Literatura

Autor: Andrzej Dutkiewicz, Dariusz Guz"Helenka"

Wydawca: Drukpol

www.zabrze.aplus.pl

1

Książka napisana w bardzo ciekawy sposób. Zawiera analizę nazwy, mapy i zdjęcia. Informacje dotyczące dzisiejszej dzielnicy Zabrza przedstawione po raz pierwszy w wersji książkowej. Książka zawiera informacje dotyczące szkolnictwa i parafii.
Powstanie dzisiejszej dzielnicy Zabrza było kontynuacją projektu jeszcze sprzed II wojny. Ogromna inwestycja, wyzwanie dla ówczesnych władz.Moje miasto Zabrze

Wydawca: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

2

Grupa kilkunastu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk pięknych w Zabrzu-Kończycach podjęła się ważnego zadania uwiecznienia na fotografiach krajobrazu miejsko-przemysłowego Zabrza.
Pracami projektowymi odbywającymi sie od jesieni 1999 do wiosny 2000 kierował Piotr Muschalik, artysta-grafik oraz nauczyciek fotografii w szkole, wspomagany energią Małgorzaty Szulik, dyrektora szkoły.
Album fotograficzny zawiera informacje o szkole i mieście.
Teksty napisane po polsku i niemiecku."Biskupice, zarys dziejów"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

3

"...My Viola, z Bożej łaski księżna kaliska, wiadomym czynimy oglądającym ten dokument, że wolą syna naszego księcia Władysława, zrzekamy się dla wsi pana biskupa wrocławskiego, zwanej Biskupice koło Bytomia, prawa poboru daniny..." tak rozpoczyna pan Bernard Szczech zarys dziejów Biskupic.
Zeszt zawiera napisane w bardzo ciekawy i przystępny sposób dzieje najstarszej dzisiejszej dzielnicy miasta. Wydawnctwo ukazało się dzięki Muzeum Miejskiego w Zabrzu, nakład 500 egz.Wytrwali i wygrali

Wydawca: Towarzystwo Miłośników Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

4

Oto skromny zeszyt z bardzo interesującą treścią, historią otwartej 14 sierpnia 1923 roku Polskiej Szkoły Mniejszościowej w Mikulczycach (Mikultschütz, Klausberg). Tytuł "Wytrwali i wygrali" dobrze oddaje ducha tej publikacji. Jej autor, pan Stanisław Pietrek uczęszczał do polskiej szkoły w Mikulczycach w latach 1935 do 1939. Opisuje on bardzo trudny dla polskiego szkolnictwa na terenie Niemiec okres. Znajdziemy tam również spis uczennic i uczniów tej szkoły, oraz teksty różnorakich oficjalnych dokumentów rzucających światło na skomplikowanie dzieje tej placówki.
Zeszyt ma wymiary 15 x 20 cm i 24 strony.
Wydało go Towarzystwo Miłośników Zabrza w 1993 roku."Zabrze na dawnej fotografii"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Związek Górnośląski koło w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

5

Pan Bernard Szczech, człowiek niezmiernie zasłużony dla krzewienia wiedzy o historii Zabrza jest również autorem czterech albumów ze starymi fotografiami miasta i jego obecnych dzielnic. Oto pierwszy z nich, przedstawiający centrum Zabrza. Ukazał się w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia 1991 roku. Na kilkudziesięciu fotografiach podziwiać możemy niegdysiejsze Stare Zabrze, Małe Zabrze i Wieś Doroty, czyli część miasta skupioną wokół ulicy 3 Maja."Zabrze na dawnej fotografii"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Związek Górnośląski koło w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

6

Tom drugi serii małych albumów starych fotografii Zabrza zawiera ujęcia z dzielnic które przyłączono da Zabrza w 1927 roku. Są to: Biskupice, Maciejów i Zaborze. W albumach wykorzystano zasoby zabrzańskiego muzeum jak i użyczone autorowi przez zabrzańskie rodziny zdjęcia prywatne. Album wydany w roku 1992"Zabrze na dawnej fotografii"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Związek Górnośląski koło w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

7

Reforma administracyjna w 1951 roku znacznie powiększyła teren Zabrza. Do miasta przyłączono, należące wcześniej do powiatu bytomskiego gminy: Grzybowice, Mikulczyce i Rokitnicę. Są północne dzielnice Zabrza. Fotografie z tych niegdyś samodzielnych miejscowości znajdziemy w trzecim tomie serii. Tom wydano w roku 1992."Zabrze na dawnej fotografii"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Związek Górnośląski koło w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

8

Ostatni z tego cyklu album Bernarda Szczecha wydany przez Muzeum Miejskie w Zabrzu ukazał się w roku 1993. Znajdziemy w nim kilkadziesiąt archiwalnych fotografii z południowych dzielnic Zabrza, leżących za niegdyś granicznym potokiem Czarniawka. Są to przyłączone do Zabrza również w 1951 roku Kończyce, Makoszowy i Pawłów. Te miejscowości znajdowały się w okresie od 1922 do 1939 roku w granicach Polski."Obozy wysiedleńcze w Zabrzu (1945-1946)"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

9

Praca pana Zbigniewa Gołasza pod tytułem "Obozy wysiedleńcze w Zabrzu (1945-1946)" omawia temat który przez wiele lat nie mógł być w oficjalnych mediach podejmowany. To problematyka wysiedleń z miasta Zabrze osób o narodowości niemieckiej lub za Niemców uznanych. Pan Gołasz opisuje sposób w jaki powstały i funkcjonowały obozy przeznaczone do przejściowej koncentracji osób wyznaczonych do wysiedlenia z Zabrza do Niemiec. Dwa największe z nich znajdowały sić przy kopalni "Concordia" na ulicy Hagera i koła szybu "Maciej" w Maciejowie. Obozy te funkcjonowały już przed 1945 jako obozy niemieckie dla pracowników przymusowych. Wewnątrz znajdziemy również kilka zdjęć i planów tych obiektów. Książka w miękkiej okładce ma wymiary 24x17 cm i wydało ją w roku 2008 Muzeum Miejskie w Zabrzu.

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Dobrze wiedzieć