Wspomnienia - Zabrzański Wrzesień
Zabrzański Wrzesień 1978r. - Główne obchody odbyły się w dniach 18-24 września. W dniu 11 września rozpoczęty został Otwarty Turniej Szachowy w Domu Kultury Śląskich Zakładów Lin i Drutu. Od 13 do 30 września w Zakładowym Domu Kultury Kopalni Zabrze prezentowane były prace indywidualne zespołu plastycznego ZDK. 16 września w Domu Muzyki i Tańca otwarta została wystawa Amatorskiej Fotografii Zabrzańskiego Towarzystwa Fotograficznego "WAFA 78". W dniu 17.09.1978r. Redakcja Głosu Zabrza wspólnie z Zabrzańskim Towarzystwem Fotograficznym, Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Towarzystwem Miłośników Zabrza zorganizowała błyskawiczny konkurs fotograficzny pod nazwą "ZW.-78" w obiektywie - konkurs na reportaż fotograficzny z imprezy ZW. W dniu 18 września regionalną imprezę ZW rozpoczęła konferencja popularnonaukowa na temat przeszłości i perspektyw polskiego górnictwa w związku z 500 leciem istnienia górnictwa węglowego na ziemiach polskich. W dniu 19 września w Zakładowym Domu Kultury KWK Makoszowy o godzinie 1500 ropoczął się konkurs na gawędę górniczą. 22 września o godzinie 1600 w amfiteatrze w Rokitnicy rozpoczął się koncert Orkiestry Dętej Kopalni Pstrowski. 23 września o godzinie 1600 na Placu Warszawskim rozpoczęły się występy orkiestr dętych, równocześnie rozpoczął się Barwny Korowód Karnawałowy - przemarsz korowodu centralnego ulicami miasta - 3-go Maja do Parku Powstańców Śląskich.
Zabrzański Wrzesień 1979r. - Przygotowania do piętnastego - jubileuszowego Zabrzańskiego Września zaczęły się już w 1978r. Przed samym rozpoczęciem ogłoszony został konkurs fotograficzny, którego tematyką miał być fotoreportaż pt.: "Zabrzański Wrzesień 79r. w obiektywie". Obchody trwały siedem dni od 10 do 16 września. Pierwszy dzień 10.09. - poniedziałek był Dniem Filmu. W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pawłowie wyświetlono cztery filmy Janusza Widawy: "Hałdy", "Pręgierz", "Człowiek z cyfrą" i "Pierwsza zmiana". Wtorek był Dniem Teatru, który został rozpoczęty w Teatrze Nowym sesja popularno - naukową na temat teatru w środowisku robotniczym i wielkoprzemysłowym. Prelekcje wygłosili: Roman Szydłowski redaktor "Teatru" oraz publicysta teatralny Celestyn Kwiecień. 12.09. w Dniu Młodzieży odbyło się wiele imprez dla dzieci i młodzieży w placówkach kulturalno - oświatowych. Dzień Plastyki (13.09) rozpoczął się wystawą w Muzeum Miejskim w Zabrzu pt.: "Polski portret i Mundur Wojskowy XVII, XVIII i XIXw." W dniu następnym, Dniu Muzyki w rokitnickim amfiteatrze odbył się koncert Orkiestry Dętej Kopalni "Pstrowski". Wieczorem w Teatrze Nowym koncertowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Górniczej. Solista był Henryk Grychnik. W sobotę 15.09. o godzinie 14.00 na Placu Dworcowym zebrali się uczestnicy pochodu, którzy przemaszerowali ulicami Belojanisa, Gen de Gaulle'a, Roosevelta i Mamrota. Pochód zakończył się na stadionie Górnika Zabrze. Zaplanowany pokaz skoków spadochronowych nie odbył się ze względu na silny wiatr. Zawodnicy z NRD, Kanady i Polski brali udział w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych. lekkoatletycznych siedzibie TMZ odbyła się aukcja prac Anny Baranek, Bronisława Gruchela, Haliny Sziwujowej, Kazimierza Szołtyska i Romana Staraka.Dochód z aukcji przeznaczono na Centrum Zdrowia Dziecka. Ostatni dzień (16.09.- niedziela) był Dniem Sportu. O godz. 14.00 w KS Górnik odbyła się sesja na temat "Zabrzański sport wczoraj i dziś oraz perspektywy jego rozwoju"
Zabrzański Wrzesień 1980r. - odbył się w dniach od 19 do 21 września. Swój program zaprezentowali jubilaci tj.: Filharmonia Górnicza, Państwowy Teatr Nowy, Dom Muzyki i Tańca oraz Państwowa Szkoła Muzyczna. Odbył się konkurs gawęd i piosenek górniczych. Na zorganizowanym Jarmarku staroci "za grosze" można było nabyć wiele interesujących rzeczy.
Zabrzański Wrzesień 1981r. - W tym roku nie odbyła się tradycyjna impreza. Sezon kulturalno - oświatowy został rozpoczęty w Teatrze Nowym koncertem Filharmonii Górniczej który. W koncercie wystąpili soliści Opery Śląskiej. W miejskich i zakładowych placówkach odbyło się wiele imprez kulturalno - oświatowych.
Zabrzański Wrzesień 1982r. - obchody corocznej imprezy odbywały się w centrum miasta oraz jego dzielnicach. W Muzeum Górnictwa Węglowego koncertowała Filharmonia Górnicza. Wystąpił też chór Rezonans con tutti. W Muzeum Miejskim otwarta została wystawa pt. "Z naszych robotniczych tradycji". W Klubie Towarzystwa Miłośników Zabrza zorganizowano wystawę filatelistyczną "Ruch robotniczy na znaczku pocztowym". W kinie marzenie odbył się "nocny maraton filmowy", na którym zaprezentowano filmy "Wejście smoka" i "Sprawa Kramerów".
Zabrzański Wrzesień 1983r. - obchody tej imprezy, która odbyła się w dniach od 23 do 25 września rozpoczęły się koncertem Filharmonii Górniczej w Teatrze Nowym. W "Dniu Młodzieży" prezentowały się ogniska pracy pozaszkolnej oraz zespoły muzyczne. W "Dniu Estradowym" wystąpił zespół z Zimnodół, zespół śpiewaczy z Zawady oraz na zakończenie zespół Bajm.
Zabrzański Wrzesień 1984r. - tradycyjne imprezy zostały rozpoczęte symbolicznym przekazaniem kluczy miasta najmłodszym mieszkańcom. Imprezy odbywały się od 20 do 22 września. W Muzeum Górnictwa Węglowego zorganizowana została giełda walorów związanych z górnictwem. Atrakcją była impreza "Przy piwie o piwie".
![]() |
Zabrzański Wrzesień 1985r. - w tardycyjnej imprezie regionalnej wystąpiły zespoły artystyczne z Zabrza, Katowic i Olkusza. Imprezę otworzył występ kabaretu Tadeusza Drozdy "Sexcesy". Odbyło się spotkanie z Hanna i Antonim Gucwińskimi prowadzącymi cykl audycji telewizyjnych "Z kamerą wśród zwierząt". W Muzeum Górnictwa Węglowego otwarta została wystawa "Tradycje Stroju Górniczego".
Zabrzański Wrzesień 1986r. - ostatni "Zabrzański Wrzesień" i ostatni przemarsz ulicami Zabrza podczas obchodów. Ze względu na małe zainteresowanie imprezą w roku następnym Zabrzański Wrzesień już się nie odbył. Tak było do 2004r.
We wrześniu 2004 roku w Rokitnicy po 18 latach przeszedł ponownie pochód przebierańców. Odbyło się wiele imprez. Głos Zabrza z dnia 31.03.2005r. nr 13 (2405) informuje na pierwszej stronie o planach reaktywacji Zabrzańskiego Września. Ma być korowód, festyn na Placu Wolności oraz imprezy towarzyszące.
![]() |
Zabrzański Wrzesień 2005r. - w dniu 24 września 2005r. ulicami Zabrza przeszła ponownie kawalkada przebierańców. Odbyły się koncerty: chóru Resonans con tutti, Filharmonii Zabrzańskiej, aktorów Teatru Nowego i zespołu Beatlesów z Czech. Wieczorem odbył się pokaz sztucznych ogni. Organizatorami imprezy byli: stowarzyszenie Centrum i Miejski Ośrodek Kultury wykonujący prace na zlecenie Urzędu Miejskiego.