Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

W połowie drogi przez kościół znajduje się ambona. Również ona jak cały kościół i jego wnętrze zaprojektowana była przez prof. Dominikusa Boehma. W pierwotnym założeniu utrzymana była w kolorach czarnym i złotym. Kaznodzieja przemawiający z ambony mógł zamknąć za sobą specjalną ściankę, która wydatnie wzmacniała akustykę.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Widok na Prezbiterium chóru organowego. Do ołtarza tego kościoła prowadzi dwanaście schodów. Dwanaście lamp z każdej strony wisi nad rzędami ławek. Dwanaście jest łuków nad wejściem do kościoła. To symbolika dwunastu apostołów. Także dwunastu plemion Izraela.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Imponująca sylwetka wykonanego w całości z cegieł kościoła św. Józefa. Architekt Boehm bardzo zwracał uwagę na to, żeby cegły te miały zróżnicowane odcienie, stopień wypalenia. Cegły pochodziły z różnych cegielni. Symbolizuje to sytuację Kościoła na świecie, na który składa się wielu wierzących i to oni ten Kościół tworzą. Są różni, święci i grzesznicy, pochodzą z różnych stron świata i mówią różnymi językami. Mimo wszystko w swej masie tworzą Kościół, jak różne cegły tych murów kościelny budynek.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Kolończyk Dominikus Boehm doskonale zdawał sobie sprawą iż obecny wszędzie w Zabrzu i okolicach przemysł ciążki wytwarza własną, motywowaną celami praktycznymi estetyką. Dla tego właśnie nadał tej budowli taką ascetyczną, można powiedzieć przemysłową sylwetkę, upodabniając jego bryłę do fabrycznej hali. Jeszcze inne skojarzenie nasuwa się gdy spojrzymy na kościół od tyłu. Ta część budynku jest zaokrąglona i posiadając okrągłe okna w wielu z nas wywoła skojarzenie z ogromnym okrętem. Owa "okrętowa" stylistyka spotykana jest również w budownictwie mieszkaniowym tamtych czasów, którego doskonałym przykładem w Zabrzu jest półokrągły budynek stojący na skrzyżowaniu ulic Brysza, Wolności i Wandy.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Oryginalne spojrzenie z zadaszonej trybuny obecnego stadionu Górnika Zabrze na płytę boiska i kościół św. Józefa. Stadion wybudowano i otwarto 2 września 1934 roku z boiskiem piłkarskim o wymiarach 70 X 105 metrów, bieżnią i wszystkim co niezbędne do uprawiania lekkiej atletyki. Mieścił on 25 tys. widzów, 2 tyś miejsc było siedzących. Jeszcze przed wojną powiększono trybuny do pojemności 34 tys. widzów.

Wydawca: C. W. Mierzwa Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Stadion imieniem Adolfa Hitlera, obecnie Ernesta Pohla czyli Górnik Zabrze. Oprócz zawodów sportowych odbywały się tam często pokazy gimnastyczne i zapewne uroczystości partii na której czele stał jego patron, co tłumaczy obecność flag z Hackenkreuzem. Wraz z istniejącym jeszcze do niedawna basenem "Friesen", czyli popularnym Frizokiem, ogrodem botanicznym i lasem Guido stanowił on jeden z elementów miejsc wypoczynku i rekreacji w mieście południowym.

Na odwrocie pocztówki z lat 30-tych ciekawa prostokątna pieczątka z tekstem zachęcającym do korzystania z dobrodziejstw radiofonii.

Wydawca: C. W. Mierzwa Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Plany rozbudowy miasta oprócz budowy domów mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej przewidywały także tworzenie parków, placów zieleni i terenów rekreacyjnych. Wiele razy w późniejszym okresie na pocztówkach i innych miejskich wydawnictwach pojawia się zwrot "Werkstadt im Grünen" - Miasto przemysłowe w zieleni. Widoczny na pocztówce plac zabaw został utworzony przy Kampfbahn-Allee (ul. Roosevelta) około 1940r. Oprócz piaskownic wybudowano brodzik z fontanną i kawiarnię.

Stempel pocztowy z 1941 roku.
Wydawca: C. W. Mierzwa, Hindenburg, Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu



Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć