Historia munduru górniczego

Zabrze i Śląsk

Pierwsze oficjalne mundury górnicze wprowadzono pod koniec XVIII wieku w węglowych zagłębiach Niemiec. Jednym z nich był również Górny Śląsk. W Polsce, pierwsze mundury górnicze wprowadza, wzorując się na niemieckich, ustawa o Korpusie Górniczym z 1817 r. Twórcą Korpusu Górniczego i wielkim prekursorem górnictwa i szkolnictwa górniczego był jeden z najwybitniejszych w historii Polaków Stanisław Staszic.


Pamiątka rodzinna Pani Beaty Lekki

Ten dumny górnik, na zdjęciu w niemieckim paradnym mundurze, to Emil Friedrich Bittner urodzony w 1867 roku w Hajdukach Górnych powiat Bytom. Na kolanach trzyma swojego urodzonego w 1906 roku syna Erwina. Zdjęcie wykonano w 1910 roku, prawdopodobnie w dniu górniczego święta, Barbórki. Po III powstaniu śląskim i podziale Śląska, zamieszkał on wraz z rodziną w pozostałym w Niemczech Zabrzu i podjął pracę w Königin Luise Grube, późniejszej Kopalni Zabrze. Był on pradziadkiem Pani Beaty Lekki z Zabrza-Pawłowa, której serdecznie dziękuję za udostępnienie tej rodzinnej pamiątki.


Po II wojnie światowej wygląd górniczego munduru galowego w Polsce ustaliła w 1949r. Komisja Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego. Obecnie obowiązuje ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych (Dz. U. Nr 52, poz. 449).

Noszony na Ślasku jeszcze przez wiele lat po wojnie mundur górniczy wzoru niemieckiego
Noszony na Ślasku jeszcze przez wiele lat po wojnie mundur górniczy wzoru niemieckiego (Zdjęcie z albumu "Węgiel-nasze bogactwo" Warszawa 1955 r.)

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć