Architektura Śląska w przedwojennym filmie
Projekt Śląsk 18-19.06.2011

Autor: Ryszard Kipias

W dniach 18-19.06.2011 w katowickim kinie Światowid miało miejsce wydarzenie pod hasłem "Architektura Śląska w przedwojennym filmie" zorganizowane przez stowarzyszenie Projekt Śląsk. Autorzy niniejszej strony mieli zaszczyt być jednym z uczestników tej niezwykłej imprezy.

Zostaliśmy poproszeni o przedstawienie naszej strony zwłaszcza pod kątem posiadanych pocztówek. Muszę przyznać, że przedsięwzięcie wymagało sporo pracy, tym bardziej że spośród naszej bogatej kolekcji wybór pocztówek zasługujących na największe uznanie i tych, które warto przedstawić na pokazie, okazał się nie lada wyzwaniem.

Co więcej, znalezienie się wśród tak zacnego grona osób zaproszonych, jak Pani prof. Irma Kozina, wybitny historyk sztuki czy Jadwiga Kocur, reżyserka filmu o historii Śląska okresu międzywojennego "Dwugłowy Smok", było prawdziwym zaszczytem.

Aby dobrze przygotować się do "występu", których na swoim koncie nie mam wiele, a właściwie do niedawna nie miałem ich wcale, poświęciłem sporo czasu, aby stworzyć prezentację, która choć w niewielkim stopniu byłaby w stanie przybliżyć przybyłym gościom to, czym zajmuję się od 10 lat.

Muszę przyznać, że stres związany z moim debiutem prelegenta był ogromny, ale trud się opłacił. Odnoszę wrażenie, że było warto i chyba się podobało, bo ludzie klaskali...

Żałuję jedynie, że nie było więcej czasu, aby bardziej zagłębić się w temacie historii Zabrza, zwłaszcza że Darek Guz, który mi towarzyszył, miał przygotowany materiał dotyczący zabrzańskich fotografów. Materiał zdecydowanie ciekawy i wart przedstawienia szerszej publiczności...

W tej sytuacji pozostaje nadzieja, że nie zawiedliśmy organizatorów i że jeżeli w przyszłości będzie miało miejsce podobne wydarzenie, ponownie zostaniemy zaszczyceni możliwością zaprezentowania walorów naszej strony.

Zobacz również relację Stowarzyszenia Projekt Śląsk

Historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć