Wirtualne Muzeum Zabrza - dokumenty firmowe

Wirtualne Muzeum Zabrza

www.zabrze.aplus.pl


1

Firmówka Richarda Kwapulińskiego z ciekawym logo (u góry po lewej stronie), w skład, którego weszły przybory kreślarskie i narzędzia murarskie. Siedziba firmy architekta i mistrza murarrskiego Richarda Kwapulińskiego mieściła się w budynku zlokalizowanym przy Seydewitzerstrasse 11 (ul. K. Brodzińskiego). Firma zajmowała się projektowaniem budynków i budowli oraz wykonawstwem.

www.zabrze.aplus.pl


2

Carl Unger Haldenstraße 1 (ul. Stalmacha 1).

Posiadał tartak oraz hurtownię drewna.

www.zabrze.aplus.pl


3

St. Klimas prowadził zakład szklarski, który był zlokalizowany przy Stollenstraße 6 (ul. K. Miarki 6). Zakład prowadził sprzedaż szkła budowlanego i artystycznego. Oprawiano obrazy i produkowano ramki.

www.zabrze.aplus.pl


4

Leo Horst - siedziba firmy mieściła się na Zaborzu przy Kronprinzenstrasse 471 (ul. Wolności 471). Firma zajmowała się kotłami i instalacjami kotłowymi, autogenicznym spawaniem, przewodami wysokiego i średniego ciśnienia.

www.zabrze.aplus.pl

www.zabrze.aplus.pl


5

Reklamowa kartka pocztowa firmy budowlanej Artur Zehmann. W 1939 roku siedziba firmy mieściła się w Zabrzu Mikulczycach, przy Tarnowitzerstrasse 92 (ul. Tarnopolska). Korespondencja widoczna na drugim skanie, której autorem jest Artur Zehmann dotyczy patentu niemieckiego Nr 590 8222, którego przedmiotem jest konstrukcja okna o przesuwanych skrzydłach. 26 września 1936 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił Arturowi Zehmann patentu Nr 23899, ulepszającemu patent niemiecki. Pomimo iż korespondencja kierowana była do Berlina na kartce pozostała niezmieniona nazwa gminy z Mikultschütz na Klausberg, która miała miejsce prawie rok wcześniej. Kartka pocztowa wydana jest przez wydawnictwo Johannes Soika. Wydawnictwo w 1939 roku miało siedzibę także w Mukulczycach, przy Hermann Göring strasse 20 (ul. Strzelców Bytomskich).

www.zabrze.aplus.pl


6

Herbert Schiwig - mistrz ślusarski. Prowadził zakład ślusarski zlokalizowany przy Kronprinzenstraße 449 (ul. Wolności 449). Na druku firmowym podano też adres domowy. Zakład wykonywał konstrukcje stalowe, prowadził prace spawalnicze i tokarskie.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć