Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Pocztówka zatytułowana "Bräustübl" czyli Karczma Piwna, przedstawia pierwszy otwarty 22 maja 1926 roku lokal w hotelu "Admiralspalast". Pierwszy serwowany tam "złoty napój" pochodził z monachijskiego browaru "Pschorr". Piwo z tego browaru cieszy się w Bawarii powodzeniem do dzisiaj.

Wydawca: C. W. Mierzwa Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Hotel budowano na raty, najpierw otwarto piwiarnie na parterze. Na pierwszym piętrze, w kilka miesięcy później otwarto widoczną tu i na następnej pocztówce kawiarnię i restaurację.

Wydawca: "Ostkunst" Ansichtskartengroßverlag Kohnke und Poppe Gleiwitz 2.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Uroczyste otwarcie kawiarni i restauracji nastąpiło 30 pażdziernika 1926 roku. Siedząc w tym trójkątnym pomieszczeniu z widokiem na okrągłe, wypełnione oknami zakończenie szpicy budynku i sali, można było chyba mieć wrażenie, że jest się na statku. Sala balowa części rozrywkowej hotelu mieściła podobno 500 osób, ale musiałoby być tam bardzo ciasno. Na odwrocie znajdujemy wiadomość, że właściciel tego niezwykłego obiektu nazywał się Richard Wuerfel.

Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Panorama przemysłowa miasta. W oddali widać budowle i budynki przemysłowe Koksowni "Skalley" i Huty "Redena". W punkcie centralnym pocztówki znajduje się zbiornik gazu koksowniczego.

Wydawca: Verlag C. W. Mierzwa, Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Po wybudowaniu Hotelu Admiralskiego wielu fotografów wykorzystywało ten fakt aby wykonać najciekawsze ujęcie. Temu fotografowi to się udało. Zbliża się godzina 17, przed kinem Grand Kinematograph gromadzą się chętni aby obejrzeć pierwszy dźwiękowy film "Das Lied der Südsee" - "Pieśń morza południowego" z Romanem Navarro - wykonawcą głównej roli w filmie "Ben Hur".

Wydawca: Foto u. Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Wybudowany Hotel Admiralski z ogrodem dachowym pozwolił wielu fotografom na wykonywanie panoram miasta. Ta jest jedną z nich. Na zdjęciu fotograf uchwycił między innymi początek ulicy Dorotheenstrasse (ul. 3. Maja) z wiaduktem i budynkami o numerach 1, 2 i 3, budynki przy Wallstrasse (ul. Pułaskiego), budynki przy Banhofsplatz (Plac Dworcowy) oraz infrastrukturę dworca kolejowego.
Ciekawostką na tej kartce jest jej datowanie. W treści pocztówki osoba wypisująca datę wpisała 21 maj 1943 rok, a na stemplu widnieje data 21 maj 1930.

Stempel pocztowy z 1930 roku.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Historia hotelu "Haus Metropol" rozpoczyna się w 1913 roku gdy w kamienicy przy Placu Dworcowym 3 obok poczty otwarto kawiarnię "Cafe Metropol". Od połowy lat 20-stych kawiarnia rozrosła się stopniowo do zabrzańskiego centrum rozrywki z hotelem i kabaretem. W 1932 roku na skutek pożaru uległ zniszczeniu dach budynku. W trakcie remontu przebudowano jego ostatnie piętro i dach.

Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Parter budynku Haus Metropol został podzielony na osobne pomieszczenia, w których od lewej strony znajdowały się: kawiarnia, cukierni i restauracja. W ostatnim pomieszczeniu budynku zlokalizowano piwiarnię. Na wejściem do piwiarni reklamę swoja zawiesił monachijski browar Hofbräuhaus. Browar został założony w 1589 roku przez księcia bawarskiego Wilhelma V. W latach trzydziestych ubiegłego wieku dla browaru i lokalu o tej samej nazwie zlokalizowanego w Monachium został napisany hymn "In München steht ein Hofbräuhaus". Jego autorem jest Gabriel Wiga. Przy Am Platzl, gdzie znajduje się lokal podaje się wyłącznie piwo beczkowe jasne i ciemne wyprodukowane w tym browarze.

Pocztówka datowana na 1930r.
Wydawca: Kunstverlag E.Burgefels, Beuthen OS., Friedrichstraße 19
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Na początku ubiegłego wieku w Monachium działało blisko 30 browarów Do najbardziej znanych należały: Augustiner, Hacker-Pschorr, Löwenbräu, Paulaner, Spaten-Franziskaner i Hofbräuhaus. Produkowane w Monachium piwo "Münchener" znane było z dwóch odmian o podobnym smaku: jasnej i ciemnej. Na zamówienie Haus Metropol wybite zostały mosiężne żetony. Na awersie był napis Haus Metropol, a na rewersie Münchener Dunkel. Żetony można było zamienić w piwiarni na piwo.

Wydawca: Foto und Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Około roku 1920 z niemieckiego kabaretu wyodrębniła się nowa forma rozrywki - rewia satyryczna, w której główną formą przekazu była muzyka i taniec. Chcąc dotrzeć do szerszego grona publiczności występy przeniosły się do większych sal. Z tego też względu w 1926r. przebudowano Haus Metropol Wyodrębniona została część kabaretowa - duża sala z balkonami, mogąca pomieścić około 150 osób oraz część kawiarniana.

Stempel pocztowy z 1928r.
wydawca: Josef Ulraum,Hindenburg-Biskupitz
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć