Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Budynek kina Lichtspielhaus, dzisiaj Roma (z prawej strony pocztówki) ze swymi kolumnami i trójkątnym zwieńczeniem dachu wzorowany jest na klasycznej greckiej świątyni. Jest to najstarsze z działających kin na Górnym Śląsku. Mogło spełniać również funkcję sali teatralnej lub koncertowej, gdyż wyposażone było w scenę, orkiestron i garderoby. Tuż po wojnie kino nazywało się Wolność.

Wydawca: Kunstverlag E. Burgfels. Beuthen O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

W pierwszym widocznym budynku po lewej stronie zlokalizowanym przy Kaniastraße (ul. Padlewskiego) w roku 1912 uruchomiono kino - Lichtspielhaus. W następnym budynku mieścił się Dom meblowy Weichmann'a. W oddali widoczna jest Państwowa Wyższa Szkoła dla Dziewcząt z odróżniającym się dobudowanym w 1927r. południowym skrzydłem.

Stempel pocztowy z 1928r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Dorotheenstrasse, czyli ulica Doroty a obecnie 3 Maja jest główną osią obecnej dzielnicy Zabrza, niegdyś samodzielnej kolonii o nazwie Dorota. Na Dorotheenstrasse pod numerem 2 mieścił się niegdyś sklep pana Aloisa Stoch, którego szyld wyraźnie widoczny jest na zdjęciu. Handlowało się tam towarami kolonialnymi, wykwintną żywnością i trunkami jak: rum, wino, likiery, koniaki. Również dziczyzną, rybami i drobiem. Na deser zakupić można było czekolady, kawy i herbaty.

Kartka zapisana jest na odwrocie po francusku, wysłana była więc najprawdopodobniej przez żołnierza francuskiego z sił ochrony plebiscytu w latach 20-stych.

Wydawca: Graph. Verl. GmbH. Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

To sam początek ulicy 3 Maja, czyli Dorotheenstrasse przed I wojną światową. Skrzyżowanie z ulicami Szczęść Boże i Padlewskiego. Z prawej strony widoczny jest okrągły szyld napisem Kaisers Kaffe Geschaeft. To jedna z fili sieci sklepów kawowych, która powstała w 1880 roku w niemieckim mieście Duisburg. Firma rozwijała się prężnie w przededniu I wojny światowej posiadała już 1370 sklepów. W Niemczech istnieje do dzisiaj.

Wydawca: Verlag Max Czech Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Pierwsze w kolejności numeracji domy ul 3 Maja do ulic Szczęść Boże i Padlewskiego na kolorowanej pocztówce w obiegu w 1905 roku. Pierwsza nazwa ulicy i całej gminy powstałej jako kolonia fryderycjańska ok. 1774 roku to ulica Doroty (Dorotheenstrasse) i wieś Doroty (Dorotheendorf). Mathias von Wilczek jej założyciel, ówczesny właściciel Zabrza nazwał ją tak od imienia swojej małżonki.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Środkowy obrazek pocztówki przedstawia budynek wybudowany przy Dorotheenstraße 6 (ul. 3 Maja) w którym w dniu 5 listopada 1899r. o czym w miejscowej gazecie Zabrzer Anzeiger zawiadamiali M. Sliwka i R. Wittmann otwarto Cafe Silesia - Kawiarnię Śląsk. Na obrazku lewym pocztówki przedstawiono cukiernię i salkę dla kobiet, a na obrazku prawym pokój do bilarda francuskiego.

Stempel pocztowy z 1905r.
Wydawca: R.Wiertelorz, Photogr., Zabrze.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

W następnych latach kawiarnia przechodzi remonty i przebudowy, zmieniają się nazwy. W 1908r. kolejny właściciel - Georg Böck po remoncie otwiera kawiarnię pod nazwą Kaiser Cafe. Po jego śmierci około 1919r. kawiarnię przejmuje żona Henrietta. Następuje rozbudowa lokalu. Wybudowane zostają schody i kawiarnia powieksza się o I piętro. Pani Henrietta Böck wychodzi za mąż za Floriana Schewiole i razem prowadzą kawiarnię przywracając nazwę Cafe Silesia.

Stempel pocztowy z 1922r.
Wydawca A. Sliwka, Hindenburg O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


8

Skan przedstawia drugą z pocztówek zamówionych przez właściciela kawiarni pana Floriana Schewiolę. Pocztówka wykonana została jako reprodukcja zdjęcia wykonanego przez fotografa Arnolda Śliwka. Każda rzecz widoczna na zdjęciu wzbudza emocje - stolik z alabastru, zwykłe krzesło, piękna lampa oraz stiuki widoczne na suficie. W 1927 roku lokal zostaje sprzedany panu Oskarowi Vogt, który zamieszkuje na II piętrze tego budynku.

Wydawca A. Sliwka, Hindenburg O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

W czasie trwania II wojny światowej na Dorotheenstraße (ul. 3 Maja) pod numerem 7b została oddana do użytku kawiarnia ogrodowa (Gartenkaffe), której właścicielką była Helene Janetzko. Z jednego z pomieszczeń kawiarni przedstawionego na pocztówce przez widoczne w głębi drzwi przechodziło się po schodkach do letniego ogrodu.

Stempel pocztowy z 1943r.
Wydawca: Verlag C. W. Mierzwa, Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć