Moje Zabrze

Zabrzański przemysł - Browar Zabrze

Historia marki "Schultheiss" (czytamy: Szulthais) sięga 1853 roku, kiedy to Jobst Schultheiss nabył mały browar w Berlinie i nazwał go swoim imieniem. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że firma ta przetrwa ponad 150 lat i jej aktywność zawędruje aż na Górny Śląsk i nie tylko. Browar ten istnieje do dzisiaj, jego siedziba mieści się ciągle w Berlinie, a piwo tej marki cieszy się dużym powodzeniem w Niemczech.

Siedem lat po Jobstcie Schultheiss, w Zabrzu w 1860 roku producent Loebal Haendler założył na pograniczu gmin Małego Zabrza i Doroty największy w histori naszego miasta zakład produkcji piwa. Po wielu rozbudowach firmy, w 1896r browar ten zostaje spółką akcyjną i przyjmuje nazwę "Oberschlesische Bierbrauerei Aktiengesellschaft vormals L.Haendler" co tłumaczymy jako: Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler.

W 1928r "Spółka Akcyjna Schultheiss i Patzenhofer" z Berlina wykupuje ten browar i prowadzi go aż do 1945 rolu pod nazwami Schultheiss - Patzenhofer- Brauerei, Abt.Hindenburg, (Abt. Hindenburg oznacza oddział w Zabrzu) a od 1938r już bez imienia Patzenhofer.

Ta bogata w tradycje wytwórnia piwa funkcjonuje do dziś i powróciła do historycznej nazwy z czasów, kiedy jej właścicielem był Loebal Haendler "Browary Górnośląskie Spółka Akcyjna w Zabrzu".

Poniżej prezentuję nalepki z ważonych w Zabrzu piw marki "Schultheiss".

Piwo zwykłe

Piwo zwykłe

Piwo pełne (Full)

Piwo pełne (Full)

Piwo specialne (Pilzner)

Piwo specialne (Pilzner)

"Selters" to jeden z najstarszych synonimów określających wodę mineralną, oraz nazwa jednej z najstarszych firm wodą mineralną handlujących. Również na Górnym Śląsku i w Zabrzu była to niegdyś potoczna nazwa każdej wody z "bąbelkami". W gwarze górnośląskiej używano najczęściej formy "selter".

Nalepka pochodzi ze zbiorów pana Damiana Spielvogel.

Nalepka pochodzi ze zbiorów pana Damiana Spielvogel.

A oto nalepka z butelki po wodzie mineralnej, czyli Selter wyprodukowany w zabrzańskim browarze "Schultheiss".
Napis na nalepce: Selters wyprodukowany czysto i sterylnie w browarze "Schultheiss" spółka akcyjna w Hindenburg O/S.

Miejsca gdzie można było napić się piwa "Schultheiss" w Zabrzu.

Kasyno huty 'Donnersmarck'. Na słupkach pod szyldem widoczna reklama piwa. Dawny Hotel Kochmanna na obecnym placu Wolności. Szyld nad wejściem. Rikitnica. Restauracja Schultheiss, na przeciw ratusza.  Biskupice. Zajazd 'Deutscher Hof'. Nad wejściem i po bokach reklama piwa.

Papier firmowy browaru "Schultheiss"

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

List na papierze firmowym browaru "Schultheiss" w Zabrzu, wysłany w styczniu 1944r. do zabrzańskiego prawnika Kurta Waldera. Dotyczy sprawy hipotecznej. Na górze dokumentu widzimy logo firmy z napisem " Od 100 lat - Browar Schultheiss Spółka Akcyjna - odział w Hindenburg". Na dole z lewej odciśnięta pieczęć tłoczona z hakenkreucem i napisem: Dyplom okręgowy za wyjątkowe osiągnięcia. Obok kolorowa nalepka z napisem: Załącznik nr. 493. W stopce na samym dole dokumentu adres telegraficzny, numery telefonów i banki z kontami firmy. Wymiary orginału: 21x 15 cm

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Zobacz również