Zdjęcia Zabrza - zdjęcia nie nowe, nie stare

Zdjęcia Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

www.zabrze.aplus.pl

www.zabrze.aplus.pl


1

Do częściowo opustoszałego w 1945 roku Zabrza szybko napływali nowi mieszkańcy. Wysiedleńcy ze wschodnich terenów Polski, reemigranci z Francji, Belgii i ludzie z przeróżnych kierunków Polski i świata. Szybko zaczęło brakować zdatnych do zamieszkania lokali.
W 1948 roku dnia 20 października wmurowano uroczyście akt erekcyjny pod budowę dwóch wszystkim znanych budynków mieszkalnych przy ulicy Powstańców Śląskich 2 i 4, naprzeciw gmachu Prezydium Miejskiego. Stanęły one na miejscu zniszczonych przez działania wojenne starych kamienic.

W tym pierwszym półokrągłym, na parterze umieszczono księgarnię, która przetrwała tam aż do XXI wieku. Budynki zaprojektowała pani inżynier architektury Anna Jurkowska. Oba czteropiętrowe, o kubaturze 16 102 m2, przeznaczone były dla pracowników Biura Projektowania Urządzeń Przemysłu Hutniczego.

Głównym wykonawcą był Oddział 8 Budowlany Zjednoczenia Śląsko - Dąbrowskich Państwowych Przedsiębiorstw Budowlanych w Zabrzu przy ulicy Wyczółkowskiego 3. Wszystko to przeczytać można na akcie erekcyjnym tej budowy, którego zdjęciem dysponujemy. W akcie tym wymieniono również wszystkich najważniejszych wówczas włodarzy Polski z prezydentem Bierutem i prezydentem Zabrza Pawłem Dubielem między innymi. Na pozostałych dwóch zdjęciach zobaczymy uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego budowy.

Wszystko to otrzymaliśmy od Piotra Brzeziny z Zabrza.

Andrzej Dutkiewicz.

www.zabrze.aplus.pl


2

To zdjęcie (jak również kolejne) Andrzej Dutkiewicz wykonał w roku 1995 z wieżowca na osiedlu Barbary. Dzisiaj z tego miejsca zobaczymy już całkiem inny obraz Zabrza.

Na zdjęciu nie zobaczymy już huty Zabrze, której zabudowania ciągnęły się od wysokiego komina z prawej aż do zabytkowej łaźni i bramy zakładu mniej więcej w centrum fotografii.

Dzisiaj dokładnie w tym miejscu znajduje się wejście do centrum handlowego "Platan". Nie ma już szybów na horyzoncie (kop. Mikulczyce). Inaczej wygląda też przebiegająca u dołu ul. Wolności.

www.zabrze.aplus.pl


3

Na horyzoncie nie zobaczymy już lasu kominów. Na prawo od komina huty widać jej wieżę wodną, która znajduje się obecnie w stanie skrajnej dewastacji (styczeń 2012). Dalej na horyzoncie nie istniejąca już wieża destylacyjna Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (I Ch P W), zabudowania koksowni i kopalni "Jadwiga", których obecnie jest już znacznie mniej. Bardziej w prawo to Bytom i Ruda Śląska oraz wieża kościoła w Biskupicach. Na bocznej ścianie budynku przy ul. Wolności widnieje gołąbek pokoju i szczytne hasło: Pokój, Praca, Socjalizm.

Szukaj

Menu


Dobrze wiedzieć


Dobrze wiedzieć