Zabrze Mikulczyce - pocztówki przedwojenne

Dzielnice Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Augustastraße (ul. Ratuszowa) z widokiem na ratusz, którego budynek został oddany do użytku przy Tarnowitzerstrße (ul. Tarnopolska) w 1911 roku. Po lewej stronie widoczny dom z wieżyczką to dom rodziny A. Gaschki. Na parterze budynku mieściła się mleczarnia i sklep nabiałowy.

Pocztówka datowana na 1922r.
Wydawca: J. Cibis, Buchhandlung, Mikultschütz O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Według niepotwierdzonych informacji z wizytacji parafii w roku 1791, już w roku 1002 na terenie Mikulczyc miałby znajdować się kościółek lub kapliczka. Ale pierwsze wiarygodne wzmianki o parafii św. Wawrzyńca w Mikulczycach pochodzą dopiero z roku 1326. W 1530 roku postawiono tu drewniany kościół, który spłonął po przeniesieniu go do Bytomia 14.11.1982r. Widoczny na pocztówce neogotycki kościół otwarto w roku 1894.

Wydawca: Buchhandlung St. Kaczmarczyk Mikultschuetz O. Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

19 grudnia 1935 roku zmieniono nazwę gminy Mikultschütz na Klausberg. Na pocztówce dodrukowano nową nazwę dzielnicy, ale stempel pocztowy pozostał bez zmiany. Na pocztówce widoczna jest szkoła dla dziewcząt, której budowa została zakończona w 1908 roku.

Stempel pocztowy z 1943r.
Wydawca: Walter Witte, Mikultschütz O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Na pierwszym planie pocztówki Platz der S. A. (plac N. Kroczka). Widoczne budynki zlokalizowane są przy Tarnowitzerstrasse (ul. Tarnopolska).

Wydawca: Emil Konietzny, Klausberg, O.-S.,
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Centrum Mikulczyc, plac imieniem Norberta Kroczka, dyrygenta i pedagoga. Twórcy chóru Resonans con tutti. Przed 1945 rokiem plac SA. Zbiegają się przy nim ulice Gogolińska i Tarnopolska. W pierwszym budynku z lewej strony mieści się restauracja "Pod Wawrzynem".
W pomieszczeniach tej restauracji otwarto 1 października 1873 roku pierwszą mikulczycką placówkę pocztową.

Wydawca: Aufn. und Verlag Emil Konietzny Klausberg O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Kartka wysłana w 1942 roku pocztą polową przedstawia cztery punkty w Mikulczycach, które w latach 1935 - 1945 nazywały się Klausberg - Góra Klausa (Mikołaja). Na górze z lewej ratusz wybudowany w 1911 roku, obok odsłonięty w 1933 roku przy ulicy Mariackiej pomnik ofiar I wojny światowej z Mikulczyc. U dołu powstała w pierwszych latach XX wieku z połączenia pięciu pól górniczych kop. Mikulczyce (Abwehrgrube), oraz mikulczyckie dominium, czyli dwór rycerski, którego ostatnim właścicielem był von Donnersmarck. Po wojnie był tam PGR.

Wydawca: Verlag St. Kaczmarczyk Klausberg O. Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Czterozdjęciowa pocztówka wysłana w 1942 roku do żołnierza o imieniu Heinrich Góralczyk ze stemplem poczty kolejowej. Przedstawia panoramę ulic Mikulczyc, wówczas Klausberg, a na dole drugi już w Mikulczycach, nowoczesny dworzec z 1928 roku i kopalnię Abwehrgrube czyli kwk. Mikulczyce.

Wydawca: Aufn. und Verlag Emil Konietzny Klausberg O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Kopalnia "Mikulczyce" należała do najładniejszych na Górnym Śląsku. Bryła jej nadszybia była starannie przemyślana architektonicznie. W najciekawszym budynku cechowni mieści się od 2005 roku znany warsztat budowy i naprawy organ. Obok kopalni wybudowano również bardzo ładną, niewielką kolonię dla jej pracowników.

Pocztówkę wysłano w 1917 roku.
Wydawca: St. Kaczmarczyk, Buchhandlung, Mikultschütz O/S.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Zobacz również