Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Widok na śródmieście od strony Dorotheenstraße (ul. 3 Maja). Fotografowano zapewne ze szczytu stojącej tam kamienicy kupca żelaznego Isidora H. Lewina. Widoczne są most nad torami kolejowymi i dworzec. Tuż za mostem poczta główna i kamienica apteki "Pod orłem" (z wieżyczką). W dalszym tle zabudowania centrum miasta i dalej z prawej odległa sylwetka huty Donnersmarck'a. Na pocztówce zatytułowanej "Most z nową pocztą" widoczny jest napis Hindenburg O.-S, a na filarze mostu napis Zabrze.

Stempel pocztowy z 1918r.
Wydawca: Graph. Verlags - Anstalt G.m.b.H., Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Na pocztówce przedstawiony jest fragment Dorotheenstraße (ul. 3 Maja) z mostem nad torami kolejowymi. W budynku na wprost mieściło się Schlesischer Bankverein (Śląskie Towarzystwo Bankowe). Wszystkie budynki widoczne po lewej stronie należały w owym czasie do rentiera Isaaka Lewina. W środkowym budynku mieścił się sklep z instrumentami muzycznymi Eduarda Skoberli. Po prawej stronie widoczny jest kiosk, w którym można było zakupić między innymi wyroby firmy Mauxion.

Stempel pocztowy z 1914r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Pocztówka przedstawia początek Dorotheenstraße (ul. 3 Maja) z nowym mostem nad torami kolejowymi. W roku 1914 budynki zlokalizowane pod numerami 1, 3 i 5 widoczne po lewej stronie ulicy należały do rentiera Isaaka Lewina.

Stempel pocztowy z 1918r.
Wydawca: Graph. Verl. - Anst., G.m.b.H., Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Kartka wysłana w 1922 r. prawdopodobnie przez francuskiego żołnierza z sił ochrony plebiscytu. Przedstawia skrzyżowanie ulic 3 Maja (Dorotheenstraße) i Padlewskiego (Kaniastraße). Richard Kania był aptekarzem w Małym Zabrzu, a w latach 1893 - 95 przewodniczącym tej gminy. I tak po jego śmierci, zarząd gminy dnia 1 kwietnia 1896r. postanowił nazwać tą ulicę jego imieniem. Wcześniej nazywała się ona Neustrasse (ul. Nowa). W głębi po lewej stronie ulicy widoczne jest istniejące do dzisiaj kino "Roma".

Kino "Roma" to najstarsze działające kino na Śląsku.

Stempel pocztowy 1922r.
Wydawca: Grach. Verl.-Kunst., G.m.b.H. Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Spis firm wydany w październiku 1933r. (Führer Branchenverzeichnis Christlich Deutscher betriebe durch Groß=Hindenburg) informuje nas iż w Zabrzu w owym czasie w czterech punktach miasta można było zobaczyć film: w kinie Apollo przy ul. 3 Maja 32, w Bürger Kino przy ul. Szczęść Boże 17, w Metropol Theater przy ul. Wolności 427, którego właścicielem był K. Hornig oraz w Nordlichtspiele przy ul. Wolności 179. Widoczne na pocztówce kino Lichtspielhaus zlokalizowane przy ul. Padlewskiego 4 było w tym czasie nieczynne.

Stempel pocztowy z 1921r.
Wydawca: Neumanns Papier und Schreibwaren Großhandlung, Gleiwitz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

W książce adresowej z 1938r. miejsc w których można było oglądać film jest już 8. Już otwarte jest kino widoczne na pocztówce - Lichtspielhaus na ul. Padewskiego 4, a także Lichtburg na Placu Wolności, Union-Lichtspiele na ul. Lompy 30 i kino nie wymienione z nazwy na ul. Chrobrego.

Stempel pocztowy z 1917r.
Wydawca: Grach, Verl.-Anstalt G.m.b.H. Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Ów Lichtspielhaus w tytule pocztówki to kino Roma. Budynek kina otwarto 22 grudnia 1912 roku przy ulicy Kaniastrasse. Na widowni zasiadało 1200 widzów. Projektantami budynku byli budowniczy rejencyjny Prestinario z Katowic i architekt z Zawodzia o imieniu Becker.

Wydawca: Kunstverlag E. Burgfels. Beuthen O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Na pocztówce po lewej stronie widoczna jest reklama firmy Edwarda Skoberli, która powstała w 1907r. Pierwszy sklep otwarty został przy Dorotheenstraße (ul. 3 Maja), później przy Kaniastraße (ul. Padlewskiego) róg Dorotheenstraße (ul. 3 Maja). W sklepie sprzedawano fortepiany, pianina, fisharmonie i inne instrumenty muzyczne oraz nuty. Sklep prowadził także sprzedaż rowerów i zabawek.

Wydawca: Ansichtskarten - Verlag u. Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


9

Na załączonej pocztówce widoczne są wszystkie domy zlokalizowane przy Kaniastrasse (ul. Padlewskiego) po stronie nieparzystej z numerami 1, 3, 5 i 7 oraz dwa budynki przy Dorotheenstrasse (ul. 3. Maja). Dom zlokalizowany przy Kaniastrasse 1 (ul. Padlewskiego) jest najprawdopodobniej w budowie. Budowa została zakończona w 1906 roku. Właścicielem budynku był Johann Poralla. W dniu 30 marca 1907 roku oddano do użyteczności publicznej pierwsze zabrzańskie kinoGrand Kinematograph.

Stempel pocztowy z 1905 roku.
Wydawca: C. Lahmann, Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Na załączonej pocztówce widoczny jest narożny budynek zlokalizowany przy Dorotheenstrasse 4 (ul. 3 Maja) i po lewej stronie budynek wybudowany w 1906 roku zlokalizowany przy Kaniastrasse 1 (ul. Z. Padlewskiego). W narożnym budynku Johann Poralla prowadził sklep mięsny. Obydwa te budynki należały do Johanny Poralli. W budynku po lewej stronie otwarte zostało pierwsze zabrzańskie kino Grand Kinematograph. Pierwszy seans odbył się 30 marca 1907 roku.

Wydawca: Ostdeutsche Postkarten Industrie Friedrich Weinmann, Königshütte O.-S., Kaiserstrasse 28
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie