Zabrze Biskupice - pocztówki przedwojenne

Dzielnice Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Za "Zamkiem" zlokalizowanym przy Schloßstraße (ul. Zamkowa) Zakłady Borsiga wybudowały dwie wille o zróżnicowanym standardzie przy których założono piękne ogrody wraz z wyposażeniem (między innymi np. kamienne stoły i ławy) oraz duży wielorodzinny dom z pięknymi kaflowymi piecami. Na pierwszym planie pocztówki widoczna jest jedna z willi, a z tyłu za nią fragment domu.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

W 1920 roku Zakłady Borsiga (budowę rozpoczęto w 1861r.) przekształcone zostały w spółkę akcyjną Borsigwerk. W tym samym roku poświęcony został wybudowany na osiedlu Anna na parceli położonej przy Hilgerstraße (ul. Koziołka) szpital (Krankenhaus Annasegen) wybudowany przez spółkę Borsigwerk.

Stempel pocztowy z 1938 roku.
Wydawca: K.Backhaus, Buchhandlung, Hindenburg-Biskupitz, O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Czteroobrazkowa pocztówka "Pozdrowienia z Borsigwerku". Na górnym lewym obrazku przedstawiono panoramę Zakładów Borsiga z widocznym Zamkiem, którego budowę rozpoczęto w 1855 roku. W 1889 i 1925 roku dokonano jego przebudowy. Na dolnym lewym obrazku widoczna jest gospoda hutnicza wybudowana przy Auguststraße (ul. Okrzei) w 1878 roku. Na pozostałych dwóch obrazkach przedstawiono teren znajdujący się za gospodą przekształcony w park.

Stempel pocztowy z 1902 roku.
Wydawca: Verlag von C. Bengale (Begale), Borsigwerk O/S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Kolejne ujęcie zakładów koncernu Borsiga z Biskupic. Szyb "Albert" z powstałą obok w 1884 roku koksownią, która pod nazwą "Jadwiga" jest jeszcze produkującym zakładem tego wielkiego niegdyś przedsiębiorstwa. Obok huta i na pierwszym planie plac drzewny.

Pocztówka wydana we Wrocławiu.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Wysłana w październiku 1907 roku do Paryża pocztówka z widokiem ogólnym zakładów Borsiga koło Biskupic. Widoczne są istniejąca w latach 1863-1920 huta i jeden z szybów kopalni "Jadwiga".
Adresatem był inżynier o niemiecko brzmiącym nazwisku Weinbach.

Wydawca: Fritz Walda. Zdjęcie C. Sauer z Zabrza. Pieczątka poczty "Borsigwerk".
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Na pocztówce przedstawione zostały trzy ujęcia z Borsigwerk'u. Na górnym obrazku widoczna jest panorama kopalni "Szczęście Ludwika" z wybudowanym obok dworcem kolejowym. Na środkowym obrazku widoczny jest hotel robotniczy wybudowany przy Zakladach Borsiga. Na dolnym obrazku widoczny jest dworzec kolejowy wybudowany przy linii kolejowej Bytom - Biskupice - Gliwice uruchomionej w 1872 roku.

Wydawca: Verlag R.Klaeser, Photogr. Horneck O/S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej przez Karla Digę - fotografa zabrzańskiego zamieszkałego przy Beuthener Str. 25 (ul. Bytomska 25). Zdjęcie wykonane zostało w zakładzie Borsiga.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Borsigwerk z kop. Jadwiga czyli Hedwigwunsch. Kopalnia ta była pierwszą wielką inwestycją Borsigów w Biskupicach. To dzięki jej węglowi rozwinęły się koksownia i huta. Ta ostatnia musiała nawet ustąpić miejsca kopalni, gdy na początku lat trzydziestych hutę zlikwidowano gdyż bardziej opłacało się wydobywać węgiel z terenu pod hutą niż utrzymywać jej mało rentowną produkcję.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

To panorama z kominami, czyli Borsigwerk z szybem August. Ten szyb był obok szybu Luiza najstarszym szybem kopalni. Ich budowę bardzo utrudniały warunki geologiczne. W 1948 roku, powoli wyczerpywały się złoża węgla tą kopalnię przemianowano na kop. Pstrowski. W latach osiemdziesiątych kopalnię zlikwidowano. Warto zaznaczyć, że aż do końca jej istnienia duża część ludzi używała jej starej tradycyjnej nazwy "Jadwiga".

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć