Historia munduru górniczego

Zabrze i Śląsk

Nieodzownym dodatkiem do uroczystego munduru górniczego jest biała broń. U górników pełni ona obecnie już tylko funkcję reprezentacyjną. Najważniejszym elementem tego "uzbrojenia" jest honorowa szpada górnicza. Jest ona formą odznaczenia za szczególne zasługi dla branży i nadawana jest przez ministra resortu za osiągnięcia i długoletnią pracę osobom uprawnionym do noszenia munduru. Szpada ma długość 88 cm, z czego metalowa klinga 70 cm. Osiemnastocentymetrowa rękojeść wykonana jest z drewna i posiada półkolisty metalowy kabłąk w kolorze żółtym zakończony półkolistym kapturkiem. Do szpady przymocowana jest szarfa z kwastem (rodzaj bąbla na końcu szarfy).

Honorowa szpada górnicza.
Honorowa szpada górnicza.
Honorowa szpada górnicza.

Szarfa zielono-czarna z takimże kwastem dla górników.
Szarfa biało-czerwona z takimże kwastem dla pocztu sztandarowego.
Szarfa biało-czerwona z kwastem zielono-czarnym dla dozoru i kierownictwa.
Szpadę nosi się wyłącznie do uroczystego munduru górniczego, zawieszoną pionowo przy lewym boku. Jeśli noszący ma płaszcz, znajduje się ona pod płaszczem.

Mniejszą choć również efektowną formą broni honorowej jest honorowy kordzik górniczy. Jest to paradna, krótka broń boczna, obosieczna z ozdobną rękojeścią, noszona również przez oficerów marynarki i lotnictwa. Wyłączność na przyznawanie tego odznaczenia kadrze inżynieryjno-technicznej górnictwa w Polsce, posiada obecnie Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra".

Honorowy kordzik górniczy Honorowy kordzik górniczy Honorowy kordzik górniczy
Honorowy kordzik górniczy

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć