Zabrze Pawłów - stare zdjęcia

Dzielnice Zabrza

kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Nadszedł nareszcie ten wielce upragniony dzień 10 września 1933r., dzień poświęcenia kościoła. Rozpoczęto tę wielką uroczystość już w sobotę 9 września.
Wieczorem o godzinie 1800 odprawione zostały uroczyste nieszpory w starym kościele. Po nieszporach udano się na plac przed nowy kościół, który tonął w zieleni, wieńcach i świetle. Cały front kościoła pięknie iluminowano aż do samego szczytu wieży, tak że w promieniu 100 m było jasno jak za dnia. Orkiestra kościelna koncertowała w wieży aż do godziny dziesiątej wieczorem. Był to niezwykły urok i wydarzenie w Pawłowie.

kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

W niedzielę 10 września rano o godzinie 500 odezwał się wyjątkowo ten największy dzwon na Anioł Pański. Po Anioł Pański grała znowu orkiestra kościelna pobudkę do godziny 600, ale już tylko same pieśni kościelne. Od samego rana naciągały tłumy gości ze wszystkich stron. Jako pierwsza z procesji przybyła wielka pielgrzymka pod przewodnictwem ks. proboszcza Doleżycha z Kończyc a z małym opóźnieniem procesja pod przewodnictwem ks. proboszcza Maindy z Makoszów.

kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

Zdjęcie zostało wykonane w 1978r. w Pawłowie podczas pogrzebu ks. Jerzego Brejzy urodzonego 24.04.1895r. w Pawłowicach Śląskich i tamże zmarłego w dniu 01.07.1978r. Ks. J.Brejza został pochowany na cmentarzu w Pawłowie.

kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

Krótko przed godziną 9 przyjechał Generalny Wikarjusz diecezjalny ks. Infułat Kasperlik z Katowic przed stary kościół. Po krótkim powitaniu ks. Infułata przez miejscowego wikarego ks. Nitę, który zastępował chorego proboszcza, ruszył ten uroczysty pochód od starego kościoła z ks. Inf. ku nowym kościele. Punktualnie o godzinie 9tej rozpoczęły się ceremonie poświęcenia kościoła, którego dokonał ks. Infułat w asyście wszystkich obecnych księży. Kazanie okolicznościowe wygłosił ks. prob. Skrzypczyk z Rudy. Pierwszą Mszę św. w nowo poświęconym kościele odprawił ks. Infułat Kasperlik. W czasie podniesienia zadzwoniły wszystkie dzwony.

kliknij, zobacz duże zdjęcie

5

Dzwony jakie sobie Pawłów sprawił były na pewno największymi z całej okolicy. Dzwony poświęcono: Św. Św. Piotrowi i Pawłowi, Św. Edwardowi św. Rodzinie (dzwon po zawieszeniu pękł i został strzaskany 9 stycznia 1934r.), św. Teresie od Dzieciątka Jezus. Ważyły odpowiednio: 3134, 2032, 1421 i 816 kg. Poświęcenie dzwonów odbyło się w niedzielę 21 września 1930r. Pierwszy raz z wieży jeszcze nie wykończonej zadzwoniły 15 października 1930r. w święto św. Jadwigi patronki Śląska.

Szukaj

Menu

Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć