Zabrze Mikulczyce - Zespół Pieśni i Tańca Mikulczyce

Wstęp

Mikulczyckie Słowiki - autor: Józef Jaskółka

Gdzie słyszysz śpiew tam idź,
tam ludzie dobre serca mają
pamiętaj o tym - ludzie źli
ci nigdy nie śpiewają.

Spotykaliśmy ten cytat nieraz i przy różnych okazjach był on przedstawiany. Sądzę, że jeszcze wielokroć jego treść będzie wykorzystywana dla wyrażenia myśli i przeżyć, w których uczestniczyliśmy, a których nie sposób wymazać z pamięci. Chciałbym spojrzeć wstecz na lata, w których istniał, pracował i wyraziście zaznaczył swoją obecność Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Mikulczyce". A wrócić myślą wstecz chyba warto, bo, jak mówi wyżej cytowane przysłowie, śpiewacy, tancerze, muzycy, instruktorzy, opiekunowie i twórcy tego Zespołu - to ludzie wyjątkowi. Ludzie, którym warto poświęcić wszystkie zapisane strony i jeszcze o wiele więcej.

Myślą przewodnią Założycieli tego Zespołu było - dać opiekę, rozrywkę i radość dzieciom pracowników PGR-ów. Nigdy nie przypuszczali oni jednak, że z gromadki dzieci, które udało się zebrać w świetlicy PGR "Nowy Dwór", uda się kiedykolwiek stworzyć Zespół Pieśni i Tańca. Nikt nie przypuszczał, że będzie to jeden ze sławniejszych zespołów w kraju, znany również w wielu krajach Europy.

Twórcom Zespołu zależało też bardzo na ocaleniu od zapomnienia dawnego folkloru śląskiego, w którym sami byli rozmiłowani. Zespół pracował, rozwijał się i osiągał sukcesy przez 35 lat. Te czasy od 1951 do 1986 r. chcemy tu przypomnieć, opisać w miarę możliwości rzetelnie i w ten sposób uchronić od zapomnienia. W tym celu powstał z końcem kwietnia 2000 roku Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicowych Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Mikulczyce" I Szczepu Drużyn Artystycznych ZHP w Zabrzu. Inicjatorami jego powołania byli: Stanisław Pietrek, Bogusław Kolek, Elżbieta Gaś-Gałązka, Gerard Hucz, Grażyna Michalska, Grażyna Mydlak i inni.

Spotkali się przypadkowo na uroczystej promocji książki Rudolfa Kostorza "Z dawnych dziejów Mikulczyc" w dniu 30 marca 2000 r. Postanowili spotkać się ponownie pod koniec kwietnia - celem omówienia spraw organizacyjnych i zadań dla KOOR DZP i T "Mikulczyce" . I tak to się zaczęło. Spotkania odbywały się systematycznie - co miesiąc w pierwszy czwartek dla prezydium KOOR, w ostatni czwartek dla wszystkich byłych członków DZP i T "Mikulczyce". Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicowych liczy 22 osoby, które pracują w 5 zespołach.

Każdy zespół realizuje przydzielone mu zadania, które w czasie spotkań są omawiane. Jednym z najważniejszych zadań jest przygotowanie wydawnictwa o 35-letniej działalności DZP i T "Mikulczyce". Jest to zadanie trudne, ponieważ tylko część dokumentacji i materiałów archiwalnych się zachowała. Musimy więc wiele faktów i wydarzeń odtwarzać na podstawie zdjęć, wycinków prasowych, pamiętników i wspomnień członków Zespołu, którzy spotykają się co miesiąc i pracują w grupach nad jego historią. Jeśli uda nam się zrealizować nasze marzenia i wydawnictwo o naszym Zespole ukaże się w 50. rocznicę jego powstania, będziemy bardzo szczęśliwi i usatysfakcjonowani, ponieważ wzbogacimy historię Mikulczyc, którą tworzyło wiele pokoleń rodowitych Mikulczan, także za sprawą Janiny i Józefa Kołków oraz ich dzieci, jak również bardzo wielu innych ludzi, którzy z potrzeby serca współtworzyli i wspierali ten Zespół.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Zobacz również