Moje Zabrze

KS Górnik Zabrze, odznaki - kolekcja Tomasza Kozika

/ 1 / 2 / 3 / 4 /

Falerystyka to kolekcjonowanie medali, znaczków i odznak metalowych - hobby, jakiemu oddaje swój czas wielu sympatyków sportu i miniaturowych śladów historii. Ocenia się, ze w naszym kraju zajmuje się tą pasją około dwóch tysięcy zbieraczy, zrzeszonych lub nie w klubach kolekcjonerskich.

Odznaki, to małe logo - herb klubu, wykonane rożnymi metodami i z rożnych materiałów, z blachy miedzianej, mosiężnej, stalowej, plastiku, ze srebra, ze złota, itp. Są odznaki, lakierowane, emaliowane (metoda na zimno i na ciepło, tzw. emalia piecowa), lakierowane zwykłe i powlekane żywicą, plastikowe, epoksydowe, itp.
Były tez rożnymi metodami mocowane: na śrubę, szpilkę, pins, agrafkę tzw. broszkę, kopyto, wąsy. Miały przeważnie kształt herbu klubu, później był on wzbogacany cyframi z okazji jubileuszy, np.: 25 lub 50 lat, były wydawane z okazji meczy pucharowych z logiem lub nazwą drużyny przeciwnej oraz datą i rangą meczu, za zasługi dla klubu odznaki były wykonane z wieńcem laurowym zwykłym (pełnym) i ażurowym (wycinanym) w trzech kolorach: złotym, srebrnym i brązowym i wręczane przy szczególnych okazjach w roku jubileuszy lub za wybitne osiągnięcia dla piłkarzy, trenerów i działaczy wraz z legitymacją na potwierdzenie danego zaszczytu.

Każdy wierny sympatyk swej drużyny nosił (dzisiaj rzadko nosi ?!) z dumą wpiętą odznakę w klapie marynarki na sercu na znak sympatii i pojednania z drużyną na dobre i na złe.

Autorowi (kolekcji) udało się zebrać ok. 220 rożnych odznak swego ukochanego klubu, jakim jest Górnik Zabrze. Ma odznaki, tzw. zwykłe małe, zwykłe duże, z wieńcami, jubileuszowe, meczowe, i inne...

Tomasz Kozik
(Johann)