Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Widoczną na pocztówce wieżę wodną zlokalizowaną przy Vinzenstrasse (ul. Zamojskiego) zaprojektował architekt Kind z zabrzańskiej państwowej dyrekcji górniczej. Budowała ją założona 1 lipca 1879 roku w Dortmundzie firma Stahl - umd Ingenieurbüro, której właścicielem był August Klönne. Nadzór nad budową sprawował radca budowlany Loose z Gliwic.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Rozpoczęta w 1907 roku budowa trwała dwa lata. W 1908 roku na ośmiobocznej wieży osadzone zostały dwa współśrodkowe zbiorniki wykonane z dwóch warstw żelaznej blachy łączonej nitami, o pojemnościach 1500 m3 (zbiornik główny - zewnętrzny) i 500 m3 (zbiornik rezerwowy - wewnętrzny). Pomiędzy podporami wieży wybudowane zostały na parterze - pomieszczenia biurowe, a na I piętrze - pomieszczenia mieszkalne. Budowę 44 metrowej wieży zakończono w 1909 roku. W późniejszym okresie dobudowane zostało II piętro z pomieszczeniami mieszkalnymi.

Stempel pocztowy z 1910 roku.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

W budynku zlokalizowanym przy Dorotheenstraße (ul. 3 Maja) róg Soßnitzaerstraße (ul. Roosevelta) swój sklep prowadził Wilhelm Stallmach. W owym czasie w sklepie można było nabyć między innymi najmodniejsze ubiory wykonane ręcznie i wyroby wełniane.

Wydawca: Ansichtskarten-Verlag u. Großhandel Hermann Schenke Hindenburg O-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Widok ze skrzyżowania Dorotheenstraße (ul.3 Maja) i Sosnitzaerstraße (ul. F. D. Roosevelta) w kierunku południowym. W niskim budynku widocznym w oddali po lewej stronie zlokalizowanym przy Dorotheenstraße 32 w 1927r. otwarto kino "Apollo".

Herst. U. Verlag Schöning & Co + Gebrüder Schmidt - Lübeck
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Ta pocztówka wysłana w roku 1909 przedstawia okazałą kamienicę stojącą wówczas w Zabrzu na skrzyżowaniu ulic Schillerstrasse i Dorotheenstrasse (0becnie ulic 3 Maja i Reymonta). Mieścił się w niej sklep księgarski Hermanna Krüger. Obok pod szyldem Johann Czysz mieścił się kantor firmy budującej pojazdy konne, który w książce adresowej Zabrza z 1912 roku posiadał adres Schillerstrasse 3. Prawdopodobnie był tam warsztat.

Wyłączne prawo do sprzedaży tej pocztówki posiadał księgarz Hermann Krüger, który był również chyba jej wydawcą.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

W budynku widocznym po lewej stronie pocztówki przy Dorotheenstraße 28 mieścił się sklep braci Roth. W sklepie można było zakupić przedmioty oświetleniowe od najprostszego świecznika do żyrandola najlepszego gatunku, lampy, lampki nocne. Można było również zakupić elektryczne żelazka do prasowania, kucharskie aparaty, odkurzacze domowe i naczynia kuchenne, metalowe łóżka. Zakupiony towar można było spłacać w ratach.

Stempel pocztowy z 1942r.
Wydawca: Verlag A. Bröse, Breslau
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl


7

Etablissement, czy to mogło być w Zabrzu? Tak! Tym słowem określano w pierwszych latach XX wieku miejsce rozrywki, jakim był niewątpliwie dom koncertowy którego właściciel nazywał się Salo Graetz. Lokal mieścił się na Gartenstrasse 30, dziś ulicy Sienkiewicza na odcinku bliższym ulicy 3 Maja. Odbywały się tam codzienne koncerty kapel tylko pierwszej klasy, jak czytamy w reklamie lokalu z roku 1908. Wstęp był wolny. W wielkiej sali urządzano festyny, przy dobrej pogodzie przenoszono się do zacienionego ogrodu. W restauracji pograć można było w bilard i kręgle. Na miejscu znajdowała się destylarnia, handlowano winem i cygarami.

Wydawca: Verlag Johann Lukowski, Beuthen O.-S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

W widocznym po lewej stronie budynku zlokalizowanym przy Dorotheenstraße 59 (ul. 3 Maja) na parterze zlokalizowany był lokal związkowy Towarzystwa Gimnastycznego Frisch - Frei z Zabrza Południe. W lokalu tym dnia 23 czerwca 1923r. odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą 44 członkom towarzystwa poległym w czasie I wojny światowej.

Stempel pocztowy z 1926r.
Wydawca: Kunszt - Verlag E. Burgfels, Beuthen OS, Friedrichstraße 19
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

9

Ta kolorowa pocztówka z okresu przed zmianą nazwy Zabrza przedstawia kamienicę przy Dorotheenstr. 59, róg Schulzenstrasse. A więc róg ulic 3 Maja dom 59 i Leona Wyczółkowskiego. Na parterze mieścił się lokal CAFE RESTAURANT BORUSIA należący do "Turnverein Frisch-Frei Hindenburg-Sued", czyli towarzystwa gimnastycznego o nazwie Rześki - Wolny Zabrze - Południe. W lokalu tym w dniu 23 czerwca 1923 roku odsłonięto tablicę z 44 nazwiskami członków tej organizacji poległych w I wojnie światowej. Autorem był rzeźbiarz o nazwisku Schmidt z Lądka Zdroju (Bad Landeck).

Według książki adresowej kamienica należała przed II wojną do niejakiej Irmy Postucha i zamieszkiwało w niej 16 średnio zamożnych, sądząc po zawodach rodzin. Wówczas pojawienie się fotografa z aparatem wzbudzać musiało nie lada sensację gdyż ludzie zgromadzeni wokół budynku nie stoją tam zapewne przypadkowo. Zauważmy że ulica była wtedy bardzo zielona.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

10

Trzy zdjęciowa kartka z roku ok. 1900 zatytułowana jest "Pozdrowienia ze wsi Dorota, Górny Śląsk". Przedstawia Browar Spółka Akcyjna L. Haendler, czyli Browary Górnośląskie przy ulicy Wolności. Gimnazjum przy ulicy Sienkiewicza i restaurację Mandowskiego. Tytuł pocztówki nie jest zbyt dokładny gdyż gimnazjum leży między Zaborzem a Dorotą i wymieniane było zawsze jako należące do Zaborza, a browar znajduje się właściwie na pograniczu Zabrza i Zaborza.

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

MenuDobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć