Zabrzańskie ulice - ul. Wolności

Zabrzańskie ulice

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Ta pocztówka wysłana w grudniu roku 1898 do Paryża, przedstawia z lewej strony maszynownię zabrzańskiego browaru, który założyciel i właściciel Loebal Haendler przekształcił dwa lata wcześniej z firmy rodzinnej w spółkę akcyjną. Obok widnieje zdjęcie restauracji o nostalgicznej nazwie "Pod starymi Niemcami", której właścicielem był browar.

Wydawca: Verlag M. Czech, Buchhandlung, Zabrze.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

W roku 1860 na granicy gmin Małe Zabrze i Dorota, przy Kronprinzenstraße (ul. Wolności) Loebal Haendler buduje browar. W następnych latach w związku z rosnącym popytem na piwo następuje rozbudowa browaru. W roku 1896 utworzona zostaje spółka "Oberschlesische Bierbrauerei Aktiengesellschaft vormals L. Haendler" - Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler. W pobliżu browaru zostaje wybudowana restauracja, którą w 1899r. prowadzi Max Stadler. Na pocztówce przedstawiony jest ogród letni tej restauracji.

Stempel pocztowy z 1899r.
wydawca: Verlag v M.Czech, Buchhandlung, Zabrze.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

W 1894 roku przy okazji kolejnej już rozbudowy browaru Loebela Haendlera powstałego w 1860 roku zakupiono parową maszynę do produkcji energii elektrycznej, oświetlającej pomieszczenia browaru - maszyna ta widoczna jest na jednym z obrazków pocztówki. Przy browarze zlokalizowana była restauracja z ogrodem i pawilon muzyczny przedstawione na prezentowanej pocztówce. W 1896 roku browar wszedł w skład spółki Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L.Haendler. Tablica z takim napisem widnieje na prezentowanej pocztówce.

Stempel pocztowy z 1900 roku.
Wydawca: Ernst Peter, Zabrze o/schl.
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

Ten reprezentacyjny trójkątny budynek na rogu ulic Wolności i Pawliczka to budynek dyrekcji zakładów koksowniczych. Wybudowała go w latach 1902 - 1903 firma "Górnośląskie Koksownie i Fabryki Chemiczne S.A. w Berlinie". Jej założycielem był Fritz Friedländer (1858-1917). Około roku 1880 prowadzi on odziedziczone po ojcu przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się sprzedażą węgla. W czasie swojej podróży do Westfalii zapoznaje się z produkcją koksu w piecach koksowniczych systemu Otto - Hoffmann.

Wydawca: Verlagsanstalt Kosmos Halberstadt
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

Po powrocie w 1884r. firma założona przez Friedländera zmienia nazwę na Fritz Friedländer u. Co. Od Królewskiego Inspektoratu Górniczego w Zabrzu dzierżawi obok szybów "Poremba" należących do kopalnia "Królowe Luiza" (Zabrze-Wschód) około 2,2 ha terenu i przystępuje do budowy 50 pieców koksowniczych. Koksownia zostaje uruchomiona w styczniu 1885r. Wkrótce następują kilka lat kryzysu w branży, o budowie reprezentacyjnej dyrekcji nikt chyba jeszcze nie myśli.

Pocztówka wypisana była w języku Francuskim zapewne przez jednego z francuskich żołnieży stacjonujących w Zabrzu w okresie plebiscytu z pozdrowieniami z Górnego Śląską. W obiegu w 1922 roku.

kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

6

Po kryzysie w latach 1885-1897 w przemyśle hutniczym następuje ożywienie. W 1889r. firma Friedländera przybiera nazwę Oberschlesische Kokswerke und Chemische Fabriken AG Berlin. Wydzierżawia od Królewskiego Skarbu Państwa w pobliżu szybu Skalley tereny na których przystępuje do budowy następnej koksowni o nazwie "Skalley", którą uruchamia w IV kwartale 1890r. W latach 1902-1903r. spółka buduje przy Kronprinzenstraße (ul. Wolności) budynek dyrekcji widoczny na tej i kilku innych pocztówkach.

Ansichtskarten - Verlag u. Großhandel Herman Schenke,
Hindenburg O.-S.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

7

Ten reprezentacyjny budynek wybudowano w 1917 roku, ostatnim roku I wojny światowej. Była to nowa siedziba II Inspekcji Górniczej (ul: Wolności 337), którą przeniesiono ze starej siedziby przy ul: Wolności 405 w Zaborzu. W tamtym okresie okolicę nowo wybudowanej dyrekcji również zaliczano do Zaborza. Po 1945 roku budynek był nadal związany z górnictwem. Został siedzibą Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a później Gwarectwa Węglowego w Zabrzu. Obecnie mieści się w nim dyrekcja firmy kolejowej wywodzącej się również z branży górniczej, "Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem".

Pocztówka datowana na 1919r.
Wydawca: Ansichtskarten - Verlag u. Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O.-S.
kliknij, zobacz duże zdjęcie

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć