Śląske wieże ciśnień

Autor - Piotr Brzezina

www.zabrze.aplus.pl


1

Katowice - kop Katowice
Wieża byłej kopalni "Katowice". Na terenie dawnej kopalni ma powstać nowa siedziba Muzeum Śląskiego, wieża ma być jednym z obiektów muzeum. Wieża stoi przy ulicy Nadgórników.

www.zabrze.aplus.pl


2

Rudy - dworzec wąskotorówki
Wieża wodna z Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach (ul. Szkolna 1). Jej istnienie związane jest koleją wąskotorową Gliwice - Racibórz, która powstawała na przełomie XIX i XX wieku. Wieża o nieskomplikowanym, geometrycznym kształcie. Od strony torów na głowicy wieży zachowały się dwie łaty wodowskazowe, co sugeruje, iż zamontowany tu zbiornik na wodę był dwuczęściowy.

www.zabrze.aplus.pl


3

Toszek
Wieża ciśnień w Toszku jest zabytkiem techniki wodociągowej z 1927 roku. Stoi po lewej stronie przy wjeździe do miasta od strony Pyskowic. Ostatnio była jeszcze czynna, jako jedna z bardzo nielicznych. Jest wieżą miejskiej sieci wodociągowej.

www.zabrze.aplus.pl


4

Gliwice - ul św. St. Kostki
Wieża ciśnień w Gliwicach przy ulicy św. Stanisława Kostki jest wieżą kolejową. Jest "bliźniaczką" stojącej po drugiej stronie torów wieży przy ulicy Chorzowskiej. Zaopatrywała w wodę pobliską parowozownię i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Podstawa wybudowana jest z czerwonej cegły, elementy przy zbiorniku są żelbetowe. Jest to chyba jedyna wieża ciśnień na Górnym Śląsku która posiada jeszcze w całości zachowany mechanizm wskazujący poziom wody w zbiorniku. Pochodzi z początku XX wieku.

www.zabrze.aplus.pl


5

Ruda Śl. - Kochłowice ul. Dworcowa
Wieża ciśnień w Rudzie - Kochłowicach stoi przy dworcu i służyła kolei. Zbudowana była jak bardzo wiele jej podobnych z cegły u podstawy i żelbetowej głowy chroniącej nitowany zbiornik na wodę. Z zewnątrz widoczny był wodowskaz. Pochodzi z początków XX wieku. Jest ciągle we władaniu PKP i w bardzo złym stanie technicznym (Listopad 2011). Nieczynna.

www.zabrze.aplus.pl


6

Tarnowskie Góry - ul. Opolska
Wieża w Tarnowskich Górach przy ulicy Opolskiej jest elementem sieci miejskich wodociągów tegoż miasta i stoi na Wzgórzu Redena. Tarnowskie Góry były pierwszym miastem górnośląskim, które utrzymywało sieć wodociągową wybudowaną przez pruski fiskus górniczy i przekazaną miastu w 1835 roku. Wieżę wybudowały władze polskie w 1925 roku. Wykonawcą była firma "Monier" z Katowic. Podstawa i kopuła wykonane są z żelbetu, a całość jest wysoka na 45 metrów. Zbiornik mieści 500 metrów sześciennych wody.

zabrze

Szukaj



Menu

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie