Zabrzańskie pocztówki powojenne

Zabrzańskie pocztówki powojenne

www.zabrze.aplus.pl

1

Lata 60-te nie przyniosły wielu zmian w obrazie tego jednego z największych budynków Zabrza. Z prawej strony przy barierce zainstalowano budkę z telefonem łączącym spragnionych sprawiedliwości bezpośrednio z organami Milicji Obywatelskiej. Zegar przy wyjeździe wskazywał nadal jedynie słuszną godzinę, a nad bramą przybyła reklama ORS-u. Obsługa Ratalnej Sprzedaży pomagała niezbyt zasobnym obywatelom Zabrza w zakupie dóbr doczesnych na nisko oprocentowane raty. Korzystano z ORS-u nawet w celu nabycia większych sztuk odzieży, bo był to nie rzadko dość spory wydatek.

www.zabrze.aplus.pl

2

Na kolejnym zdjęciu przybywa ważna placówka handlowa, sklep z napisem "Wina - Wódki - PSS" PSS to Powszechna Spółdzielnia Spożywców. Tak nazywały się wtedy firmy handlowe. W oknie sklepu słabo widoczna wystawa z cyframi 22 i biało-czerwoną flagą. W Polsce Ludowej istniał obowiązek przystrajania wystaw sklepowych na ówczesne święta państwowe, co bardzo korzystne było w przypadku braku towaru na wystawę. 22 lipca to data narodzin PRL w 1944 roku.

www.zabrze.aplus.pl

3

Ta kartka to prawdziwy pokaz środków komunikacji miejskiej lat 60-tych. Pod istniejącym do dzisiaj sklepem "Goplana" zatrzymały się jak na wystawę: "Ikarus 66", chyba największy wówczas autobus miejski w Polsce i przedwojennego rodowodu tramwaj produkowany przez "Konstal" w Chorzowie na bazie planów niemieckiej "Kriegsstrassenbahn", czyli tramwaju wojennego. Jego szeroko rozsuwane jednoskrzydłowe drzwi pozwalały w razie nalotu na szybką ewakuację pasażerów "bany". (Jak nazywa się tramwaj na Śląsku) Nie było już wtedy wojny, ale niezawodna konstrukcja pojazdu nadal zdawała egzamin. Tramwaje te jeździły po Zabrzu aż do lat 80-tych. Ikarusy 66 w latach 70-tych zniknęły z obrazu miasta. Ale ja jeszcze w roku 1983 jeździłem takim pojazdem w byłej NRD i był on w doskonałym stanie.

www.zabrze.aplus.pl

4

To już lata 70-te. Radosna epoka Edwarda Gierka. Pocztówki i Zabrze zaczynają być kolorowe. Kraj zmienia się na lepsze, większą wartość mają też... kosmetyka i higiena. Plac nazywał się w tym okresie: Plac 24 stycznia. Jest to data wyparcia wojsk niemieckich z Zabrza.

www.zabrze.aplus.pl

5

Tu ten sam widok. Na budynku reklama najważniejszych zakładów pracy Zabrza: BIPRON- biuro konstrukcyjne, WSS-Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców, PAN-Polska Akademia Nauk, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Mostostal i oczywiście symbol górnictwa.

A co stało się z Powszechnym Domem Towarowym?

www.zabrze.aplus.pl

6

A teraz cofnijmy się wstecz, znów do lat 50-tych. To róg ulic Wolności i Powstańców. Przed wojną ten fragment Zabrza wyglądał inaczej. Na miejscu półokrągłego budynku z balkonami stało przedłużenie trzypiętrowej budowli stojącej po prawej stronie (były hotel "Kochmann") i następne kamienice. Nie przetrwały one działań wojennych. Od stycznia 1945r. do końca roku 1947 odbudowano w Zabrzu 79 budynków mieszkalnych z 942 izbami, w których osiedlono 338 rodzin.

www.zabrze.aplus.pl

7

Ciekawostką na tej pocztówce z lat 50-tych jest budynek stojący z lewej strony kadru. Nie zobaczymy go już w dzisiejszym obrazie Zabrza. Ta przedwojenna zabudowa ustąpiła miejsca powojennej koncepcji głównego zabrzańskiego placu. Dom ten wyburzono aby zrobić miejsce na skwer przed ukończonym w 1965 roku wielokondygnacyjnym budynkiem mieszkalno-handlowym, znanym do niedawna jako "Supersam".

www.zabrze.aplus.pl


8

Zabrze szare, ponure i to nie tylko z powodu biało-czarnej fotografii. Lata 50., skromnie ubrani ludzie, prawie żadnych aut, reklam. Był już "Rybkol", nazywał się wtedy "Handel Rybami". Były jeszcze przedwojenne latarnie i nie było jeszcze "Supersamu". Duża litera T na słupku oznaczała przystanek tramwajowy. Zatrzymywały się tam jeszcze tramwaje linii numer 1, 2 i 4 do Gliwic. Między Zabrzem a Gliwicami kursowały niegdyś aż trzy tramwaje. Linia 1 z Zaborza do Gliwic ul. Zygmunta Starego, linia 2 z Zaborza do Gliwic-Trynku i do niedawna jeszcze linia 4 z Zaborza (wcześniej z Chorzowa) do Gliwic-Wójtowej Wsi.
Autorem zdjęcia jest pan Hermańczyk.

www.zabrze.aplus.pl

9

Dwie kolejne pocztówki z centrum Zabrza powstały z jednego zdjęcia. Są również z lat 50. Na pierwszej z nich uwagą można zwrócić na przedwojenne jeszcze elektryczne latarnie uliczne.

www.zabrze.aplus.pl

10

Na tej obejmującej większą panoramę Zabrza uwagę przykuwa imponujących rozmiarów zbiornik gazu. Niegdyś stały w Zabrzu takie dwa. Rozebrano je. W wielu krajach Europy nieczynne już ogromne konstrukcje, traktowane jako pomniki przemysłu, stoją nadal pełniąc różnorakie funkcje kulturalne, wystawiennicze itp. Niestety nie u nas.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć