Moje Zabrze

Wspomnienia - Zabrzański Wrzesień

Zabrzański Wrzesień 1978r. - Główne obchody odbyły się w dniach 18-24 września. W dniu 11 września rozpoczęty został Otwarty Turniej Szachowy w Domu Kultury Śląskich Zakładów Lin i Drutu. Od 13 do 30 września w Zakładowym Domu Kultury Kopalni Zabrze prezentowane były prace indywidualne zespołu plastycznego ZDK. 16 września w Domu Muzyki i Tańca otwarta została wystawa Amatorskiej Fotografii Zabrzańskiego Towarzystwa Fotograficznego "WAFA 78". W dniu 17.09.1978r. Redakcja Głosu Zabrza wspólnie z Zabrzańskim Towarzystwem Fotograficznym, Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Towarzystwem Miłośników Zabrza zorganizowała błyskawiczny konkurs fotograficzny pod nazwą "ZW.-78" w obiektywie - konkurs na reportaż fotograficzny z imprezy ZW. W dniu 18 września regionalną imprezę ZW rozpoczęła konferencja popularnonaukowa na temat przeszłości i perspektyw polskiego górnictwa w związku z 500 leciem istnienia górnictwa węglowego na ziemiach polskich. W dniu 19 września w Zakładowym Domu Kultury KWK Makoszowy o godzinie 1500 ropoczął się konkurs na gawędę górniczą. 22 września o godzinie 1600 w amfiteatrze w Rokitnicy rozpoczął się koncert Orkiestry Dętej Kopalni Pstrowski. 23 września o godzinie 1600 na Placu Warszawskim rozpoczęły się występy orkiestr dętych, równocześnie rozpoczął się Barwny Korowód Karnawałowy - przemarsz korowodu centralnego ulicami miasta - 3-go Maja do Parku Powstańców Śląskich.

Zabrzański Wrzesień 1979r. - Przygotowania do piętnastego - jubileuszowego Zabrzańskiego Września zaczęły się już w 1978r. Przed samym rozpoczęciem ogłoszony został konkurs fotograficzny, którego tematyką miał być fotoreportaż pt.: "Zabrzański Wrzesień 79r. w obiektywie". Obchody trwały siedem dni od 10 do 16 września. Pierwszy dzień 10.09. - poniedziałek był Dniem Filmu. W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pawłowie wyświetlono cztery filmy Janusza Widawy: "Hałdy", "Pręgierz", "Człowiek z cyfrą" i "Pierwsza zmiana". Wtorek był Dniem Teatru, który został rozpoczęty w Teatrze Nowym sesja popularno - naukową na temat teatru w środowisku robotniczym i wielkoprzemysłowym. Prelekcje wygłosili: Roman Szydłowski redaktor "Teatru" oraz publicysta teatralny Celestyn Kwiecień. 12.09. w Dniu Młodzieży odbyło się wiele imprez dla dzieci i młodzieży w placówkach kulturalno - oświatowych. Dzień Plastyki (13.09) rozpoczął się wystawą w Muzeum Miejskim w Zabrzu pt.: "Polski portret i Mundur Wojskowy XVII, XVIII i XIXw." W dniu następnym, Dniu Muzyki w rokitnickim amfiteatrze odbył się koncert Orkiestry Dętej Kopalni "Pstrowski". Wieczorem w Teatrze Nowym koncertowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Górniczej. Solista był Henryk Grychnik. W sobotę 15.09. o godzinie 14.00 na Placu Dworcowym zebrali się uczestnicy pochodu, którzy przemaszerowali ulicami Belojanisa, Gen de Gaulle'a, Roosevelta i Mamrota. Pochód zakończył się na stadionie Górnika Zabrze. Zaplanowany pokaz skoków spadochronowych nie odbył się ze względu na silny wiatr. Zawodnicy z NRD, Kanady i Polski brali udział w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych. lekkoatletycznych siedzibie TMZ odbyła się aukcja prac Anny Baranek, Bronisława Gruchela, Haliny Sziwujowej, Kazimierza Szołtyska i Romana Staraka.Dochód z aukcji przeznaczono na Centrum Zdrowia Dziecka. Ostatni dzień (16.09.- niedziela) był Dniem Sportu. O godz. 14.00 w KS Górnik odbyła się sesja na temat "Zabrzański sport wczoraj i dziś oraz perspektywy jego rozwoju"

Zabrzański Wrzesień 1980r. - odbył się w dniach od 19 do 21 września. Swój program zaprezentowali jubilaci tj.: Filharmonia Górnicza, Państwowy Teatr Nowy, Dom Muzyki i Tańca oraz Państwowa Szkoła Muzyczna. Odbył się konkurs gawęd i piosenek górniczych. Na zorganizowanym Jarmarku staroci "za grosze" można było nabyć wiele interesujących rzeczy.

Zabrzański Wrzesień 1981r. - W tym roku nie odbyła się tradycyjna impreza. Sezon kulturalno - oświatowy został rozpoczęty w Teatrze Nowym koncertem Filharmonii Górniczej który. W koncercie wystąpili soliści Opery Śląskiej. W miejskich i zakładowych placówkach odbyło się wiele imprez kulturalno - oświatowych.

Zabrzański Wrzesień 1982r. - obchody corocznej imprezy odbywały się w centrum miasta oraz jego dzielnicach. W Muzeum Górnictwa Węglowego koncertowała Filharmonia Górnicza. Wystąpił też chór Rezonans con tutti. W Muzeum Miejskim otwarta została wystawa pt. "Z naszych robotniczych tradycji". W Klubie Towarzystwa Miłośników Zabrza zorganizowano wystawę filatelistyczną "Ruch robotniczy na znaczku pocztowym". W kinie marzenie odbył się "nocny maraton filmowy", na którym zaprezentowano filmy "Wejście smoka" i "Sprawa Kramerów".

Zabrzański Wrzesień 1983r. - obchody tej imprezy, która odbyła się w dniach od 23 do 25 września rozpoczęły się koncertem Filharmonii Górniczej w Teatrze Nowym. W "Dniu Młodzieży" prezentowały się ogniska pracy pozaszkolnej oraz zespoły muzyczne. W "Dniu Estradowym" wystąpił zespół z Zimnodół, zespół śpiewaczy z Zawady oraz na zakończenie zespół Bajm.

Zabrzański Wrzesień 1984r. - tradycyjne imprezy zostały rozpoczęte symbolicznym przekazaniem kluczy miasta najmłodszym mieszkańcom. Imprezy odbywały się od 20 do 22 września. W Muzeum Górnictwa Węglowego zorganizowana została giełda walorów związanych z górnictwem. Atrakcją była impreza "Przy piwie o piwie".

kliknij, zobacz duże zdjęcie
II klasa trzyletniego technikum budowlanego

Zabrzański Wrzesień 1985r. - w tardycyjnej imprezie regionalnej wystąpiły zespoły artystyczne z Zabrza, Katowic i Olkusza. Imprezę otworzył występ kabaretu Tadeusza Drozdy "Sexcesy". Odbyło się spotkanie z Hanna i Antonim Gucwińskimi prowadzącymi cykl audycji telewizyjnych "Z kamerą wśród zwierząt". W Muzeum Górnictwa Węglowego otwarta została wystawa "Tradycje Stroju Górniczego".

Zabrzański Wrzesień 1986r. - ostatni "Zabrzański Wrzesień" i ostatni przemarsz ulicami Zabrza podczas obchodów. Ze względu na małe zainteresowanie imprezą w roku następnym Zabrzański Wrzesień już się nie odbył. Tak było do 2004r.

We wrześniu 2004 roku w Rokitnicy po 18 latach przeszedł ponownie pochód przebierańców. Odbyło się wiele imprez. Głos Zabrza z dnia 31.03.2005r. nr 13 (2405) informuje na pierwszej stronie o planach reaktywacji Zabrzańskiego Września. Ma być korowód, festyn na Placu Wolności oraz imprezy towarzyszące.

kliknij, zobacz duże zdjęcie

Zabrzański Wrzesień 2005r. - w dniu 24 września 2005r. ulicami Zabrza przeszła ponownie kawalkada przebierańców. Odbyły się koncerty: chóru Resonans con tutti, Filharmonii Zabrzańskiej, aktorów Teatru Nowego i zespołu Beatlesów z Czech. Wieczorem odbył się pokaz sztucznych ogni. Organizatorami imprezy byli: stowarzyszenie Centrum i Miejski Ośrodek Kultury wykonujący prace na zlecenie Urzędu Miejskiego.

kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie
kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie kliknij, zobacz duże zdjęcie

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Losowe zdjęcie