Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Piękna kamienica przy ulicy Kani. Nie chodzi o rodzaj grzyba. Pan Richard Kania, aptekarz, był w latach 1893 - 95 przewodniczącym gminy Małe Zabrze i to jego imię otrzymała ta ulica w roku 1896. Wcześniej nazywała się po prostu ulica Nowa. Później Schlagaterstrasse, Friedenshütterstr, a teraz Jana Karłowicza.

Wydawca: Verlag H. J. Sobotzik Inhaber Max Wieczorek Hindenburg O.- Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Na pocztówce widoczny jest budynek łaźni miejskiej wybudowany w latach 1927 - 1929. Składa się z trzech prostopadłościennych brył przylegających do siebie. Dla każdej z brył przewidziane zostały inne funkcje. Dla bryły środkowej przewidziano funkcję komunikacyjną ze schodami i windą. Dla bryły po lewej stronie funkcję rehabilitacyjną z salami do masażu i kąpieli. W prawej bryle ułożonej poziomo znalazła się sala kąpielowa z przeszklonym dachem.

Wydawca: Verlag C. W. Mierzwa, Hindenburg/Oberschl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Nowoczesny do dziś budynek kąpieliska miejskiego to wspaniały przykład funkcjonalizmu. Rytmika rozmieszczenia okien i różnorodne ich kształty na przenikających się bryłach poszczególnych części budynku powodują, że jest on interesujący dla wrażliwego oka mimo braku jakichkolwiek ozdób.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Po dwóch latach budowy w czerwcu 1929r. został oddany do użytku funkcjonalny i nowoczesny budynek łaźni miejskiej. Budynek został wybudowany na Schecheplatz (Plac Krakowski) róg Schechestraße. W budynku zainstalowano windę, a dach nad pływalnią przeszklono.

Stempel pocztowy z 1930r.
Kunstverlag Bruno Scholtz, Breslau II
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Parafia ewangelicka została utworzona w Zabrzu w 1873r. Już 25 października następnego roku poświęcono wybudowany na rogu Ringstraße (ul. M. Lutra) i Kirchstraße (ul. C. Klimasa) Kościół Pokoju. W 1879r. za kościołem wybudowano budynek probostwa. W późniejszym okresie przy Dorotheenstraße (ul. 3 Maja) wybudowany został budynek szkoły ewangelickiej.

Wydawca: Verlag von M. Czech, Buchhandlung Zabrze.
Stempel pocztowy z 1900r.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Na pocztówce pokazano ewangelicki kościół "Pokoju" wybudowany w 1874r, plebanię oraz szkołę ewangelicką zlokalizowaną przy Dorotheenstraße (ul. 3 Maja). W budynku szkoły ewangelickiej w roku 1922 uczyli się uczniowie nowoutworzonej dziewięcioklasowej powszechnej szkoły dla dziewcząt i chłopców. Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 14:00 a kończyły o 18:00.

Stempel pocztowy z 1898r.
Wydawca: M. Czech, Buchhandlung Zabrze.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Po rozpoczęciu I wojny światowej większość mężczyzn wcielono do armii. Osłabiło to rozwój życia religijnego parafii oprócz stowarzyszenia niewiast, które przygotowywały paczki dla wojska. Po zakończeniu działań wojennych w latach 1919 - 1924 udostępniono dla wiernych salę nabożeństwa w Mikulczycach, a później w Maciejowie. Zakupiony został dom parafialny przy Florianstraße (ul. Floriana). W roku 1937 w Mikulczycach wybudowano kościół, którego poświęcenie nastąpiło na jesieni.

Stempel pocztowy z 1915r.
Wydawca: TACHOCHROM
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

Przy placu Krakowskim lub w bezpośrednim jego pobliżu stały przed jak i po wojnie trzy ważne zabrzańskie instytucje: muzeum miejskie, łaźnia miejska i zabrzański kościół ewangelicki.

Wydawca: Verlag von J. Muecke, Inh. Dag. Kaiser, Zabrze
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

MenuDobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć