Zabrzańskie stemple pocztowe

Autor: Dariusz Guz

Stempel jest urządzeniem używanym do tłoczenia lub odbijania pieczęci, stempli i znaków. Część tłoczna wykonana może być z metalu, drewna, gumy i korka. W chwili obecnej wykonuje się stemple także z tworzyw sztucznych.

Po raz pierwszy stemple poczty konnej wytłoczone (suche) na korespondencji pojawiają się około 1400 r.

Najprawdopodobniej jako pierwszym w historii stemplem pocztowym wytłoczonym (suchym) jest stempel poczty kurierskiej - Cursores Mediolanum księcia Sforzy z 1458r., w rozważaniach o pierwszeństwie brana jest także pod uwagę przesyłka poczty kurierskiej - Cursores Mediolanum z 17 października 1459r. Z powodu oskarżeń iż poczta dostarczana jest z opóźnieniem brytyjski minister łączności Henry Bishop wprowadza w 1661r. nadawczy stempel pocztowy.


Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe

Stemple z nazwą miejscowości (miejscowniki) zostają wprowadzone do użytku na początku XVIII w, a pod koniec tego wieku pojawiają się również stemple z datą nadania (datowniki). Stempel nadawczy określa miejsce i czas nadania przesyłki, po pojawieniu się znaczków pełni również rolę kasownika, stempel odbiorczy - miejsce i czas odbioru przesyłki. Oprócz stempli nadawczych i odbiorczych na korespondencji można spotkać też inne stemple np. stemple cenzury, oznaczenia listu poleconego, reklamowe, propagandowe, kraju z którego przesyłka jest przesyłana, urzędów pocztowych, poczt polowych, poczty ambulansowej, pomocnicze, przejściowe (beznapisowe) i wiele innych rodzajów stempli.


Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe

W roku 1850 w Prusach zostaje wprowadzony stempel numerowy kolisty poczwórny. Nazwa urzędu pocztowego zostaje zastąpiona numerem. Dla Zabrza był to numer 1736, który został wprowadzony w lipcu 1851r., obok odbijany był stempel prostokątny w ramce z nazwą Zabrze, datą i godziną. Stempel ten obowiązywał do końca 1858 roku.

Materiał prezentowany dzięki uprzejmości Johanna Olchowika

Kolekcjonerski rarytas. Numerowy stempel pocztowy 1736
Materiał prezentowany dzięki uprzejmości Johanna Olchowika

Od 1859 do około 1865r w Zabrzu używany był stempel prostokątny. W treści występuje nazwa ZABRZE oraz data i godzina nadania przesyłki. Około 1865r. listy stemplowane są stemplem kolistym podwójnym. Na górze pomiędzy kołami napis Zabrze, w środku data, na dole pomiędzy kołami godzina.

Materiał prezentowany dzięki uprzejmości Johanna Olchowika

Zwróć uwagę na pieczęć urzedową Krolewsko Pruskiej Ekspedycji Pocztowej
ZABRZE (1863 r.)
Materiał prezentowany dzięki uprzejmości Johanna Olchowika

W latach następnych około 1891r. zostaje wprowadzony stempel kolisty podwójny z dwoma belkami dotykającymi zewnętrznego koła, rozdzielającymi wewnętrzne koło na dwa półkola, siatką i trzema gwiazdkami pomiędzy kołami w dolnej części stempla, pomiędzy kołami w górnej części stempla napis ZABRZE, a pomiędzy belkami data oraz godzina nadania przesyłki. Po raz pierwszy taki stempel pocztowy pojawia się na pocztówce zabrzańskiej w czerwcu 1897 roku. Wraz z rozbudową urzędu pocztowego w Zabrzu, przybywa okienek - prawa gwiazdka zostaje zastąpiona około 1900 roku kolejnymi literami alfabetu (a, b, c). Wraz z rozwojem gmin tworzone są ekspedycje, agencje oraz urzędy pocztowe. One też posiadają stemple pocztowe: Biskupice, Zaborze, Mikulczyce i następne. W roku 1915 następuje zmiana gminy Zabrze na Hindenburg O.S. Pomiędzy kołami pojawia się w górnej części stempla napis HINDENBURG, a w dolnej części (OBERSCHL.) zamiast gwiazdek i litery. Następna zmiana stempla następuje w 1938 roku. Skrócona zostaje długość belek, które dotykają wewnętrznego koła. W górnej części stempla pomiędzy kołami widnieje nazwa Hindenburg (Oberschl.) Po zakończeniu działań wojennych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1945r. stosowany był stempel prowizoryczny. W starym stemplu usunięto napis Hindenburg. Na tak odbitym stemplu dobijano nazwę ZABRZE 1. Od pierwszego lipca wprowadził właściwy datownik. Pojedyncze koło z nazwa ZABRZE 1 u góry oraz datą w środku. W chwili obecnej zabrzański stempel pocztowy jest kolisty pojedynczy. W górnej części napis ZABRZE z odpowiednim numerem urzędu pocztowego, w środku data i godzina, poniżej pomiędzy gwiazdkami oznaczenie literowe.


Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe Zabrzańskie stemple pocztowe

Poniżej wyszczególniono także inne stemple używane w mieście Zabrze, w gminach należących kiedys do Zabrza oraz leżących dziś w granicach miasta:

ALT-ZABRZE,
DOROTHEENDORF,
RUDA, BORSIGWERK,
ZABORZE, POREMBA,
BIELSCHOWITZ,
BUJAKOW,
SOSSNITZA,
PAULSDORF,
PAWŁÓW,
KUNZENDORF,
MAKOSCHAU,
ROKITTNITZ,
MARTINAU,
MIKULTSCHÜTZ,
KLAUSBERG,
PILZENDORF.


www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Wirtualne muzeum

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć