Zabrze Biskupice - pocztówki przedwojenne

Dzielnice Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

To dom parafialny przy kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach. Był zawsze centrum życia kościoła przed jak i po wojnie. W latach 30-stych XX wieku odbywały się w nim wieczory młodzieżowe pod kierunkiem księdza Dylli. Grano w gry planszowe, stołową piłkę nożną, śpiewano i uczono się. Po przeniesieniu tego kapłana do parafii św. Antoniego w Zabrzu praca z młodzieżą zamarła, a coraz większy wpływ zyskiwała faszystowska organizacja młodzieżowa "Hitlerjugend".

Wydawca: Verlag e. Hautzinger. Biskupitz. O,- Schles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Widok opisywanej już wcześniej głównej ulicy Biskupic, obecnie ulicy Bytomskiej. Środkiem, a raczej bokiem ulicy "mknie" elektryczny tramwaj. Głównym akcentem tego "landszaftu" jest wieża kościoła Jana Chrzciciela pod numerem 37. Parafia w Biskupicach powstała już w XIII stuleciu i obejmowała również Zaborze i część Rudy Śląskiej. Budowę tej neogotyckiej świątyni ukończono w 1858 roku.

Wydawca: Wydawca: Verlag E. Hautzinger. Biskupitz. O,- Schles.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Przedstawiamy jeszcze jedną pocztówkę z Borsigwerku, tym razem jest to czarno-biała grafika. Zatytułowana: Borsigwerk Górny - Śląsk. Widok na Borsigwerk.
Pocztówka posiada ozdobne falowane krawędzie.

Wysłana w 1929 roku z Zabrza do Turyngii.

Wydawca: nie podano
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


4

Borsigwerk-Gesamtansicht, czyli widok ogólny na zabrzański oddział berlińskiego koncernu Borsig w Biskupicach. Firma Borsig była swego czasu największym w Europie i drugim na świecie producentem lokomotyw. Wyprodukowana w berlińskiej fabryce Borsiga lokomotywa parowa 05 002 pobiła w dniu 11 maja 1936 roku światowy rekord prędkości dla tych pojazdów jadąc 201 km/h. Pocztówkę wysłano z Biskupic w roku 1911 do Raciborza. Na znaczku widoczna pieczątka Borsigwerk.

Wydawca: Verlag Paula Stoll, Biskupitz.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć