Wirtualne Muzeum Zabrza - dokumenty firmowe

Wirtualne Muzeum Zabrza

www.zabrze.aplus.pl


1

1938, Piesporter Günterslay, Wachstum : Tobras, Mosel-Saar-Ruwer, Karl Staneczek, Hindenburg O/S

Nalepka z butelki wina, które zostało zakupione w sklepie spożywczym zlokalizowanym przy Turmstraße 2 (ul. Boboli) prowadzonym przez Karla Staneczka. Nalepka została wydrukowana przez firmę Krugmann. Wino pochodziło ze zbiorów winogron z 1938r., było smaczne z mocnym owocowym bukietem. Pochodziło z winnicy Günterslay położonej na stromym stoku, na który pada najlepsze południowe słońce. Było jednym z najlepszych win mozelskich.

www.zabrze.aplus.pl


2

Kartka pocztowa reklamująca firmę eksportowo - importową Konrada Greif'a

Firma zajmowała się sprzedażą artykułów zoologicznych - pokarmu dla ptaków i rybek, artykułów wędkarskich i innych. Sklep zlokalizowany był przy Kronprinzenstraße 306 (ul. Wolności 306). W książce adresowej z 1938r. oraz na zdjęciach będących na stronie podana jest inna lokalizacja sklepu - przy ul. Wolności pod nr 310.

www.zabrze.aplus.pl


3

List na papierze firmowym browaru "Schultheiss" w Zabrzu, wysłany w styczniu 1944r. do zabrzańskiego prawnika Kurta Waldera. Dotyczy sprawy hipotecznej. Na górze dokumentu widzimy logo firmy z napisem " Od 100 lat - Browar Schultheiss Spółka Akcyjna - odział w Hindenburg". Na dole z lewej odciśnięta pieczęć tłoczona z hakenkreucem i napisem: Dyplom okręgowy za wyjątkowe osiągnięcia. Obok kolorowa nalepka z napisem: Załącznik nr. 493. W stopce na samym dole dokumentu adres telegraficzny, numery telefonów i banki z kontami firmy.

www.zabrze.aplus.pl


4

Koperta firmowa mistrza budowlanego Josefa Bednorza. W Milulczycach prowadził on firmę budowlaną. List kierowany jest do podmajstra Kalischa i zawiera dzienny wykaz wykonanych prac w dniu 26.11.1942r.

www.zabrze.aplus.pl


5

Heinrich Jurzitza posiadał zlokalizowany przy Zedlitzstrasse 3 (ul. Królewska 3) budowlany zakład blacharski. Prowadził też skład materiałów do pokrywania dachów.

www.zabrze.aplus.pl


6

Zabrze było miastem, w którym Spółka H. Sedlaczek utworzona w 1786 roku w Tarnowskich Górach handlująca winem otwarła drugą filię.
www.zabrze.aplus.pl
Pierwszą otworzono w Chorzowie. W Zabrzu hurtownia zlokalizowana była przy Bahnhofstrasse 5 (ul. Dworcowa). Przy hurtowni otwarto także winiarnię. Na skanach prezentujemy nalepki z dwóch rodzajów win, którymi handlowała firma.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć