Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Na załączonej 5 obrazkowej pocztówce wydanej w 1979 roku przedstawiono ul. Wolności i 24 Stycznia, Dom Muzyki i Tańca, Halę Widowiskowo-Sportową, stadion KS "Górnik" oraz budynki osiedla mieszkaniowego im. Stanisława Wyspiańskiego. W środku widoczny jest herb Zabrza zatwierdzony uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w Zabrzu z dnia 23 lutego 1960 roku. Ciekawostką jest iż w dwutomowym wydawnictwie pod tytułem Miasta polskie w tysiącleciu wydanej w 1965 roku został zamieszczony herb obowiązujący od 1927 roku.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

Ta bardzo kolorowa pocztówka o nietypowym wymiarze przedstawia szczęśliwe dzieci w szczęśliwym mieście bawiące się w parku naprzeciw obecnego Muzeum Górnictwa przy ul. 3-go Maja. Zapewne wszystkie władze miasta, te przed jak i powojenne tak chciały je widzieć. Ta kartka była dziełem propagandowym epoki Gomułkowskiej z końca lat 60-tych, na odwrocie znajdziemy podpis "Zabrze, ogródek dziecięcy" w językach polskim, angielskim, francuskim i rosyjskim. Prezentujemy ją mimo złego stanu zachowania ponieważ jest bardzo rzadkim egzemplarzem.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

Trzyczęściowa pocztówka z połowy lat 90-tych. Skąd ta data? Proszę zwrócić uwagę na następujące szczegóły. Na obrazku z ulicy Wolności widzimy jeszcze przy torowisku tramwajowym oryginalny przedwojenny bruk. Na zdjęciu z placu Wolności jest już McDonald i jest jeszcze kino Marzenie, przedwojenny Lichtburg wybudowany w 1934 roku. Plac jeszcze w oryginalnej architekturze lat 30-stych kiedy powstał. A koło kunsztownej wierzy szpitala na ul 3 maja ten stary czerwony Mercedes Taxi, to już dzisiaj unikat.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

Mały przegląd architektury Zabrza. Poczta główna z 1911 roku. Pod nią z dwiema wieżyczkami jedna z najpiękniejszych zabrzańskich kamienic przy pl. Krakowskim, obok fragment pl. Wolności z byłym hotelem "Kochman", obecnie siedzibą władz miasta. Z prawej dawny ratusz w Mikulczycach z 1911 roku który swą funkcję pełnił przez 40 lat. A wszystko to na zdjęciach z pierwszej połowy lat 90-tych z reaktywowanym przedwojennym herbem.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

23 kwietnia 1963 roku decyzją Ministerstwa Oświaty szkole widocznej na pocztówce nadano nazwę "Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. Włodzimierza Lenina w Zabrzu". Dwa lata później rozdzielono szkołę podstawową i liceum. Od 1 września 1965 roku w budynku lekcje odbywały się w dwóch szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Lenina i Szkole Podstawowej nr 42.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

6

Ta kartka z lat 60-tych nie jest fotografią kolorową lecz tylko podkolorowaną wersją biało-czarnego zdjęcia, które jest już na naszej stronie. Jeszcze jeden dowód na to, że ten plac przy ul. 3-go Maja potrafił oczarować mieszkańców Zabrza. Dzieci zachwycone były tą jedyną w Zabrzu fontanną która, bywało przy lekkim wietrze, sikała na okoliczne alejki i trzeba było przed nią uciekać.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

7

Na pocztówce widoczne są budynki Śląskiej Akademii Medycznej w Rokitnicy. W styczniu 1965r. w Śląskiej Akademii Medycznej zatrudnionych było 557 pracowników naukowych. Pocztówkę wysłała studentka medycyny informująca koleżankę o egzaminie z biologii, który miał się odbyć 3 lutego. Trochę się bała, ale jak pisze dalej każdy student musi przez coś przejść. Stempel pocztowy nadawczy ZABRZE 8 /ROKITNICA/ 25.1.67.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

8

Biało-czarna kartka zdjęciowa z połowy lat 60-tych przedstawia (co było rzadkością) jedną z dzielnic Zabrza od roku 1951, Mikulczyce. Na rogu sklep Powszechnej Spółdzielni Spożywców "PSS" o wdzięcznej śląskiej nazwie "Karlik". Firma ta istnieje do dziś i jest bardziej znana jako "Społem". A na ulicy Bolesława Bieruta dinozaury motoryzacji, samochód dostawczy niezapomnianej marki "Żuk" i tramwaj z przedwojennej niemieckiej produkcji. Na linii nr 3 jeździły zawsze najstarsze tramwaje. Ulica nazywa się dziś Tarnopolska.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

9

Pocztówka zatytułowana Plac Dworcowy. Na pocztówce po prawej stronie widoczny jest budynek starego dworca kolejowego. Po lewej poczta, a przed nią stoi autobus, który zaraz odjedzie do Tarnowskich Gór. Na parterze kamienicy przy Placu Dworcowym 5 w oddziale PTTK wypożyczyć można było sprzęt turystyczny lub skorzystać z usług Rzemieślniczej Spółdzielni Fryzjerów. Przy Placu Dworcowym pod numerem 8 i 10 można było uszyć płaszcz w Krawieckiej Spółdzielni Pracy im. Anieli Krzywoń. Stempel pocztowy nadawczy ZABRZE 1 10.7.62.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć