Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Ten obraz centrum Zabrza zmienił się jeszcze dwukrotnie. Po przebudowie w latach 30-stych i po przejściu frontu w 1945 roku. W bruku ulicy wyraźnie widoczne szyny tramwajowe o wąskim rozstawie jakie kursowały jeszcze w tych czasach. Na Śląsku jeszcze po 1945 roku istniały pojedyncze linie tramwaju wąskotorowego.

Wydawca: Ansichtskarten-Verlag u. Großhandel Herman Schenke, Hindenburg O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Na terenie zlokalizowanym przy Kronprinzenstrasse 311 (ul. Wolności) bracia Theodor i Carl Bartetzko wznieśli pięciokondygnacyjny budynek hotelowy. Hotel o nazwie Central Hotel został uroczyście otwarty 1 grudnia 1897 roku. Bracia Bartetzko zajęli się prowadzeniem winiarni, zaś hotel oddali w dzierżawę.

Stempel pocztowy z 1905 roku.
Wydawca: Max Piwowarski, Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Piękna pocztówka litograficzna przedstawiająca budynek Central Hotel zlokalizowanego przy ul. Kronprinzenstraße (ul. Wolności) niedaleko dworca kolejowego. Stempel pocztowy z 1899r. Budynek został oddany do użytku 1 XII 1897r. wybudowany przez Carla Bartetzko. W latach 1918 - 1935 mieścił się tam Instytut Muzyczny Johannesa Pionczyka.

Wydawca: Lith von R.Schonwolff, Gleiwitz
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Ta pocztówka wysłana w grudniu roku 1898 do Paryża, przedstawia z lewej strony maszynownię zabrzańskiego browaru, który założyciel i właściciel Loebal Haendler przekształcił dwa lata wcześniej z firmy rodzinnej w spółkę akcyjną. Obok widnieje zdjęcie restauracji o nostalgicznej nazwie "Pod starymi Niemcami", której właścicielem był browar.

Wydawca: Verlag M. Czech, Buchhandlung, Zabrze.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

W roku 1860 na granicy gmin Małe Zabrze i Dorota, przy Kronprinzenstraße (ul. Wolności) Loebal Haendler buduje browar. W następnych latach w związku z rosnącym popytem na piwo następuje rozbudowa browaru. W roku 1896 utworzona zostaje spółka "Oberschlesische Bierbrauerei Aktiengesellschaft vormals L. Haendler" - Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler. W pobliżu browaru zostaje wybudowana restauracja, którą w 1899r. prowadzi Max Stadler. Na pocztówce przedstawiony jest ogród letni tej restauracji.

Stempel pocztowy z 1899r.
Wydawca: Verlag v M.Czech, Buchhandlung, Zabrze.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Opis tej ciekawej pocztówki brzmi: Zabrze - Północ, ogród i sala koncertowa hotelu "Wilhelmshoehe" i domu związkowego korpusu strzelców z wolnej ręki w Zabrzu. Hotel ten w 1912 roku mieścił się przy ulicy Kronprienzenstr. 71, dziś ulicy Wolności. Petentów przyjmował tam również fotograf August Schulze.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

W 1894 roku przy okazji kolejnej już rozbudowy browaru Loebela Haendlera powstałego w 1860 roku zakupiono parową maszynę do produkcji energii elektrycznej, oświetlającej pomieszczenia browaru - maszyna ta widoczna jest na jednym z obrazków pocztówki. Przy browarze zlokalizowana była restauracja z ogrodem i pawilon muzyczny przedstawione na prezentowanej pocztówce. W 1896 roku browar wszedł w skład spółki Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L.Haendler. Tablica z takim napisem widnieje na prezentowanej pocztówce.

Stempel pocztowy z 1900 roku.
Wydawca: Ernst Peter, Zabrze o/schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

W 1928r. patronem szkoły wybudowanej przy Kronprinzenstarße (ul. Wolności) został Thomas Szczeponik (1860-1927) - rzecznik mniejszości niemieckiej w polskiej części Górnego Śląska. W 1938r. dyrektorem żeńskiej szkoły 1b był rektor Hugo Niemietz, a woźnym zamieszkałym w budynku szkoły Stanislaus Thomalla.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Od 1914r. w szkołach stacjonowały wojska niemieckie, utworzone zostały szpitale dla rannych w czasie działań wojennych. W okresie plebiscytu stacjonowały w szkołach wojska alianckie, policja i powstańcy. Po plebiscycie ze względu na brak wolnych mieszkań, w izbach lekcyjnych zamieszkały rodziny uchodźców niemieckich przybyłych z części Śląska która przypadła Polsce. W połowie 1925r. wszystkie pomieszczenia szkolne oddano ich właścicielom. Szkoły wymagały gruntownego remontu oraz trzeba je było zaopatrzyć w nowe sprzęty. W związku z tym władze miasta zdecydowały o budowie nowych szkół. W roku 1926 przy głównej ulicy miasta Kronprinzenstraße 323 (ul. Wolności) róg Florianstraße (ul. Św. Floriana) na terenie którego właścicielem był J.Grünwald, a użytkowała firma drzewna H. Schirokauera rozpoczęto budowę nowej - dużej i nowoczesnej szkoły miejskiej dla dziewcząt i chłopców. Pierwszy dzwonek dla 1200 uczniów zabrzmiał w 1928r.

Stempel pocztowy z 1932r.
Wydawca: Chr. Schöning, Lübeck
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Zobacz również