Wspomnienia - Zabrzański Wrzesień
Miejska Komisja Koordynacyjna dla Spraw Upowszechniania Kultury powołana została w Zabrzu w 1964r. Głównym zadaniem Komisji było kierowanie wszystkimi poczynaniami kulturowymi w mieście. W dniu 17 maja 1965 roku Prezydium Wojewodzkiej Rady Narodowej w Katowicach zatwierdziło statut Towarzystwa Miłośników Zabrza.
Amfiteatr w Rokitnicy. |
Cele Towarzystwa zapisane zostały w statucie. Głównymi celami było: wpajanie społeczeństwu przywiązania do miasta, pielęgnowanie jego tradycji, inicjowanie twórczości poświęconej Zabrzu, organizowanie imprez wzbogacajacych życie społeczne i kulturalne.
|
W celu realizacji zamierzeń statutowych powołane zostały w składzie Plenum Zarządu TMZ cztery sekcje : historyczno-socjologiczna, kulturalno-oświatowa, upiększania miasta i czynów społecznych oraz finansowo-gospodarcza.
Jednym z efektów ogromu pracy i zaangażowania wielu osób była organizowana co roku impreza pod nazwą "Zabrzański Wrzesień".
Zabrzański Wrzesień 1965r. - pierwszy Zabrzański Wrześnień zorganizowany pod patronatem TMZ zainaugurował rok kulturalno-oświatowy 1965/66. Obchody spotkały się ze spontanicznym poparciem społeczeństwa. Impreza osiągnęła cele zapisane w statucie TMZ pokazała i upowszechniła regionalne wartości kulturalne i historyczne.
Zabrzański Wrzesień 1966r. odbył się w dniach od 23 do 25 września. Był imprezą wzbogaconą pomysłami organizatorów i uczestników ubiegłorocznych obchodów Zabrzańskiego Września. Przeglądając program imprez można stwierdzić, że wszystkie pomysły zostały zrealizowane. W DMiT zorganizowane zostało spotkanie finałowe orkiestr z całego kraju, w Muzeum Miejskim - wystawa "Czynu Powstańczego".
W dniach 23-25 września w DMiT po raz pierwszy w obchodach "Zabrzańskiego Września" uruchomiono stoisko filatelistyczne ze specjalnym okolicznościowym datownikiem.
Zabrzański Wrzesień 1967r. - do ważniejszych wydarzeń Zabrzańskiego Września należało otwarcie wyremontowanego gmachu Państwowego Teatru Nowego. W Muzeum Miejskim otwarto wystawę "Z rewolucyjnych tradycji zabrzańskiego proletariatu", a w pomieszczeniach byłej polskiej szkoły mniejszościowej w Mikulczycach wystawę "Polskie szkolnictwo mniejszościowe w Niemczech w latach 1923 - 1939".
Zabrzański Wrzesień 1968r. - odbył się w dniach od 16 do 22 września. Pierwszym punktem bogatego programu była konferencja popularno-naukowa, na której Henryk Rechowicz wygłosił referat pt. "Rola Koministycznej Partii Polski w walce o społeczne wyzwolenie proletariatu i o antyfaszystowski front ludowy na Śląsku". Otwarto kilka wystaw, między innymi wystawę dorobku Zabrzańskiego Towarzystwa Fotograficznego. 21 września ulicami miasta przeszedł barwny korowód karnawałowy.
Zabrzański Wrzesień 1969r. - rozpoczął się w dniu 16 września w dzielnicach Zabrza. W centrum impreza ta trwała od 23 do 28 września i złożyły się na nią : konferencja naukowa na temat dotychczasowych przeobrażeń oraz perspektyw urbanistycznych GOP-u i Zabrza, kilka wystaw , a wśród nich ekspozycja malarstwa i grafiki zabrzańskich artystów-plastyków. Jedną z najbardziej doniosłych uroczystości było otwarcie zbudowanego w czynie społecznym domu Harcerza, z udziałem członka Biura Politycznego KC, I sekretarza KW PZPR Edwarda Gierka, członka Rady Państwa, przewodniczącego Prezydium WRN Jerzego Ziętka, I sekretarza Katowickiej Horągwi ZHP Józefa Haensela.
Zabrzański Wrzesień 1970r. - rozpoczął się 13 września w dzielnicach Zabrza, gdzie odbywały się różnorodne imprezy, a ulicami Mikulczyc i Rokitnicy przeszły barwne korowody. Najważniejszym wydarzeniem w ramach Zabrzańskiego Września był Dzień Pamięci Dachau, połączony ze zjazdem byłych więźniów tego obozu zagłądy z całego kraju oraz konferencja naukowa, na temat martrologii Polaków w czasie II wojny światowej. Na całość programu Zabrzańskiego Września złożyły się liczne występy artystyczne, wystawy, spotkania, jubileusze oraz - tradycyjna kawalkada ulicami miasta.
Zabrzański Wrzesień 1971r. - siódma doroczna impreza regionalna trwała od 13 do 20 września. Zabrzański wrzesień został zapoczątkowany konferencją popularnonaukową. Na konferencji wygłoszony został między innymi referat doc. Józefa Ligęzy pt.: "Społeczny ruch organizacyjny kobiet na Górnym Śląsku w latach 1900-1939". 18 września ulicami miasta przeszedł korowód.
Zabrzański Wrzesień 1972r. - rozpoczął się 8 września. Odbyła się konferencja popularno-naukowa na którą złożyły się trzy tematy: 50 rocznica Związku Polaków w Niemczech, 30 lecie Polskiej Partii Robotniczej oraz kierunki urbanistycznego i architektonicznego rozwoju Zabrza. Uzupełnieniem tematyki konferencji były wystawy "Polacy spod znaku Rodła" oraz "Polskie szkolnictwo mniejszościowe na Opolszczyźnie w latach 1922 - 1939. Wśród kilkudziesięciu imprez artystycznych duzym zainteresowaniem cieszył się "Wielki jarmark" w wykonaniu zespołu teatru "Syrena" z Warszawy. Zakończenie imprezy odbyło się 17 września.
Zabrzański Wrzesień 1973r. - W tym roku impreza trwała od 9 do 16 września. Na program złożyły się konferencje popularno - naukowe, wystawy, występy artystyczne i sportowe oraz kawalkada przebierańców. Na kiermaszu książek goszczono Wojciecha Żukrowskiego i Aleksandra Baumgartena. Na wystawie filatelistycznej można było nabyć koperty z okolicznościowym stemplem. Imprezy odbywały się także w dzielnicach miasta.
Zabrzański Wrzesień 1974r. - rozpoczął się 14 września przedstawieniem "Na szkle malowane", które odbyło się w Państwowym Teatrze Nowym obchodzącym 15 lecie swojej działalności. W przedstawieniu wystąpili Ernest Bryll i Katarzyna Gaertner. Jak co roku odbyła się konferencja popularno - naukowa oraz wiele imprez estradowych i koncertów. Ostatnią atrakcją była kawalkada, która zakończyła się na stadionie Górnika Zabrze pokazem gimnastycznym 2000 uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków.
Zabrzański Wrzesień 1975r. - Na rozpoczęcie otwarto wystawę pt.: "Życie regionu w malarstwie nieprofesjonalnym" oraz odbyła się konferencja popularno - naukowa związana z tym tematem. Otwarto także inne wystawy: "Twórczość zabrzańskich artystów plastyków", "Amatorska Fotografia Artystyczna", "Twórczość plastyczna dzieci i młodzieży". Z sportowych wydarzeń należy wymienić: Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Juniorów, mecz oldbojów Górnika Zabrze i reprezentacji Śląska. Był też coroczny korowód. Zabrzański Wrzesień odbył się w dniach od 15 do 21.
Zabrzański Wrzesień 1976r. - odbył się w dniach od 16 do 19 września. Konferencja popularno-naukowa przypomniała tradycję i dorobek Zabrza w doskonaleniu pracy oraz społeczno-gospodarcze przemiany w tym mieście. Ważniejsze imprezy artystyczne to: "Kabaretro" w wykonaniu teatru "Syrena" z Warszawy i premiera sztuki Albina Siekierskiego "Wina bez kary" w Teatrze Nowym. W cechowni Kopalni "Pstrowski" otwarto wystawę rzeźby "Górnik i jego trud".
Zabrzański Wrzesień 1977r. - W dniu 17 września otwarciem w Hali Sportowo -Widowiskowej wystawy pt. "Zabrze - mój dom, moja praca" rozpoczęły się obchody corocznej imprezy. Spośród wielu imprez należy wymienić przegląd filmów Kazimierza Kutza, Festiwal Filmów Polskich, kiermasz książek, prasy, malarstwa, grafiki, tkanin artystycznych i wyrobów artystów nieprofesjonalnych. Tematem wielu imprez była również 60 rocznica Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Na zakończenie ulicami miasta przeszła kawalkada. Imprezy zakończyły się 25 września.