Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Kartka z obiegu w 1912 roku prezentuje nam "epicentrum" Zabrza przed wielką przebudową w latach 30-stych. Budynki z prawej strony, również jeden hotel, ustąpiły miejsca placowi Wolności.

Wydawca: Reinicke und Rubin, Dresden
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Fragment Kronprinzenstraße (ul. Wolności) na skrzyżowaniu z Hüttenstraße (ul. Powstańców Śląskich). Po prawej stronie widoczny jest fragment Hotelu Adolfa Schüllera. Po lewej stronie na skrzyżowaniu z Hüttenstraße kamienica Benno Wienskowitza wybudowana w 1901r., dalej budynek Hotelu Kochmanna.

Stempel pocztowy z 1919 r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

W budynku Hotelu Kochmanna na parterze została zlokalizowana wytwórnia likierów Kochmanna, sklep obuwniczy, hamburski skład kawy. Pod koniec 1921 roku do lokalu zlokalizowanego na rogu budynku przeniósł swoją siedzibę Hermann Schenke - właściciel hurtowni papierniczej i wydawca pocztówek.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Skrzyżowanie ulic Wolności i Powstańców Śląskich. Widoczne są centralnie hotel Kochmann i reprezentacyjna narożna kamienica, wyburzona na skutek uszkodzeń wojennych po 1945r. W latach 40-stych mieścił się w niej na parterze sklep firmy obuwniczej Bata. Firma ta powstała w 1894 roku na Morawach i jest dziś największym koncernem obuwniczym na świecie.

Na miejscu tej kamienicy wybudowano w czasach PRL-u wieżowiec w którym niegdyś mieścił się słynny sklep Supersam.

Stempel pocztowy z 1925r.
Wydawca: Graph. Verl. - Anst., G.m.b.H., Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

W pierwszym budynku z lewej strony Kronprinzenstraße (ul. Wolności) widocznym na pocztówce swój sklep prowadził Eugen Herzka. W sklepie można było nabyć wytworne firanki z własnej pracowni, wykwintne kobierce, narzuty oraz inne podobne wyroby. W następnym budynku mieścił się dom handlowy Januschowskiego.

Stempel pocztowy z 1941r.
Wydawca: Dr Trenkler & Co Aktiengeselschaft Leipzig Stötteritz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Ta pocztówka w obiegu była w roku 1930. Ten obraz centrum Zabrza nie zmienił się do 1945r. gdy uszkodzeniom wojennym uległ hotel Kochmanna (ten wysoki budynek) i narożna kamienica z wieżą. Na odwrocie widnieje ciekawa pieczątka propagandowa zachęcająca do korzystania z dobrodziejstw radiofonii.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Bardzo wyraźne, nie retuszowane zdjęcie głównego skrzyżowania Zabrza przy placu Wolności nad którym widoczna jest pierwsza w Zabrzu świetlna sygnalizacja ruchu. Donosił o niej ilustrowany tygodnik śląski "Oberschlesien im Bild" w styczniu 1929 roku. Światła przełączane były ręcznie przez obserwującego ruch samochodowy policjanta.
Na pierwszym planie hotel Juliusa Kochmanna.

Wydawca: Schöning & Co + Gebrüder Schmidt - Lübeck
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

To kartka wysłana pocztą polową do Wrocławia w 1917 roku. Charakterystyczne są "barokowa" latarnia uliczna z lewej i słup telegraficzny z prawej strony zdjęcia. Takich elementów nie zobaczymy już w obrazie miasta.

Wydawca: Verlag H. J. Sobotzik Inhaber Max Wieczorek Hindenburg O.- Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Bardzo ładne ujęcie z góry gdzie dobrze widoczne są budynki z prawej strony, wyburzone podczas wytyczania placu Piotra i Pawła (pl. Wolności) w latach 1933-36. Na odwrocie rosyjskojęzyczna pieczątka Olkusz i napis Russisch - Polen. Kartka wysłana w roku 1913 do miejscowości Krążek koło Olkusza, wówczas w zaborze rosyjskim.

Wydawca: Verlag Max Czech Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

To nietypowe ujęcie obecnego placu Wolności wykonano w latach 30-stych XX stulecia, z okna budynku który stał na miejscu placu znajdującego się obecnie przed wybudowanym tam po wojnie wieżowcu z kilkoma sklepami na parterze. Z lewej strony widoczne są szczegóły kunsztownej elewacji byłego hotelu "Kochmann". Na placu prezentują się aż trzy wspaniałe tramwaje, których pojedyncze egzemplarze jeździły po Zabrzu aż do początku lat 70-tych. Widoczne są bardzo dobrze niektóre szyldy sklepowe. I tak od lewej widzimy że cygara sprzedawał Wolkow, mydło Naleppa, a następny sklep nosi szyld z nazwiskiem Gwosdz. Z prawej jest Deutsche Bank, Delikatesy i rybny "Nordsee".
Ta firma istnieje do dziś i to w całych Niemczech. Nasz historyczny sklep rybny w Zabrzu niestety właśnie zamknął swe podwoje (2010).

Wydawca: Foto und Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

11

Z lewej strony marszałek Hindenburg, dawca nowego imienia miasta Zabrze. Z prawej ul. Wolności, na domu wyraźny szyld sklepu, Max Schwerin. Ten pan był wydawcą wielu zabrzańskich pocztówek. Na pocztówce nie ma danych wydawcy. Ale być może był to on.

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć