Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Po wybudowaniu Cafe Metropol zajmowała tylko kilka pomieszczeń na parterze budynku. Była tam kawiarnia i cukiernia. W 1926r. lokal został rozbudowany. Przybyła sala kabaretowa na 150 osób oraz sala kawiarniana na 100 osób.

Stempel pocztowy z 1930r.
Wydawca: Franz Maron, Photograph, Hindenburg O/Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Do ważniejszych typów piw dolnej fermentacji należą: pilzneńskie (jasne), dortmundzkie (jasne) i monachijskie (ciemne). W Haus Metropol w owym czasie podawano między innymi piwo dortmundzkie (jasne). Na przedstawionej obok pocztówce widoczny jest umieszczony na budynku ogromny napis reklamujący browar Dortmunder Burgbrau. Obok wejścia głównego do Metropolu widać wejście do piwiarni.

Wydawca: Verlag C.W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

W roku 1899 w Małym Zabrzu oddano do użytku dwie kawiarnie. Pierwszą z nich była otwarta przy Kronprinzenstraße (Plac Dworcowy) kawiarnia Grand Cafe Hohenzollern. Na pocztówce przedstawiony jest widok wnętrza kawiarni Grand Cafe Hohenzollern - malowidło ścienne.
Drugą kawiarnią była Cafe Silesia, którą otwarto 5 listopada 1899r.

Stempel pocztowy z 1899r.
Wydawca: Georg Kowalczyk
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Właściciel kawiarni Grand Cafe Hohenzollern zlecił wykonanie malowideł, które pokryły sześć ścian kawiarni. W kilka miesięcy po otwarciu kawiarni w drukarni Georga Kowalczyka wydane zostały pocztówki przedstawiające wszystkie malowidła znajdujące się na ścianach kawiarni.

Stempel pocztowy z 1899r.
Wydawca : Georg Kowalczyk, Zabrze O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

To malowidło naścienne zdobiło obok kilku innych pierwszą zabrzańską kawiarnie "Grand Cafe Hohenzollern" mieszczącą się w kamienicy z widocznymi na fasadzie amorkami na wschodniej pierzei Placu Dworcowego. Była to pierwsza otwarta w Zabrzu kawiarnia. Kartka wysłana była w dwa lata po otwarciu kawiarni w 1889 roku.

Wydawca: Georg Kowalczyk Zabrze O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Widok na Bahnhofsplatz (Plac Dworcowy) od strony wschodniej. Drugi i trzeci budynek z prawej strony to idealnie - bo na przeciw dworca - usytuowany Hotel "Haus Metropol" i poczta główna. Z lewej wybudowany jeszcze w szczerym polu, dworzec kolejowy. Pierwszy pociąg wjechał tam dnia 31.10.1845 roku. Plac zamykają tzw. tarasy Brühl`a nazwane tak na cześć saksońskiego polityka Heinricha von Brühl (1700-1763), prowadzące na Dorotheenstraße (ul.3 Maja). Pod nimi znajdował się szalet publiczny.

Wydawca: Foto und Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Plac Dworcowy rozbudowywał się stopniowo. Najpierw w 1845 roku stanął dworzec. Potem dobudowywano następne obiekty, najważniejszy, Pocztę wybudowano w 1911 roku

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

To ujęcie z poprzedniej pocztówki na którym wyretuszowano wszystkich przechodniów i drzewo. Napis na pierwszym planie to "Wechselstube", czyli kantor gdzie wymienić można było zapewne walutę polską na niemiecką i odwrotnie. Dworzec zabrzański był dworcem granicznym.

Stempel pocztowy z 1932 roku.
Pocztówka wysłana do Szwecji.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Na pocztówce widoczny jest Plac Dworcowy, na którym był jeden z postojów zabrzańskich dorożek. Drugi postój był obok kościoła ewangelickiego na ulicy Klimasa, gdzie swoje biura prowadziła firma dorożdżkarska.

Stempel pocztowy z 1914r.
Wydawca: H. J. Sobotzik, Zabrze.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Nieistniejący już stary zabrzański dworzec kolejowy oddano do użytku w 1845r. Postawiony w szczerym polu, między Zabrzem a kolonią Doroty już nie długo stał się centralnym punktem tętniącego życiem i gwałtownie rozwijającego się organizmu przemysłowej gminy. Pociągi kursowały na trasie Wrocław-Gliwice- Zabrze-Świętochłowice. A od roku 1846 dalej do Mysłowic. W 1901 roku przez zabrzański dworzec przejeżdżały 84 pociągi towarowe i 24 pociągi osobowe dziennie.
Na tej wydanej po wojnie pocztówce z przedwojennego zdjęcia widzimy go po kolejnej przebudowie. Z prawej najstarszy budynek dworca, następnie nowe główne wejście i dalej inne nowsze budynki. No i te piękne taksówki!

Wydawca: Verlag Schöning & Co + Gebrüder Schmidt - Lübeck
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Zobacz również