Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Jedna z pocztówek z marszałkiem polowym Hindenburgiem wydana z okazji zmiany nazwy Zabrza na Hindenburg O.S. w dniu 21 lutego 1915 roku na cześć autora zwycięstwa wojsk niemieckich nad rosyjskimi. Przedstawia ulicę Wolności z hotelem Kochmanna.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Hindenburg, Kronprinzenstrasse w około sto lat od jej wybudowania. Na początku ciągnąły nią przede wszystkim furmanki z węglem. Później także tramwaje, dorożki, samochody. Wzdłuż niej skupiało się życie w Zabrzu i Zaborzu.

Wydawca: Kunstverlag Bruno Scholz Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Widok z wysokości oczu przechodnia. Dominują dwa hotele, Kochmann i Admiralski w końcu perspektywy. W budynku narożnym z prawej strony mieścił się sklep z rybami. Po wybudowaniu nowego - w latach trzydziestych - był tam znowu sklep z rybami. Po 1945 roku otwarto tam państwowy już sklep z rybami i on ciągle tam jest. Wtajemniczeni nazywają go "Rybkol".

Wydawca: Trinks & Co., G.m.b.H., Lepzig. Ges.Gesch.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Po lewej stronie Kronprinzenstrasse (ul.Wolności) widoczny jest sklep Ignatza Murgotha, a nastepnie dom handlowy Josefa Peschki. W pierwszym budynku po lewej stronie mieścił się skład wrocławskiej fabryki parasoli, a w następnym siedziba firmy Kaisers Automat.

Wydawca: H. J. Sobotzik, Zabrze
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Założycielami i właścicielami wielu zabrzańskich firm produkcyjnych i handlowych byli żydzi. Kierowane przez nich firmy rozwijały się i przynosiły znaczne zyski. Przyczyniało się to do rozwoju gospodarczego gminy Zabrze i gmin sąsiednich. Po objęciu władzy przez A. Hitlera w 1933r. zaczęto realizować program eliminacji z życia gospodarczego Niemiec przedsiębiorców narodowości żydowskiej. Zmuszeni zostali do sprzedaży swoich firm. Tak stało się między innymi z brykietownią Caesara Wohhlheima i sklepem Heinricha Goldsteina widocznym z lewej strony zdjecia.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Widok Kronprinzenstaße (ul. Wolności) w kierunku południowym z okolic skrzyżowania z Hüttenstraße (ul. Powstańców Śląskich). Na pocztówce przedstawiono najczęściej fotografowany w owym czasie fragment śródmieścia ze sklepami w reprezentacyjnych budynkach, których właścicielami byli Benno Wienskowitz i Julius Kochmann i jak zwykle dzieci zawsze ciekawe gdy pojawia się fotograf.

Stempel pocztowy z 1916r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Pocztówka przedstawia odcinek najstarszej zabrzańskiej ulicy zabudowanej kilkupiętrowymi kamienicami, które zastąpiły pierwotną zabudowę miasta. Ulicę biegnącą przez całe miasto w latach 1829 - 1830 poddano modernizacji. Wytyczono nowe odcinki ulicy. Otrzymała ona nazwę Następcy Tronu - Kronprinzenstraße (ul. Wolności).

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

To obrazek sprzed czasów budowy placu Piotra i Pawła, lata dwudzieste. Świadczy o tym stojący jeszcze budynek w lewym rogu ujęcia. Na zdjęciu widoczne są dwa już szerokotorowe tramwaje, ten z prawej to nowoczesna wówczas konstrukcja. Takie tramwaje jeździły jeszcze w latach 60-tych poprzedniego stulecia. To pocztówka wydana ponownie po wojnie w Niemczech.

Wydawca i wytwórca: Schoenning & Co. Gebrueder Schmidt. Luebeck
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Fotograf stanął z aparatem zapewne w miejscu gdzie w kilka lat później wybudowano hotel Admiralspalast. Samotna gazowa latarnia po środku miała za zadanie oświetlenie całego skrzyżowania. Te stojące na jego środku dzieci nie będą rozjechane przez samochody. To okres tuż po I wojnie światowej. Szyld z prawej H. J. Sobotzik to księgarnia. Proszę sprawdzić co mieści się tam dzisiaj.

W obiegu w 1923 roku.
Wydawca: Verlag Max Czech, Buch und Papierhandlung. Hindenburg O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Jeszcze jedno ujęcie reprezentacyjnej części zabrzańskiego centrum. Kartka została wysłana w roku 1916 pocztą polową, ze szpitala przy ul. 3 Maja, który pełnił wówczas funkcję szpitala wojskowego. Trwała właśnie I wojna światowa.

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć