Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

To jeden z najczęściej fotografowanych motywów z naszego miasta. Skrzyżowanie ulic Wolności i Karola Miarki w latach 20-stych. W narożnym budynku mieściła się księgarnia Hermanna Schenke, który był również wydawcą tej i innych pocztówek z Zabrza. W czasach gdy Zabrze było jeszcze wioską, główny trakt skręcał z ul. Wolności w ul. Karola Miarki prowadzącej do zabrzańskiego dworu.

Wydawca: Ansichtskarten - Verlag und Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O/S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Kronprinzenstrasse, czyli ul. Wolności od pl. Wolności w kierunku Gliwic na pocztówce w obiegu z 1917 roku. Obraz tego odcinka zmienił się bardzo do dzisiejszych czasów. Kamienice z lewej strony nie posiadają już balkonów. A budynki stojące między ulicami Powstańców i Jagiellońską wyburzono po 1945 roku. Na prawym skraju zdjęcia widoczne są szyldy sklepu z rowerami i szewca.

Stempel pocztowy z 1917r.
Wydawca: Graph. Verl. - Anst., G.m.b.H., Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Około 1938 roku przy Kronprinzenstrasse 278 (ul. Wolności) zostaje otwarta restauracja i jadłodajnia. Właścicielką lokalu zostaje Hedwig Wanitzek. Na szybie wystawowej wywieszono informację, że do lokalu mieli wstęp tylko Niemcy (Reindeutsches Unternehmen). Na załączonej pocztówce przedstawiony został wygląd zewnętrzny i wewnętrzny lokalu.

Stempel pocztowy z 1940 roku.
Wydawca: Foto-Thaul, Hdbg. - Biskupitz, O.-Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Ta pocztówka z roku 1905 zaprasza nas do hotelu "Victor Kurek", tak zapewne nazywał się jego właściciel. W dolnej części restauracja hotelowa. Napis pod zdjęciem informuje, że hotel znajduje się tylko trzy minuty od dworca, na którym dyżuruje hotelowy posługacz, który zapewne organizował transport z pociągu do hotelu. W hotelu podawano piwo Tyskie i "Kulmbacher Bier" z browaru miasta Kulmbach z południowo-wschodnich Niemiec. Browar założony w 1846 roku istnieje do dziś. Z prawej strony na budynku obok widać szyld "Handwerker-Herberge". To schronisko dla wędrownych rzemieślników, którzy przemieszczali się po kraju w poszukiwaniu zajęcia. Budynki znajdowały się na ówczesnej Kronprinzestrasse (Wolności) między ulicami Jagielońską a Karola Miarki.

Stempel pocztowy 1905r
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Ujęcie z powietrza odcinka ul. Wolności od skrzyżowania z ul. Jagiellońską w kierunku Gliwic. Już w pod koniec lat 30-stych panował tam ożywiony ruch, a tramwaj jeździł za tramwajem. Ta część ulicy nie zmieniła się wiele. Ostatnią kamienicę przed luką z lewej strony dobudowano w 1936 roku.

Wydawca: Foto u. Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Na pocztówce widoczny jest tramwaj parowy, który w latach 1894-98 jeździł po Zabrzu (zastąpiony elektrycznym po uruchomieniu elektrowni w 1897 roku). Widok dzisiejszy tego miejsca to rejon pl. Wolności, budynek widoczny po prawej stronie zachował się do dziś. Po lewej stronie widoczny stary budynek hotelu Kochmanna.

Stempel pocztowy 07.08.1898r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Ten narożny budynek ze sklepem tytoniowym stał na placu przed wybudowanym w latach 60-tych budynkiem mieszkalno-handlowym z legendarnym już "Supersamem" przy placu Wolności. Stojące za nim kamienice aż do obecnej ulicy Jagiellońskiej też już nie istnieją. Stojący po przeciwnej stronie ulicy niski budynek był sklepem meblowym, na jego miejscu jeszcze przed wojną wybudowano nowy stojący do dziś. W dziesięć lat później wytyczono tam plac Piotra i Pawła (Wolności).

W obiegu w 1925 roku.
Wydawca: Ansichtskarten - Verlag und Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O/S
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


8

Przez skrzyżowanie przejeżdża właśnie amerykański tramwaj wąskotorowy typu "Walker", wyprodukowany we wrocławskiej Fabryce Wagonów Hofmann na licencji firmy V. Walker&Co z Cleveland w Ohio. Były to pierwsze elektryczne tramwaje kursujące na trasie Gliwice-Zabrze-Królewska Huta. Tych budynków z samego centrum nie znajdziemy już dziś w obrazie Zabrza. To pierwsze lata XX stulecia. Stojący z prawej strony hotel "Kochmann" przetrwał w prawdzie do chwili obecnej, ale po wojennych uszkodzeniach uległ znacznej przebudowie i jego bryła jest dziś znacznie prostsza. Wielka narożna kamienica z wieżyczką, jak i jej sąsiadka legły w 1945 roku w gruzach. Budynki widoczne z lewej strony wyburzono przy wytyczaniu nowoczesnego Placu Piotra i Pawła (Plac Wolności) w latach 30-stych.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Fragment Kronprinzenstr. w latach trzydziestych. Hotel Kochmanna, widoczny z prawej strony, to jedno z kilku charakterystycznych dla Zabrza miejsc w okresie międzywojennym. Otwarcie nowego hotelu Juliusa Kochmana odbyło się 11.08.1907 r. Przed hotelem znajdował się przystanek tramwajowy. Dziś w hotelowym budynku mieści się Urząd Miasta.

Stempel pocztowy 24.09.1932r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Budowa Hotelu Kochmann'a zlokalizowanego przy Kronprinzenstraße (ul. Wolności) została zakończona w 1907r. W miesiącu sierpniu tego roku został on oddany do użytku. Po prawej stronie budynku widoczne jest (przywrócone niedawno do użytku) przejście na teren zlokalizowany przy Turmstraße (ul. Boboli). W sąsiednim budynku mieściła się filia firmy Neumanns Stadbuchdruckerei zajmującej się między innymi wydawaniem pocztówek.

Wydawca: Verlag von Max Czech
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć