Zabrze i Śląsk
Pierwsze oficjalne mundury górnicze wprowadzono pod koniec XVIII wieku w węglowych zagłębiach Niemiec. Jednym z nich był również Górny Śląsk. W Polsce, pierwsze mundury górnicze wprowadza, wzorując się na niemieckich, ustawa o Korpusie Górniczym z 1817 r. Twórcą Korpusu Górniczego i wielkim prekursorem górnictwa i szkolnictwa górniczego był jeden z najwybitniejszych w historii Polaków Stanisław Staszic.
Ten dumny górnik, na zdjęciu w niemieckim paradnym mundurze, to Emil Friedrich Bittner urodzony w 1867 roku w Hajdukach Górnych powiat Bytom. Na kolanach trzyma swojego urodzonego w 1906 roku syna Erwina. Zdjęcie wykonano w 1910 roku, prawdopodobnie w dniu górniczego święta, Barbórki. Po III powstaniu śląskim i podziale Śląska, zamieszkał on wraz z rodziną w pozostałym w Niemczech Zabrzu i podjął pracę w Königin Luise Grube, późniejszej Kopalni Zabrze. Był on pradziadkiem Pani Beaty Lekki z Zabrza-Pawłowa, której serdecznie dziękuję za udostępnienie tej rodzinnej pamiątki.
Po II wojnie światowej wygląd górniczego munduru galowego w Polsce ustaliła w 1949r. Komisja Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego. Obecnie obowiązuje ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych (Dz. U. Nr 52, poz. 449).
Noszony na Ślasku jeszcze przez wiele lat po wojnie mundur górniczy wzoru niemieckiego
(Zdjęcie z albumu "Węgiel-nasze bogactwo" Warszawa 1955 r.)