Zabrze Mikulczyce - Zespół Pieśni i Tańca Mikulczyce

Zajęcia zespołu

Mikulczyckie Słowiki - autor: Józef Jaskółka

W dotychczasowym opisie dziejów DZPiT "Mikulczyce" zajmowaliśmy się jego powstawaniem, rozwojem i sukcesami na scenach i estradach całej Polski i wielu krajów Europy. A sukcesów istotnie było bardzo dużo w ciągu tych ponad trzydziestu lat - ponad 900 występów, które obejrzało wiele milionów ludzi.

Dzień powszedni Zespołu

Chcieliśmy teraz przedstawić nasz Zespół na miejscu, w Mikulczycach, w swojej siedzibie, przy ul. Strażackiej 1 - w czasie codziennych "roboczych" zajęć: nauki, prób i ćwiczeń, czyli przygotowywaniu tego wszystkiego, co później tak chętnie podziwialiśmy i gorąco oklaskiwaliśmy. W 1968 r. Z. Kiszakiewicz pisał o Zespole: "Życie tej rozśpiewanej gromadki nie kończy się na galowych występach. Każdy kto choć raz był świadkiem, codziennej próby Zespołu, ten może coś powiedzieć na temat wysiłku, jaki wkłada młodzież i jej opiekun Bogusław Kolek I w przygotowaniu przyszłego spektaklu. Okres narodzin programu to sezon nieprzerwanej, rzetelnej pracy. Każdy dzień w Zespole, to kolejna lekcja obowiązkowości i współżycia w kolektywie". W jednym ze swoich opracowań z lat 60. B. Kolek opisuje dzień zajęć następująco: "...zajęcia z dziećmi odbywały się pięć razy w tygodniu, po 4 godziny dziennie, od 16.00 do 20.00. Pierwsze godziny były z reguły poświęcone na odrabianie lekcji szkolnych, wspólne czytanie książek, dyskusje i pogadanki. Do tego punktu programu zajęć przywiązywano bardzo dużą wagę, utrzymując stały kontakt ze szkołami.

Tymi problemami zajmowała się przez wiele lat nauczycielka ze szkoły: nr 24, pani Maria Laskowska. Słabych uczniów otaczano szczególną opieką. Organizowano m.in. samopomoc koleżeńską. Jeśli jednak trudności: występowały, zagrożony uczeń otrzymuje "urlop" od zajęć artystycznych i osobną pomoc w postaci korepetycji". Ten system okazuje się bardzo skuteczny, o czym świadczy fakt, że przez siedem lat jego praktykowania tylko jeden członek Zespołu został na drugi rok w tej samej klasie. Przewinęło się zaś przez Zespół w owym okresie ponad 120 dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzice z całych Mikulczyc oraz innych odległych nawet dzielnic przyprowadzają swoje dzieci do Zespołu. Rekordzistką była Urszula Szarek, która dowiedziała się o Zespole z telewizji i postanowiła dojeżdżać do Mikulczyc z Chorzowa. Po odrobieniu lekcji następowała półgodzinna przerwa na dowolne zajęcia - coś w rodzaju dużej przerwy, pozwalającej dzieciom na całkowite odprężenie. Pozostałe godziny zajęte były wyłącznie ćwiczeniami śpiewu i tańca. Każda nowa piosenka lub taniec wprowadzane do repertuaru poprzedzane były obszerną informacją o historii, obyczajach, a nawet geografii regionów, z którego pochodziły. Naszym śpiewakom i tancerzom bardzo pomagały liczne podróże do niemal wszystkich zakątków Polski, gdzie poznawali folklor i obyczaje i w ten sposób wzbogacali własny repertuar. Dalszym krokiem w kierunku wzbogacenia możliwości wykonawczych było utworzenie w roku szkolnym 1956-1957 dwunastoosobowej sekcji instrumentalnej, która odbywała swoje próby dwa razy w tygodniu w godzinach od 19.00 do 21.00. Tak w zasadzie przebiegało popołudnie i wieczór w Zespole.

Wszystko działo się zgodnie z regulaminem opracowanym przez kierownictwo z udziałem przedstawicieli młodzieży i rodziców. Cały Zespół czuł się bardzo dobrze w swojej siedzibie. Co roku we wrześniu odbywały tzw. egzaminy wstępne. Było zawsze bardzo dużo chętnych. Przebieg naboru do Zespołu opisują we wspomnieniach niektórzy byli jego członkowie. Choć tylko pięć osób zdecydowało się napisać wspomnienia o sobie i Zespole, to i tak zebrano bardzo ciekawy materiał. Uczestnictwo w Zespole dało przecież tym dzieciom okazję do przeżyć, emocji i przygód, jakich by nigdy nie mieli okazji doświadczyć, a które do dziś wspominają z rozrzewnieniem.

Regulamin Członka Zespołu Pieśni i Tańca "Mikulczyce"

Zadaniem członka Zespołu jest uczyć się pilnie i systematycznie brać udział w życiu społecznym Zespołu, przestrzegać regulaminu uczestnika, być dobrym patriotą, wiernym i oddanym swojej ojczyźnie - Polsce Ludowej. Obowiązki członka Zespołu:

1. Członek Zespołu na zajęcia przychodzi czysto umyty i uczesany. Każdorazową nieobecność usprawiedliwia u kierownika, względnie u instruktora. Świadectwo lekarskie lub inne zaświadczenie uspawiedliwiajace przedłożyć nie dalej niż po upływie dwóch dni od chwili przerwania zajęć.
2. Członek Zespołu przynosi ze sobą na zajęcia strój ćwiczebny, czystą chusteczkę do nosa.
3. Członek Zespołu wchodząc i wychodząc instruktora wita przez powstanie. W czasie zajęć siedzi prosto, słucha uważnie objaśnień instruktora. Nie rozmawia podczas zajęć. Zachowuje ciszę na zajęciach, korytarzach i w otoczeniu Zespołu.
4. Szanuje dobro społeczne. Strzeże i opiekuje się mieniem Zespołu. Dba o czystość i estetykę całej placówki. Szanuje własne rzeczy i rzeczy kolegów.
5. Szanuje ludzi starszych, ustępuje im miejsca, odzywa się grzecznie i okazuje wszelkiego rodzaju pomoc starcom, kobietom, małym dzieciom, ludziom słabym i chorym.
6. Pomaga rodzicom i opiekuje się młodszym rodzeństwem. Utrzymuje w porządku i czystości swoje rzeczy. Dba o porządek w mieszkaniu.
7. Hartuje zdrowie, dba o swoje bezpieczeństwo. Nie wskakuje do tramwaju podczas jazdy, nie czepia się jadących pojazdów, nie bawi się na jezdni. Jezdnię przechodzi uważnie w miejscach do tego przeznaczonych. Nie pali papierosów.
8. W miejscach publicznych zachowuje się grzecznie. Pamięta zawsze o honorze członka Zespołu i dba o jego dobre imię.
9. Na zajęciach ćwiczy tylko w stroju gimnastycznym. Z zajęć może być zwolniony tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Członkowie zwolnieni chodzą na zajęcia razem z ćwiczącymi.
10. Solidnie wypełnia obowiązki dyżurnego i inne obowiązki przyjęte na siebie lub zlecone przez instruktora.

Uprawnienia członka Zespołu:

1. Ma prawo do udziału w organizowaniu życia zbiorowego w ramach samorządu i innych organizacji działających w placówce.
2. Może korzystać na terenie placówki z dożywiania, biblioteki, świetlicy.
3. Może korzystać z kolonii, obozów, wycieczek i innych imprez.
4. Członek może uczestniczyć w kołach zainteresowań i różnego rodzaju formach zajęć pozalekcyjnych.

Nagrody i kary:

Ustala się następujące nagrody dla członków wyróżniających się wzorowym zachowaniem, postępami w nauce i pracy społecznej.

1. Wyróżnienie wobec członków Zespołu ze strony kierownika lub instruktora.
2. Nagroda rzeczowa na koniec roku szkolnego.
3. List pochwalny do rodziców.

Na członków Zespołu naruszających regulamin ustala się kary:

1. Upomnienia przez instruktora.
2. Nagana ze strony kierownika wobec grupy.
3. Nagana ze strony kierownika wobec całego zespołu.
4. Przeniesienie do niższej grupy.
5. Usunięcie z zespołu.

Szukaj

Menu

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie

Zobacz również