Zdjęcia Zabrza - zdjęcia nie nowe, nie stare

Zdjęcia Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Pochód pierwszomajowy. Radosne twarze na tle sztandaru Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. To samo centrum Zabrza, ulica Wolności przy samym placu Wolności. Około 1980 roku(?)

www.zabrze.aplus.pl

2

To 4 maja, w trzy dni później obchodzono jak zwykle Dzień Hutnika, imieniny ich patrona św. Floriana. Tu głównym akcentem są jednak księża, ministranci i symbole kościelne. Te zdjęcia wykonał ten sam fotograf na tym samym papierze.

www.zabrze.aplus.pl

3

Gdzie stoi ten budynek dominujący na motywach zdjęć z Dnia Hutnika? To była łaźnia huty. Plac Teatralny tuż koło hutniczej bramy. Teraz to teren przed wejściem do centrum handlowego "Platan". Dla orientacji, z tyłu widoczna jest mała okrągła kapliczka. Ona stoi tam do dzisiaj.

www.zabrze.aplus.pl

4

Wspaniały ołtarz przygotowany przez pana Burka (widoczny na zdjęciu) i jego rodzinę na procesję Bożego Ciała ok. 1970 roku przed ich domem przy Pstrowskiego 75 w Biskupicach (dziś i przed wojną ul. Bytomska.)

www.zabrze.aplus.pl

5

Ołtarz ten jak wiele innych stanął jak co roku przy głównej ulicy Biskupic imieniem bohatera pracy socjalistycznej Pstrowskiego. W komunistycznym państwie! Tylko w Polsce było to możliwe...

www.zabrze.aplus.pl

6

Tu cały ten dom. Na ulicy Wartburg i Warszawa - Garbus. Uwagę zwraca tramwaj z lat 30. typu Bremen. Te pojazdy służyły zabrzanom aż do 1972 roku. Taka kiść zwisających z drzwi pasażerów była wówczas codziennością. Serdecznie dziękujemy pochodzącemu z Biskupic panu Peterowi Rathay z Moguncji za nadesłanie tych zdjęć. On również wraz z rodziną mieszkał w tym domu.

Szukaj

Menu


Dobrze wiedzieć


Dobrze wiedzieć


Dobrze wiedzieć