Kościół Parafii św. Jana Chrzściciela

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne - kościoły

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Pocztówka jest zatytułowana Zabrzer-Straße, an der Kirche - ul. Zabrzańska, przy kościele. Neogotycką świątynię Jana Chrzciciela zaczęto budować w 1853r, w miejscu zniszczonego przez burzę w 1845r kościoła drewnianego. Budowę prowadził mistrz budowlany G. Weber. Kościół poświęcono 27 listopada 1857. Konsekracji kościoła dokonano 11 listopada 1863r. Na wieży kościelnej zawieszono dzwony pochodzące z poprzedniej świątyni. Budowę zakończono w 1858r. Na pocztówce widnieje pieczątka "Na pamiątkę plebiscytu 20 marca 1921".

Stempel pocztowy z 1921r.
Wydawca E.Hautzinger, Biskupitz O.-S.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

W roku 1491 na miejscu poprzedniego kościoła został wybudowany nowy drewniany pw. Św. Jana Chrzciciela. Dzwonnica tzw. campanilla została wybudowana osobno. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1516r. 22 czerwca 1845r. silna burza zniszczyła kościół. Dzwonnica z zawieszonym w niej dzwonem z 1523r. ocalała. Po 9 latach został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego kościoła.

Stempel pocztowy z 1916r.
Wydawca: Paul Stoll, Biskupitz O.S.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

W roku 1867 przy Zabrzerstraße (ul. Bytomska) pod nr 39 wybudowano budynek z przeznaczeniem na klasztor "Zgromadzenia SS Miłosierdzia". W tym samym roku w zabudowaniach klasztoru uruchomiono trzyklasową szkołę dla dziewcząt. Trzy lata później w klasztorze otwarto przytułek dla kobiet i mężczyzn, a w 1903r. w klasztorze urządzono sierociniec dla chłópców i dziewcząt.

Wydawca: Eugen Hautzinger, Buchhandlg., Biskupitz O.-S.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

To dom parafialny przy kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach. Był zawsze centrum życia kościoła przed jak i po wojnie. W latach 30-stych XX wieku odbywały się w nim wieczory młodzieżowe pod kierunkiem księdza Dylli. Grano w gry planszowe, stołową piłkę nożną, śpiewano i uczono się. Po przeniesieniu tego kapłana do parafii św. Antoniego w Zabrzu praca z młodzieżą zamarła, a coraz większy wpływ zyskiwała faszystowska organizacja młodzieżowa "Hitlerjugend".

Wydawca: Verlag e. Hautzinger. Biskupitz. O,- Schles.
kliknij, zobacz duże zdjęcie
kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

Widok opisywanej już wcześniej głównej ulicy Biskupic, obecnie ulicy Bytomskiej. Środkiem, a raczej bokiem ulicy "mknie" elektryczny tramwaj. Głównym akcentem tego "landszaftu" jest wieża kościoła Jana Chrzciciela pod numerem 37. Parafia w Biskupicach powstała już w XIII stuleciu i obejmowała również Zaborze i część Rudy Śląskiej. Budowę tej neogotyckiej świątyni ukończono w 1858 roku.

Wydawca: Wydawca: Verlag E. Hautzinger. Biskupitz. O,- Schles.
kliknij, zobacz duże zdjęcie

Szukaj

Menu

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć