Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

To obraz dworca sprzed roku 1915. Nazwę miasta Zabrze zmieniono tu na Hindenburg, gdyż pocztówka w obiegu była dopiero w roku 1925. Budynek z prawej strony to pierwszy stały obiekt dworcowy w Zabrzu. Dobudówki z lewej strony dworca z czasem zastąpiono innymi.

Stempel pocztowy z 1925r.
Wydawca: Alleinverkauf Herman Krüger's Buchhandlung, Zabrze - S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Początkowo Zabrze było obsługiwane przez pocztę w Gliwicach, która została utworzona w XVIII w. Najstarszym znanym listonoszem był Karl Rohdich z Gliwic. Obsługiwał on następujące miejscowości: Bielszowice, Czekanów, Dorotheendorf (Wieś Doroty), Kończyce, Maciejów, Mikulczyce, Pawłów, Sośnicę, Zaborze, Małe i Stare Zabrze. Pocztówka zapisana po francusku przy zastosowaniu francuskiej pisowni nazwa miasta Hindenburg, czyli Hindenbourg.

Pocztówka datowana na 1920r.
Wydawca: Neumanns Papier- und Schreibwaren - Großhandlung, Gleiwitz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Budynek poczty sfotografowany z mostu nad torami. Po wybudowaniu linii kolejowej z Wrocławia do Mysłowic do składu pociągu dołączany był wagon pocztowy. Od tego czasu pocztę zaczęto zostawiać na dworcu kolejowym. W zarządzeniu z dnia 21 czerwca 1851r. dyrektora Głównej Poczty w Opolu pana Albinusa, czytamy iż z dniem 1 lipca 1851r. zostaje otwarta ekspedycja pocztowa w Zabrzu - na przystanku Górnośląskiej Kolei Żelaznej. W uzasadnieniu czytamy, że skoro na przystanku zatrzymuje się pociąg to wagon pocztowy należy wykorzystać do nadawania i odbierania poczty.

Stempel pocztowy z 1930r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

W ciągu miesiąca do użytku poczty przygotowano odpowiedni lokal. 18 sierpnia 1851 roku dyrektor poczty w Opolu pan Eckardt mianował na stanowisko dworcowego inspicjenta w ekspedycji pocztowej w Zabrzu pana Giersberga.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

W 1851 roku w Zabrzu utworzono ekspedycję pocztową. Pomieszczenia ekspedycji zlokalizowane zostały w budynku dworca kolejowego. W późniejszym okresie została przeniesiona do budynku przy Dorotheenstraße 10 (ul. 3 Maja). W 1867 na osiedlu Borsiga w Biskupicach utworzono ekspedycję pocztową. W 1873 w Mikulczycach utworzono agencję pocztową.

Wydawca: Foto und Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

W 1902 w Porębie i Dorocie otwarto urzędy pocztowe oraz w Pawłowie agencję pocztową. W 1906 w Makoszowach i Kończycach utworzono agencje pocztowe W roku 1909 przy Bahnhofsplatz (Plac Dworcowy) po przeciwnej stronie budynku dworca kolejowego rozpoczęto budowę nowego gmachu Cesarskiego Urzędu Pocztowego. W roku 1911 budowa została zakończona. Poczta przeniosła się z dotychczasowej siedziby przy ul. 3 Maja 10. Przy chodniku w rogu budynku poczty widać autobus komunikacji miejskiej miasta Hindenburg.

Stempel 27.05.1940r.
Wydawca: Verlag Schöning & Co., Lübeck Nr. 10805
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Pocztówka przedstawia budynek poczty wybudowany w roku 1911, następnie za pocztą widoczne jest jedno z centrów rozrywkowych ówczesnego Zabrza "Haus Metropol". Usytuowanie "rozrywkowego" miejsca (dokładnie na wprost dworca kolejowego) powodowało że niejeden gość właśnie w "Haus Metropol" rozpoczynał swoją wizytę w Zabrzu.

Pocztówka bez obiegu pocztowego
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

W dniu 16 października 1921r. w budynku poczty przy Bahnhofplatz (Plac Dworcowy) została odsłonięta tablica poświęconą 9 pracownikom poczty, którzy zginęli w latach I wojny światowej.

Stempel pocztowy z 1942r.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Zobacz również