Wirtualne Muzeum Zabrza - dokumenty

Wirtualne Muzeum Zabrza - dokumenty

"Karta Cyrkulacyjna - Verkehrskarte"

Ten dwujęzyczny (polsko-niemiecki) dokument ze zdjęciem i pieczęciami urzędu policji miasta Hindenburg (fioletowa) oraz konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Bytomiu (czerwona) to tzw. karta cyrkulacyjna (Verkehrskarte).

Upoważniała ona do przekraczania granicy polsko-niemieckiej, która podzieliła Górny Śląsk w roku 1922, będąc skutkiem powstań i plebiscytu. Karta ta upoważniała swego właściciela do poruszania się w obrębie obszaru objętego plebiscytem, który odbył się 20 marca 1921 roku, po obu stronach wytyczonej granicy.

Na pierwszej stronie znajdowały się następujące rubryki:

- dwujęzyczny nagłówek "Karta Cyrkulacyjna - Verkehrskarte".

Następnie dane osobowe posiadacza

- Imię i nazwisko (Karl Rinsch)
- Stan lub zawód (Księgowy)
- Miejsce urodzenia
- Data urodzenia (29 sierpień 1883)
- Adres ( Hindenburg /Zabrze/ Luisenstrasse 2)
- Przynależność państwowa (Prusy)


U dołu zamieszczono informację, że dokument upoważnia do przekraczania granicy na wszystkich urzędowo dozwolonych przejściach. U dołu znajdują się dwa znaczki opłaty wniesionej do kasy policyjnej w Gliwicach.

Bardzo ważny tekst wzdłuż krawędzi dokumentu:
"Ważna tylko dla cyrkulacji w obrębie górnośląskiego obszaru plebiscytowego".

Odwrotna strona zawiera zdjęcie właściciela wraz z podpisem, miejsce na dopisanie dzieci. Pieczęć organu wystawiającego: urzędu policji miasta Hindenburg (Zabrze) z datą 27 luty 1928 oraz pieczęć konsula RP w Bytomiu uznająca ważność dokumentu.

Wymiary: 10,5 x 16,5 cm. Dokument składany był na pół.


Tło historyczne

Podział regionu odbijał się bardzo niekorzystnie na przemyśle górnośląskim, największym pracodawcy regionu, oraz rozdzielił wiele rodzin. Aby zmniejszyć te i inne niedogodności powołano tzw. "Komisję Mieszaną" złożoną z przedstawiciela Szwajcarii (przewodniczący), Brazylii, Hiszpanii i Chin, którzy przeprowadzili tzw. "Konwencję Genewską" regulującą zasady współżycia na tym terenie po podziale. Obowiązywała ona przez 15 lat. W tym okresie, każdy Górnoślązak mógł wystąpić o wystawienie mu takiego dokumentu, który umożliwiał przekroczenie granicy w celu kontaktów rodzinnych lub pracy zawodowej. Wielu ludzi pracowało po jednej a mieszkało po drugiej stronie granicy.

www.zabrze.aplus.pl

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj



Menu

Dobrze wiedzieć