Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Tak wyglądał w roku 1959 inny pomnik "wdzięczności" wzniesiony dla żołnierzy radzieckich po zdobyciu przez nich Zabrza. Napis na pomniku głosił: wieczna sława bohaterom poległym za wolność i niezawisłość socjalistycznej ojczyzny. Stał on w parku im. Poległych Bohaterów, przedwojennym Skagerrakpark, gdzie w 1939 roku odsłonięto jego poprzednika, pomnik przypominający o niemieckich koloniach. Dzisiaj obydwa obiekty podziwiać możemy już tylko na zdjęciach.

www.zabrze.aplus.pl

2

Pocztówka czarno biała, jak czarno białe i szare były budowane w latach 60-tych osiedla. Ta przedstawia postawione w okresie 1955 do 1965 roku osiedle im. Jana Matejki w Zabrzu. Na zdjęciu widzimy okolice szkoły podstawowej nr 12 przy ulicy Jana Ursyna Niemcewicza.

www.zabrze.aplus.pl

3

A oto na zdjęciu z 1964 roku główna oś tego osiedla. Tak wyglądała ta szeroka zazieleniona ulica wkrótce po ukończeniu jej budowy, kiedy nazywała się jeszcze imieniem Armii Ludowej. Wzdłuż chodnika z prawej przebiega jeszcze napowietrzna linia telefoniczna. W tle nie widać jeszcze żadnego z licznych zabrzańskich wieżowców. Nie urosły jeszcze żadne drzewa. To i następne zdjęcie wykonano ze stojącego na rogu ulic de Gaulle a i Ślęczka pierwszego chyba zabrzańskiego wieżowca wyposażonego w windę osobową. Ciekawostka: podpis kartki mówi, że jest to: "Ulica Armii Ludowej na osiedlu Jana Matejki" w języku Polskim, Angielskim, Francuskim i Rosyjskim na końcu.

www.zabrze.aplus.pl

4

A tu w 12 lat później już jako ulica generała Charles de Gaulle a. Tak nazwano ją w roku 1970, w trzy lata po odwiedzinach generała w Zabrzu. Imię Armii Ludowej otrzymała ulica Klonowa, która w 1991 roku powróciła jednak do swej starej nazwy. W głębi widać wieżowce osiedla Barbary, bardziej w prawo te z osiedla Reymonta. A dołem zasuwa oryginalny pewnie jeszcze licencyjny autobus francuski "Berliet".

www.zabrze.aplus.pl

5

Pocztówka z lat 70-tych podpisana jest "Osiedle mieszkaniowe Armii Ludowej". Nie znajdziemy go jednak na planie Zabrza. Nazywa się ono osiedlem Władysława Reymonta i budowano je od roku 1965 pomiędzy ulicą 3-go maja a osiedlem Matejki. Widoczny budynki stoją zapewne przy ulicy Armii Ludowej, wcześniej i obecnie Klonowej.
Zauważmy, że wszystkie dzieci na fotografii poruszają się na rowerach typu "składak". W tym czasie było to prawdziwe szaleństwo i bez składaka nie było po co pokazywać się na placu. Na czerwonej Skodzie typu S 100 widzimy piękny przykład starej zabrzańskiej rejestracji z literami SX, dla Zabrza.

www.zabrze.aplus.pl

6

W latach 70-tych była restauracja "Trojka" jednym z najlepszych lokali w Zabrzu i posiadała kategorię I. W czasach gospodarki uspołecznionej należące do różnych państwowych firm "punkty żywienia zbiorowego", jak to wówczas nazywano, podzielono na kategorie, które mówiły o jakości podawanego tam jadła i stanie uprzejmości kelnera. Kategoria pierwsza zapewniała przyzwoite raczej warunki i nie zawsze przyzwoite ceny.
"Trojka" mieściła się przy ulicy Roosevelta 22 na osiedlu Reymonta.

www.zabrze.aplus.pl

7

Kawiarnia "Stylowa", tu na zdjęciu w latach 60-tych, cieszyła się wśród zabrzan zawsze powodzeniem. Mieściła się ona w budynku przy ulicy Wolności 255 tu tylko częściowo widocznym, na rogu ulicy de Gaulle a i posiadała kategorię II.

www.zabrze.aplus.pl

8

Z tej pocztówki wydanej około 1975 powiewa mocno "komuną". Dumny tekst z tablicy na skwerze głosi: "Niech żyje Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, partia budowniczych socjalizmu". To skrzyżowanie ulic de Gaulle a i Wolności, wówczas jeszcze pokrytej brukiem. W tym wielkim bloku można było kupić w sklepie na dole sprzęt radiowo telewizyjny.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć