Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Zespół pod kierunkiem miejskiego radcy budowlanego doktora Wolfa przystąpił do opracowywania projektów przebudowy centrum Zabrza. Do współpracy zaproszeni zostali czołowi niemieccy architekci.

Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Na pocztówce w głębi widoczny jest gmach miejskiej kasy oszczędnościowej. Aby zachęcić ludzi do oszczędzania na zlecenie zabrzańskiej miejskiej kasy oszczędnościowej firma z Düsseldorfu - Peltz Geldschrankwerke wyprodukowała skarbonki. Wrzut monet znajdował się z jednego boku, a z drugiego banknotów. Skarbonka była zamykana na kluczyk. Osoba, która chciała oszczędzać zgłaszała się do kasy po skarbonkę.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Skarbonkę zabierała do domu. Kluczyk do skarbonki pozostawał w kasie. Każda skarbonka i kluczyk posiadały te same numery. Ze skarbonki nie można było wyciągnąć pieniędzy w domu ze względu na zastosowanie specjalnych klapek. Po zapełnieniu osoba ze skarbonką udawała się do kasy. W kasie skarbonka była opróżniana. Zebrane pieniądze przeliczane. Ich ilość wpisywana była do książeczki. Zamkniętą skarbonkę znów można było zabrać do domu.

Wydawca: Verlag: C.W. Mierzwa, Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Pocztówka wysłana pocztą polową do Wiednia w 1941 roku. Widoczne tu tramwaje są zapewne znane jeszcze dzisiejszym pięćdziesięciolatkom. Z lewej strony widoczna jest jeszcze nie istniejąca już zabudowa ulicy Powstańców Śląskich która uległa zniszczeniom wojennym.

Wydawca: Verlag C. W. Mierzwa Hindenburg Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Plac Piotra i Pawła, czyli Wolności w atmosferze końca lat trzydziestych XX wieku. Nad kinem Lichtburg, a do niedawna Marzenie, wisiał zawsze ogromny plakat zapowiadający obecny lub nowy kinowy hit. Ten widok nie zmienił się praktycznie wcale aż do końca stulecia.

Wydawca: C. W. Mierzwa Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

To znany każdemu zabrzaninowi Urząd Miejski. Przed wojną budynek nazywano po prostu "Stadthaus", czyli "Dom miasta" i jako siedzibę władz miasta Hindenburg wybudowano w latach 1927-29 przy ulicy Peter-Paul-Strasse pod numerem 5 do 7. Obecna ulica Powstańców Śląskich.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Siedziba władz miejskich na pocztówce wysłanej w roku 1935. Wybudowanie nowej siedziby władz Zabrza okazało się pod koniec lat 20-stych koniecznością, gdyż ich biura rozrzucone były po różnych budynkach w obrębie centrum miasta. Do nowego gmachu wprowadzili się również urzędnicy z istniejącego do dziś przepięknego budynku ratusza gminy Stare Zabrze, wybudowanego pod koniec XIX w. przy ulicy Karola Miarki, dawniej Stollenstrasse (ulica Sztolniowa) gdyż tam mieścił się zasypany w 1954 roku wylot głównej sztolni dziedzicznej.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Urząd Miejski w Zabrzu przy Huttenstr.(Powstańców Śląskich). Budynek postawiono w latach 1927-29. Potrzeba budowy nowej siedziby była spowodowana przyłączeniem do Zabrza nowych dzielnic (1927r). Urząd Miejski mieści się w tym budynku do dziś. Jedyną zauważalną (z zewnątrz) zmianą jest brak zegara, który byłby widoczny z dzisiejszego pl. Teatralnego.

Stempel pocztowy 16.04.1932r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Górny obrazek pocztówki przedstawia szyb Alberta oraz punkt załadunku węgla na wagony kolejowe Kopalni "Szczęście Ludwika" w Biskupicach. 1 stycznia 1927r. do obszaru miejskiego Zabrza włączone zostały Biskupice z Borsigwerkiem, Maciejów, Zaborze, część Makoszów oraz Sośnicę. W tym samym roku zaczęto budowę nowego ratusza przy Peter-Paul-Straße. Budowę zakończono w 1929r. Budynek przedstawia dolny obrazek pocztówki.

Stempel pocztowy z 1933r.
Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg O.-S
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć