948 roku Zabrskiej Spółdzielni Spożywców. Był to okres walki z handlem prywatnym i centralizacji handlu w dużych przedsiębiorstwach państwowych lub spółdzielczych. Na odwrocie wydanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze pocztówki czytamy, że 10 gr. z ceny jej kupna przeznaczone było na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy.
No i dla czego nie powołano takiego funduszu dla Zabrza?

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć