Literatura

Autor: Andrzej Dutkiewicz, Dariusz Guz



"Zabrze. Tożsamość, ciągłość, zmiana."

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach

www.zabrze.aplus.pl

1

To tytuł zebranych w formę zeszytu materiałów z konferencji zorganizowanej przez Urząd Miejski w Zabrzu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach i Muzeum Miejskie w Zabrzu w dniach 29-30 listopada 1999 w Zabrzu. Na konferencji omawiano specyfikę wielokulturowości społeczeństwa miasta Zabrze obecnie i w przeszłości oraz związane z tym zagadnienia historyczne.
Znajdziemy tam również zapis dyskusji panelowej z tej konferencji w której udział wzięli w kolejności opublikowanych prac: Marian Grzegorz Gerlich, Thaddäus Schäpe, Damian Spielvogel, Herbert Kopiec, Werner Czakai, Dariusz Waleriański, Andrzej Michniewski, Stanisław Bieniasz, Jadwiga Pawlas-Kos, Lilianna M. Moll i Piotr Hnatyszyn.
Całość opublikowano w Zabrzu w roku 2000, na 83 stronach w miękkiej okładce, w formacie 24x17 cm.



75-lat Zakładów Koksochemicznych "Zaborze" w Zabrzu

Wydawca: Zakłady Koksochemiczne "Zaborze" w Zabrzu.

www.zabrze.aplus.pl

2

To broszura okolicznościowa wydana z okazji 75-lecia Zakładów Koksochemicznych "Zaborze" w Zabrzu w roku 1965. Na 40-stu stronach opisana jest historia tego zakładu od momentu powstania jako koksownia "Skalley", przy szybie kopalni "Zabrze-Zachód" o tym samym imieniu.
Na uroczystość urodzin koksowni przybył sam towarzysz Edward Gierek. Znajdziemy w tym wydawnictwie kilka zdjęć przedstawiających koksownię w latach 60-tych, jak i schematy przedstawiające wzrost produkcji, wypadkowość,czy kraje do których eksportowano wówczas wyroby tej koksowni. Broszura ma wymiary 21x15 cm.

Wydawca: Zakłady Koksochemiczne "Zaborze" w Zabrzu.



"Cafe Silesia - Kawiarnia Śląsk "

Wydawca i autor: Dariusz Guz

www.zabrze.aplus.pl

3

Bardzo mi miło przedstawić opracowanie wyjątkowe w naszej kolekcji. Dużo zapału, czasu i mrówczej pracy doprowadziły do powstania tej wyjątkowej publikacji której autorem jest Dariusz Guz, współautor naszej strony. Jest to historia kamienicy przy ulicy 3 Maja 6, w której otwarto w 1899 roku elegancką kawiarnię w stylu wiedeńskim "Cafe Silesia". W środku znajdziemy również wiele ilustracji i zdjęć autora.



Herby Zabrza/Die Wappen der Stadt Hindenburg OS 1927-1990

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu / Vertretungsausschuss "Hindenburg OS" bei der Patenstadt Essen.

www.zabrze.aplus.pl

4

Wydane w bardzo kolorowej, miękkiej okładce opracowanie historii herbów miasta Zabrze. Jego autor Piotr Hnatyszyn, na 24 stronach tej dwujęzycznej polsko-niemieckiej publikacji opisuje historię przed i powojennego herbu Zabrza, oraz okoliczności powrotu do pierwotnego herbu, choć w nieco zmienionej formie.
Bardzo interesujące są zamieszczone tam zgłoszone do konkursu na niemiecki i polski herb Zabrza wersje które nie weszły w użycie. Tłumaczem na język niemiecki jest Damian Spielvogel. Zeszyt ma wymiary 21x15 cm.



"Ilustrowana kronika Biskupic 1243-1993"

Wydawca: Wydawnictwo Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

www.zabrze.aplus.pl

5

To kolejna pozycja autorstwa nestora zabrzańskich historyków pana Bernarda Szczecha. Wydano ją w 750 rocznicę tej najstarszej udokumentowanej dzielnicy obecnego miasta Zabrze która przypadła na rok 1993. W zeszycie formatu A4 na 39 stronach znajdziemy historię Biskupic i osiedla Borsigwerk oraz kalendarium zawierające najważniejsze dla nich daty i wydarzenia.
Całość wzbogacona jest wieloma historycznymi i współczesnymi zdjęciami oraz rycinami. Na ostatnich kartkach znajdują się reklamy, zapewne sponsorów tego wydania, między innymi nie istniejącej już kopalni węgla kamiennego "Pstrowski".



"Kalendarium Zabrzańskie"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu.

www.zabrze.aplus.pl

6

To drugie już wydanie "Kalendarium Zabrzańskiego" autorstwa Piotra Hnatyszyna. Uzupełnione i wzbogacone wieloma zdjęciami. Pozycja niezbędna w biblioteczce każdego zainteresowanego historią miasta.
Znajdziemy tam krótkie, treściwe opisy najważniejszych wydarzeń w historii Zabrza ułożone w kolejności chronologicznej. Bardzo ciekawe byłoby wydanie innego wariantu tej pozycji w którym opisy kolejnych historycznych faktów ułożony by nie tylko chronologicznie, a również z podziałem na tematy, na przykład: polityka, gospodarka, komunikacja itp.

Książeczka w kolorowej okładce o wymiarach 23x16 cm.
Stron 61.



"1936 - 2006 70 lat Szkoły Podstawowej 10 lat Szkoły Plastycznej w Zabrzu - Kończycach"

Wydawca: Szkoła Podstawowa nr 35 w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

7

Z każdej książki czy broszury opisującej historię zabrzańskich budynków, która wpada w nasze ręce jesteśmy bardzo zadowoleni. I tak jest też w przypadku tej pozycji. Autorami tekstów, które znalazły się w tej broszurze są: Marek Smuda, Jan Szołtysek i Małgorzata Szulik - Mańka.
Broszura wydana została z okazji 70 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej i opisano w niej bardzo obszernie historię szkoły od momentu powstania do czasów dzisiejszych. Oprócz historii znalazły się też wspomnienia uczniów, ciekawostki z kroniki szkolnej, wymienieni zostali wszyscy dyrektorzy szkoły. W broszurze znalazły się również interesujące zdjęcia pokazujące szkołę i chwile z jej życia.



"Kopalnia 'Zabrze-Bielszowice'. Czas czynem i sukcesem znaczony."

Wydawca: Kopalnia "Zabrze-Bielszowice" 1989 rok.

www.zabrze.aplus.pl

8

Za tą kolorową okładką autorstwa etatowego rysownika "Trybuny Robotniczej" pana Ryszarda Twardocha znajdziemy bardzo, mimo mocnych akcentów propagandowych interesującą pozycję opisującą historię kopalni "Zabrze" (Królowa-Luiza), oraz kopalni "Bielszowice" (Rheinbaben-Schächte). Książkę wydano w 40 rocznicę czynu kongresowego, a przedmowę do niej podpisał Komitet Zakładowy PZPR kop. "Zabrze-Bielszowice". Duży nacisk w tekście położono na historię ruchu robotniczego, jak i socjalistyczne współzawodnictwo pracy w okresie PRL-u.
Mimo tendencyjności autora, którego nazwiska tam nie podano, znajdziemy mnóstwo wartościowych danych historycznych. Także zarys historii Zabrza, górnictwa na jego terenie, oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Publikacje wzbogacają liczne historyczne pocztówki przedstawiające kopalnię, także dawne i współczesne zdjęcia. Autorem wielu z nich jest słynny przedwojenny fotograf i wydawca Max Steckel, ale nie są one podpisane.
Wszystko na 80 stronach w miękkiej okładce w wymiarach 16x25 cm.

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Dobrze wiedzieć