Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Tysiąc razy fotografowany plac Wolności. W roku 1960, jak na tym zdjęciu w półokrągłym budynku na lewym rogu była już księgarnia, trochę w prawo w byłym "Kochmanie" samoobsługowa, dosyć tania jadłodajnia, a kilka kroków dalej jubiler. Ten układ sklepów utrzymał się ponad 40 lat. Tylko sklep ze słodyczami, z pionową reklamą na narożnym budynku z prawej strony, ten przetrwał do dzisiaj. Przed wojna była tam perfumeria "Goretzki" i sklep z tabaką i spirytualiami "Felix Przyszkowski".

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

Czy kopalnia "Zabrze" zniknęła zupełnie? Nie! Oto jej istniejąca część, Skansen Królowej Luizy na pocztówce. Skansen istnieje od 1993 roku i obejmuje część naziemną z zabytkową wyciągową maszyną parową i szybem "Carnall", od 1945 roku "Zabrze II" przy ulicy Wolności, oraz podziemną z wyrobiskami przy zlikwidowanym w latach 80-tych szybie drzewnym "Wilhelmina", po 1945 roku "Wyzwolenie". Na pocztówce widoczna jest część podziemna z powojennymi urządzeniami i maszynami.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

Takie kilku obrazkowe pocztówki zaczęły pojawiać się w Zabrzu pod koniec lat 80 XX wieku. Zwykle przedstawiano na nich najciekawsze miejsca naszego miasta. Na tej pocztówce widoczne jest skrzyżowanie ul. Wolności i Gen Charles de Gaulle'a, Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3. Maja 19, park oraz Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka.

Stempel pocztowy z 1991 roku.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

Ta pocztówka jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszym powodem jest Karolinka. Na lewym górnym obrazku widoczny jest fragment centrum z naszym ówczesnym największym sklepem samoobsługowym Supersam, a przed nim kiosk śląskiej gry liczbowej Karolinka. Karolinka została powołana przez Wojewódzką Radę Narodową w 1956 roku. Początkowo zyski z loterii zostały przeznaczone, na budowę domków jednorodzinnych dla mieszkańców Śląska. Potem kilka z takich domków można było wygrać w loterii. W późniejszym okresie zyski przekazywane były na Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Ostatnie losowanie odbyło się w 1990 roku. Drugi powód to obrazek poniżej. W naszym kraju obowiązywał zakaz wykonywania zdjęć zakładów przemysłowych. A na tym obrazku i na pocztówce poniżej pojawiła się zabrzańska koksownia. Na pozostałych obrazkach widoczne jest kąpielisko miejskie przy ul. F. D. Roosevelt'a, pomnik ku czci Bohaterów Walczących o Wolność i Socjalizm oraz osiedle mieszkaniowe im. Armii Ludowej.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

Po II wojnie światowej w Zabrzu uruchomione zostały cztery koksownie: "Jadwiga", "Concordia", "Zaborze" i "Makoszowy". Zarządzeniem Nr 58/org/67 Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 4 listopada 1967 roku utworzone zostały Zakłady Koksownicze "Zabrze" w Zabrzu. W skład Zakładu weszła także Koksownia "Walenty" w Rudzie Śląskiej.
Z powyżej wymienionych koksowni w dniu dzisiejszym pracuje tylko Koksownia "Jadwiga". Pocztówka została wydana około 1980 roku.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

6

Na pocztówce widoczny jest dwupoziomowy pawilon handlowy PSS wybudowany przy ul. Wolności. W Coctail Bar zlokalizowanym na piętrze widocznym na pocztówce po lewj stronie można było zjeść zawsze super lody. W pozostałych sklepach pawilonu można było kupić właściwie wszystko co było potrzebne do życia. Pawilon został wybudowany w celu zaopatrzenia mieszkańców widocznego na drugim planie osiedla mieszkaniowego Barbara.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

7

Na kolejnych obrazkach pocztówki widoczny jest Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, Restaurację "Trojka" w pawilonie handlowym przy ul. F. D. Roosevelt'a, budynki na Placu Krakowskim z restauracją "Krakowianka" oraz park przy ul. P. Dubiela.

Stempel pocztowy z 1992 roku.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć