Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Zabrzańska poczta. Ostatni konny dyliżans pocztowy widzieli mieszkańcy Zabrza około roku 1845. W tymże to roku otwarto pierwszą linię kolejową biegnącą przez nasze miasto i to właśnie kolej przejęła to zadanie. Dnia 1 lipca 1851r. powołano pierwszą zabrzańską ekspedycję pocztową II klasy, w 1865 podniesiono ją do rangi I klasy i założono pierwszą stację telegrafu.

W obiegu w 1940 roku
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Ujęcie kolorowane z wiaduktu nad torami. Gmach poczty oddano do użytku dnia 18 marca 1911 roku. Prace rozpoczęto dwa lata wcześniej od wyburzenia starych budynków. Koszty budowy wyniosły 280,000 marek i jeszcze 500,000 marek za wyposażenie. Uroczyste rozpoczęcie działalności cesarskiej poczty w Zabrzu odbyło się 29 marca 1911r. W głównej sali było osiem okienek i automaty ze znaczkami i kartkami. Do dyspozycji było 110 skrytek pocztowych.

Wydawca: Graphische Verlags Anstalt G. M. B. H. Dresden - Blasewitz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

To jedno z najstarszych ujęć budynku poczty, gdy była ona chyba jedynym obiektem zapełniającym tą stronę placu Dworcowego. Nazwę Zabrze zamieniono na niej później na Hindenburg, gdyż wysłano ją dopiero w 1915 roku pocztą polową na front.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

W tytule tej pocztówki w górnym lewym rogu zawiera się mały fragment burzliwej historii Zabrza. W obiegu znalazła się w roku 1915, roku zmiany wielusetletniej nazwy miejscowości na Hindenburg. Pocztówka była starsza skreślono więc Zabrze. Opis budynku Kaiserl. Postamt, Poczta Cesarska, traci swą aktualność w trzy lata później gdy Niemcy przestały być cesarstwem. Nazwa miasta Hindenburg w 30 lat później uległa zmianie na starą i Zabrze było znowu Zabrzem.

Wydawca: Papierhandlung des Wanderers Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


5

Bardzo rzadka pocztówka ukazująca jak bardzo zmieniło się nasze miasto w ciągu ostatnich 100 lat. Widoczny tu budynek z Apteką pod Orłem (Adlerapotheke, napis widoczny na murze), stał mniej więcej tam, gdzie obecnie, przy ul. Dworcowej 9 obok poczty, znajdziemy zabytkową już, najładniejszą chyba zabrzańską kamienicę nazywaną "Pod orłem". Stary budynek apteki wyburzono stawiając w 1911 roku nową pocztę, a kamienicę, w której apteka znalazła nową siedzibę, wybudował oczywiście aptekarz - Paul Skrzypiec. Apteka pod Orłem zaopatruje zabrzan w leki od 1857 roku, w drugiej już siedzibie. To drobny przykład ciągłości historii, mimo zewnętrznych zmian. Pocztówkę wysłano w 1902 roku do Berlina.

Otrzymaliśmy ją dzięki uprzejmości pana Włodzimierza Wysockiego z Świętochłowic.

Wydawca: Josef Reisch, Zabrze O. S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Kamienica na pocztówce wybudowana została przy ulicy Dworcowej przez aptekarza, doktora Paula Skrzipiec, który w roku 1899 przejął aptekę "Pod Orłem" od poprzedniego właściciela. Stała się ona nową siedzibą apteki, założonej tylko kilka metrów dalej w roku 1857 przez H. Schwarts Adler-Apotheke.

Pocztówka jako jedna z bardzo nielicznych posiada opis w języku Polskim: Zabrze G.-S. ulica Dworcowa.

Stempel pocztowy z 1911r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Druga apteka "Pod Orłem".
Otwarcie poprzedniej nastąpiło w dniu 17 listopada 1857r. Stary budynek apteki wyburzono w 1909r podczas budowy gmachu nowej poczty. Zachowała się również pocztówka z widokiem pierwotnej zabudowy i budynkiem apteki. Od momentu założenia, do końca wojny miała ona siedmiu właścicieli. Jeden z nich, Hoffmann, znany był jako poeta, zbieracz przedmiotów zabytkowych i przewodniczący "Górnośląskiego Związku Aptekarzy".

Stempel pocztowy z 1907 roku
Wydawca: Verlag Max Czech. Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

W budynku widocznym na pocztówce zlokalizowanym przy Bahnhofstraße 9 (ul. Dworcowa 9), którego właścicielem był dr Paul Skrzypiec mieściła się Apteka "Pod Orłem" - Adler Apotheke. Oprócz tej apteki w roku 1917 w Zabrzu były jeszcze 3 inne apteki, w Biskupicach jedna i na Zaborzu dwie apteki.

Pocztówka datowana na 1938r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Pierwszy budynek po prawej stronie to poczta, w następnym budynku z wieżyczką przy Bahnhofstraße (ul. Dworcowa) mieściła się apteka "Adler Apotheke" - Apteka pod orłem, w dalszej kolejności winiarnia i hurtownia win H. Sedlaczek. Na końcu ulicy na skrzyżowaniu z Kronprinzenstraße (ul. Wolności) hotel A. Schüllera.

Stempel pocztowy z 1927r.
Wydawca: Kunst-Verlag E.Burgfels, Beuthen OS, Friedrichstraße 19
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Zobacz również