Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

To zdjęcie wykonano w latach 60-tych podczas zawodów lub treningu lekkoatletów. Na odwrocie znajduje się okolicznościowy stempel z okazji kolejnych z góry rozstrzygniętych wyborów do "ciał przedstawicielskich narodu" z tamtych lat, o treści:
Czy zostałeś zamieszczony w spisie wyborców? Sprawdź!!!
Za wstrzymanie się od udziału w wyborczej farsie można było wówczas stracić stanowisko w pracy lub co najmniej premię. To były bardzo ciekawe czasy.
Ale czy idąc dziś do wyborów mamy jakąś ciekawszą alternatywę?

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

Widok trybuny stadionu od tyłu w 1961 roku i portret starej "Warszawy" lub "Pobiedy". Stan obiektu był praktycznie nie zmieniony, dodano drewniane ławki dla kibiców powiększając przy tym lekko pojemność widowni do ok. 35 tyś. widzów i poszerzono bieżnię.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

Oto fotografia barwna z tego samego okresu. Projektantem stadionu był w 1934 roku architekt parków i zieleni prof. Gustaw Allinger z Berlina, ten któremu zawdzięczamy również założenie terenów zielonych na placu Trauguta i parku Poległych Bohaterów.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

W 1972 roku stadion "dostał kolorów" po pomalowaniu trybuny. Kilka lat wcześniej otrzymał, najlepsze i najmocniejsze wówczas w Polsce, sztuczne oświetlenie. Pierwszy mecz polskiej reprezentacji na stadionie Górnika Zabrze rozegrano dnia 17 października 1984 roku. Był to mecz z Grecją w ramach eliminacji do mistrzostw świata.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

Zabrze-Stadion ul. Roosevelta. Tak zatytuowaną kartkę wydano w Niemczech w wydawnictwie "Stadionpostkarten: Stadia Art" Zdjęcia wykonał pan Stephan Frank w maju 2004 roku. Z tyłu tej ładnej i informatywnej pocztówki zamieszczono wiadomości o obiekcie i zespole Górnika Zabrze.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

6

Chluba Zabrza, jeden z największych obiektów sportowych w kraju, hala sportowa przy ulicy Matejki. Tak wyglądała na pocztówcez roku 1980. Jej twórcą był architekt pan Michał Rosciszewski, a uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 1976 roku. Jedyna hala w Polsce, która mieści w sobie pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną. Oprócz imprez sportowych odbywają się w niej koncerty, targi i wystawy.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

7

Jednym z najstarszych i najtrwalszych elementów architektury Zabrza jest Kościół Parafii Ewangelickiej pod wezwaniem "Pokoju" stojący przy rogu ulic 3-go maja i Lutra. Jego uroczyste poświęcenie odbyło się dniu 25 października 1874 roku o godzinie 18. Uczestniczył w nim również zabrzański ksiądz katolicki. Samodzielna Parafia Ewangelicka powstała w Zabrzu dnia 1 czerwca 1873 roku i liczyła sobie 1367 wiernych. Należeli do niej mieszkańcy Zabrza, Małego Zabrza, Zaborza, Doroty, Biskupic, Mikulczyc, Maciejowa i Sośnicy. Wcześniej w roku 1854 dla potrzeb zabrzańskich ewangelików otworzono szkołę, która w 18 lat później (1872) wprowadziła się do nowo wybudowanego budynku. Później działało w Zabrzu 8 szkół ewangelickich, chór i towarzystwa społeczne oraz dobroczynne. Przed utworzeniem samodzielnej parafii Zabrzańscy Ewangelicy należeli do Parafii w Tarnowskich Górach, potem w Gliwicach. Jednak dzięki koleżeńskim stosunkom między księdzem Parafii św. Andrzeja a księdzem Ewangelickim chrzty, pogrzeby i śluby odbywały się w katolickim kościele w Zabrzu.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

8

Pierwsi Luteranie pojawili się w Zabrzu niedługo po wprowadzeniu reformy kościoła w Niemczech, bo już w drugiej połowie XVI wieku. Większość kościołów na obecnym terenie Zabrza była wtedy świątyniami Ewangelickimi. Po okresie kontrreformacji w Zabrzu Ewangelików praktycznie nie było. Pojawili się znowu wraz z uprzemysłowieniem miasta i regionu, a przełomowym momentem było otwarcie państwowej kopalni węgla na Zaborzu w roku 1791 (kop. Królowa Luiza, później Zabrze), do której przybyło wielu urzędników, techników i wyszkolonych górników z Ewangelickich terenów w Niemczech.
Jednak nie tylko przybysze z Niemiec byli w Zabrzu Ewangelikami. W kościele zabrzańskim i w Ewangelickim Kościele im. Królowej Luizy w Zaborzu odprawiano regularnie nabożeństwa w języku polskim. Kościół Ewangelicki w Zaborzu stał przy ulicy Lompy koło kopalni w latach 1905-1970. Tą okazałą świątynię rozebrano na skutek szkód górniczych.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć