Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Powróćmy na krótko do zabrzańskiego drapacza chmur, hotelu "Admiralskiego". Kartka z połowy lat 60-tych napisana w języku Niemieckim i wysłana do RFN zawiera pozdrowienia od dziewięciu nadawców z rodzinami, o różnych polsko i niemiecko brzmiących nazwiskach. Jej adresat zamieszkiwał pewnie z tymi ludzmi w jednym zabrzańskim familoku zanim wyjechał Niemiec. Do lat 70-tych pocztówki zabrzańskie wypisywane po Niemiecku zdarzały się bardzo często.

www.zabrze.aplus.pl

2

Oto w całej krasie imponująca wielkością i pionowymi jak i poziomymi pasami płaskorzeźb, kamienica narożna placu Dworcowego. To druga połowa lat 60-tych. Takich przegubowych Jelczów jak ten czerwony (kiedyś wszystkie autobusy i tramwaje w Zabrzu były czerwonw i tylko czerwone) wyjeżdżający z prawej już dziś nie zobaczymy. Prawdziwym zabytkiem byłaby stojąca na lewo od szczytu tej kamienicy czerwona waga osobowa. Wchodziło się na nią i po chwili trzeba było wrzucić 50 gr. po czym wielka czarna wskazówka, jak uwolniona przez czarodziejską rękę ruszała po wielkiej skali. W tych latach był to w Zabrzu cud techniki i wielka atrakcja dla dzieci. Też się na niej ważyłem.

www.zabrze.aplus.pl

3

Ujęcie nocne, widok z placu Wolności w kierunku Gliwic. Te latarnie uliczne z lat 60-tych świeciły chyba przede wszystkim mieszkańcom do okien, a potem dopiero oświetlały ulicę.

www.zabrze.aplus.pl

4

A to lata 70-te. Przybyło kolorów i neonów, ale na jezdni ciągle jeszcze przedwojenny bruk.

www.zabrze.aplus.pl

5

Skrzyżowanie ulic Wolności i Karola Miarki. Z tyłu korespodencja od części rodziny, która pozostała w Zabrzu do części, która wyjechała do Niemiec. "Pozdrowienia z Zabrza od Bernata Adriana Taty dla Zygusia Mamy Umy i Pani Kurki". Pisownia orginalna. Jeśli ktoś rozpozna tu swoją korespondencję rodzinną, proszę o kontakt.

www.zabrze.aplus.pl

6

Te znane wszystkim zabrzanom wieżowce to osiedle Barbary wybudowane w drugiej połowie lat 60-tych. Pierwszy z sześciu 11-to piętrowych budynków przekazano do zamieszkania 110 rodzinom w dniu 19 lipca 1966 roku. Osiedle to powstało na miejscu już prawie wówczas stuletniej niskiej zabudowy z surowej cegły o charakterze robotniczego osiedla.

www.zabrze.aplus.pl

7

Następnie, w luce przy ulicy Wolności postawiono ciąg handlowy ze sklepami PSS-u, za którymi stał największy w Zabrzu PEWEX. W nowym budynku przylegającym do starej kamienicy z czerwonej cegły, można było w kawiarni na pierwszym piętrze zjeść pierwsze chyba w Zabrzu lody, które nie były po prostu gałką w wafelku, ale kompozycją z bakaliami i owocami. Nazywały się "Melba" lub "Afrykańskie" i jeszcze inaczej.

www.zabrze.aplus.pl

8

To pocztówka skomponowana z czterech zdjęć wykonanych w drugiej połowie lat 60-tych. Na odwrocie czytamy: ZABRZE, Plac Dworcowy, Ulica Wolnoćci, Teatr Nowy, Widok na plac 24 Stycznia (tak nazywał się wówczas plac Wolności).

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć