Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Jeszcze jedno "niskie" ujęcie bryły hotelu. Ta kartka, co widzimy na stronie odwrotnej, wydana została w RFN ponownie już po wojnie przez Oberschlesische Heimatkartei (Kartoteka Górnośląska). Założona ją w celu rejestracji danych i losów wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, których II wojna światowa pozbawiła ojczyzny.

Wydawca: Oberschlesische Heimatkartei Langelsheim - Hartz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Pocztówka przedwojenna, ale w obiegu w końcu roku 1945. Niemiecki podpis zastąpiono ręcznym podpisem "Hotel Prezydent". To pierwsza polska nazwa hotelu, zamieniona potem na "Przodownik". Takie przedwojenne tramwaje, jak widoczne przed budynkiem, jeździły po Zabrzu jeszcze do końca lat 60-tych. Na odwrocie jeden z pierwszych znaczków polskiej poczty po wojnie, z przestemplowaną ceną.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Śródmiejska zabudowa ulegała ciągłym zmianom. Projekty budynków były wykonywane przez miejscowych mistrzów budowlanych takich jak Kwapuliński, Stateczny i Larisch. Obiekty takie jak widoczny na pocztówce Hotel Admiralpalast wykonywano zgodnie z wytycznymi projektantów z Wrocławia i Berlina. Hotel Admiralpalast został wybudowany zgodnie z projektem architektów berlińskich Bielenberga i Mosera.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Projektantami Hotelu Admiralskiego prezentowanego na dwóch kolejnych pocztowkach są: Richard Bielenberg i Josef Moser. Richard Bielenberg urodził się 6.11.1871 w Eckernförde. W 1905r. wspólnie z Josefem Moserem urodzonym 5.11.1872r. w Säckingen zakładają biuro projektowe Bielenberg & Moser w Berlinie. Wspólne biuro architektów znajdowało się między 1920 i drugą wojną światową w Berlinie przy Fasanenstraße 25. Wspólnie wybudowali między innymi biuro i dom handlowy firmy Bosch zlokalizowany w Berlinie Charlottenburg przy Bismarckstraße 71.

Pocztówka datowana na 1941r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Wiele z budynków wybudowanych według ich projektu zostało zniszczonych podczas drugiej wojny światowej, w 1933 wykonali projekt przebudowy grupy domów czynszowych przy Steinplatz 3. W Wilmersdorf zaprojektowali dworek wiejski przy Taubertstraße 18. Bielenberg mieszkał w 1910 przy Kaiserallee 188 a w 1920 pod numerem 212. Bielenberg zmarł w dniu 23.6.1929 w Berlinie. Zostal pochowany na cmentarzu Wilmersdorf, Berliner Straße 81-103. Po jego śmierci Moser został jedynym właścicielem firmy. Mieszkał od 1910r. przy Güntzelstraße 22, a później przy Landauer Straße 13.

Pocztówka datowana na 1929r.
Wydawca: Kunstverlag E. Burgfels, Beuthen OS., Friedrichstraße 19
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Na pierwszym planie pocztówki widoczny jest największy zabrzański hotel "Admiralpalast". W oddali: po lewej stronie zbiornik gazu koksowniczego oraz wieża węglowa koksowni Skaley, a po prawej stronie komin młyna Heinricha Haendlera.

Stempel pocztowy z 1940r.
Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Ten w amerykańskim (jak wówczas o nim mówiono) stylu wybudowany hotel często zmieniał nazwy. Pierwsza, "Admiralspalast" pisana była razem, czasem jednak z myślnikiem Admirals - Palast. Po wojnie hotel uruchomiono pod nazwą "Prezydent", ale wkrótce zamieniono tą nazwę na "słuszniejszą" z punktu widzenia socjalistycznego, na "Przodownik". W ostatnich latach swej działalności hotel nazywał się "Monopol".

Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Tu ten sam motyw z niższej perspektywy. Nad przednim wejściem widnieje jeszcze nazwa hotelu, potem zamieniona na reklamę sprzedawanego tam piwa "Pschorr- Bräu". Nazwa "Admirals-Palast" pozostała nad wejściem od strony dworca. (pocztówka nr. 3). Ciekawostką jest widoczny na odwrocie znaczek dopłaty poczty czechosłowackiej.

Wydawca: Trinks &Co. Leipzig
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


9

W czasie gdy właścicielem Admiralspalast był Richard Würfel program kabaretu i variete zmieniany był co dwa tygodnie. Nowy program wchodził w życie każdego 1 i 16 dnia miesiąca, tak by gościom zapewnić najlepszą i zawsze nową rozrywkę. W reklamie Admiralspalast Richard Würfel informuje, że prowadzenie takowej działalności w centrum Zabrza wysoce zobowiązuje i wywiązanie się jak najlepiej z tego obowiązku jest dla niego przyjemnością. Sala kabaretowa mieściła się na I piętrze Admiralspalast.

Wydawca: C.W. Mierzwa, Bahnhofsbuchhandlung, Hindenburg, Oberschles.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć